ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2011
DIN: Buhusi Bacau
ÎNSCRIS: 28.12.08
SEP-2011

Zephyros - un nume inspirat, ce reflecta linistea ce-l inconjoara

Asa cum am promis, revin cu un review despre cazarea noastra la acest hotel in timpul sejurului petrecut pe insula Santorini.

Am ales hotelul inca din luna februarie, beneficiind de early-booking de 30% si nu ne-au fost inselate asteptarile. Este foarte bine cotat pe site-urile straine de specialitate, dar este bine vazut si de turistii romani care au fost acolo. Acest hotel este o afacere de familie, la receptie fiind pe rand mama, fiica si cred ca si alte rude, doamnele de la bucatarie sunt foarte, foarte dragute, mereu zambitoare si tot ele se ocupa si de curatenia in camere dupa terminarea programului de mic dejun.

Cazarea s-a facut cam intr-o ora dupa ce am ajuns la hotel, camerele sunt impresionante (cel putin cea in care am stat noi), foarte inalte, cred ca au aproape 3m inaltime, racoroase, noi am stat deasupra terasei unde se servea micul dejun si soare aveam numai dupa-amiaza, spatioase, in jur de 20mp, cu televizor, minifrigider (nu racitor, pentru ca avea si loc sa-ti faci cuburi de gheata), aer conditionat si seif in dulap, inclus in pret (in Zakynthos, la hotelul Majestic, cotat la 4*, am platit suplimentar aerul conditionat), uscator de par la baie si loc suficient sa-ti depozitezi hainele in sifonier.

Cele 3* sunt meritate pe deplin! Micul dejun a fost imbelsugat si se putea servi intre 7,30 si 10 dimineata, dar se statea la masa si la 10,30, nu te alunga nimeni. In prima dimineata ni s-a recomandat sa servim masa pana ne sunt pregatite camerele, si cum eram printre ultimii la masa, si doamnele de la bucatarie s-au asezat pe langa noi sa manance (dupa ce au terminat cu servirea noastra), ca intr-o mica familie. Omletele se faceau pe loc, in fata ta, cu ce doreai in ele: sunca, kaiser, ardei rosu sau verde, ciuperci si cascaval. Puteai sa te servesti cu rosii, castraveti, branza feta de doua feluri, cascaval, sunca presata, masline, unt, margarina, iaurt, compot de piersici (foarte bun si rece), mere taiate felii, croissante si inca cateva produse de patiserie, pandispan, vreo sase tipuri de dulceturi, crema de ciocolata si niste clatite pufoase, delicioase (niciodata nu s-a intamplat sa nu gasim facute suficiente ca in Turcia sau sa stam la coada), lapte cald si rece, cereale, cafea (chiar buna si tare) ceai, sucuri (astea nu prea au fost stralucite fiind facute cu concetrate).

Nu cred ca a fost cineva prea mofturos sa nu gaseasca ceva de mancare. Eu consider ca a fost unul din locurile cu cel mai consistent mic dejun servit, neasteptat pentru Grecia aflata in criza economica, urmatoarea noastra masa era seara pe la o taverna locala, fara a simti foamea in curul zilei.

Locul unde se serveste micul dejun este intr-o gradina foarte frumoasa, plina cu plante dar se poate servi si in mica sala de mese (toata lumea statea afara si nu s-a pus niciodata problema sa nu gasim o masa libera).

Turistii cazati in hotel, in timpul cat am stat noi, erau trei sferturi nemti, 6 familii de romani si restul englezi, si toata lumea strangea de pe masa farfuriile folosite dupa servirea micului dejun si le lasam pe blatul din bucatarie unde eram intampinati de doamnele dragute cun un zambet si un "thank you", ele urmand doar sa stearga mesele de firimituri si astfel toata lumea gasea mese debarasate repede si curate.

Hotelul are 40 de camere, in cladiri cu un etaj, aranjate in jurul unei piscine cochete (nu am folosit-o nici o data, fiind mai mult la plajele de pe insula), cu adancimea intre 1,50 si 1,80m, langa care se afla si un bar micut, unde se poate comanda si cate ceva de mancare la pranz. Copii am vazut putini in hotel, din grupul nostru de romani erau doar 2 si din aceasta cauza linistea este la ea acasa aici.

Distanta fata de plaja este de circa 300-500m, cam 10 min de mers in plimbare pe jos, drumul trece pe langa taverne imbietoare si pe langa un market Big Coop cu preturi bunicele (o apa la 1,5l cam1€, bere la doza intre 0,8 si 2€). Nu te intreba nimeni nimic daca luai in camera diverse cumparaturi. Curatenia in camere se facea zilnic, prosoapele se schimbau zilnic, iar asternutul s-a schimbat la doua zile.

Noi am lasat pe perna de doua ori cate 2€, pentru ca erau prea dragute doamnele (si acum am in minte zambetul lor de dimineata cand ne salutau cu "Kalimera"). O singura data am gasit nestearsa gresia de pe jos, ne-am dat seama ca simteam fire de nisip la picioare, dar in ziua aceea au plecat mare parte din turisti si au trebuit aranjate camerele.

O singura problema trebuie sa o mentionez, referitoare la canalizarea din baie, scurgerea de la dus era greoaie si urat mirositoare dar am pus asta pe seama conditiilor vitrege de pe insula, nici nu stiu unde aveau scurgerile din canalizari, cred ca vidanjau pentru ca am vazut multe masini cu vidanje pe strazile insulei. Recomand cu incredere acest hotel, pentru distanta optima fata de plaja, de magazine si de taverne si pentru conditiile excelente oferite.

Trimis de bitnic in 25.09.11 14:09:38
Validat / Publicat: 25.09.11 15:12:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitnic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera la hotel Zephyros
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

adryana [25.09.11 17:31:54] »

un pret f. bun pentru 7 nopti si mic dejun si avion si... Santorini. Ce sa mai zic, felicitari pentru impresii si ma bucur pentru sejurul vostru.

adryana
    Alte impresii din această RUBRICĂZephyros Hotel: