ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2011
ÎNSCRIS: 17.07.09
AUG-2011
single

Hotel Baratsag - Hotelul Prieteniei

După cum vă spuneam în review-urile anterioare, despre cel mai nou hotel din Hajduszoboszlo, Atlantis Medical, Wellness & Conference Hotel şi în cel despre Hunguest Hotel Beke, am " inspectat " pentru voi mai multe hoteluri din staţiune, în speranţa că am să vă fiu de ajutor, atunci când căutaţi locuri interesante pentru concediu.

Azi, am să vă supun atenţiei, un alt hotel, respectiv Baratsag (în traducere, baratsag = prietenie).

Hotelul este situat pe strada Matyas Kiraly Setany, la nr. 19 (peste drum de Beke).

Este clasificat la 3*+ şi în opinia mea, îşi merită clasificarea.

Odată ajuns la acest hotel, sincer să fiu, am avut o primire călduroasă, în ton cu numele hotelului şi fără nici o problemă, am fost condus prin hotel, la solicitarea fetei de la recepţie, de un elev, aflat în practică acolo.

Am înţeles că hotelul este recent renovat (în camere se vede acest lucru cel mai bine), dispune de un lobby-bar drăguţ, un restaurant în care se pot servi toate mesele (dar, în Ungaria, de obicei în preţ intră HB, mic dejun şi cină bufet, aşa că, a treia masă, trebuie servită din meniu/contra cost), 2 bazine cu apă termală la interior (doar unul era plin când am fost acolo), 1 bazin cu apă termală la exterior (deschis tot anul) şi un bazin cu apă dulce, în lunile de vară.

De asemenea, se laudă cu un complex SPA&Wellness, modern, cu toate facilităţile necesare în acest scop.

Există în faţa hotelului şi o parcare pentru oaspeţi, cam micuţă şi nu ştiu dacă-i gratuită (sorry).

În cele 11 etaje (este cred cel mai înalt hotel din staţiune, nu vă speriaţi, lifturile sunt ok.), sunt 117 camere duble renovate şi 15 apartamente. Interesant este de ştiut că, există şi camere pentru persoane cu handicap, precum şi facilităţi de deplasare a acestora, peste tot prin hotel.

Eu am văzut camera 504, o cameră dublă, cu mobilier nou, curată, zugrăvită în culori pastel, de unde senzaţia de relaxare, pe care mi-a indus-o.

Camera este mărişoară, încape un pat suplimentar, pentru familiile cu copii, dar asta reduce considerabil libertatea de mişcare. Aşadar, intră patul suplimentar, dar eu nu recomand această soluţie.

Dintre facilităţile camerelor, am reţinut televizorul color, uscătorul de păr, seiful, minibarul, conexiunea la internet (wireless).

Băile sunt curate, cu cabină de duş. Cam micuţe şi ce nu mi-a plăcut a fost faptul că sunt dotate cu aparate de săpun lichid, d-alea prinse în faianţă, de unde mie mi-a indus sentimentul de băi publice :))

Personalul extrem de amabil şi cel puţin la recepţie se vorbeşte o engleză mulţumitoare... Română, din păcate nu.

Pentru mai multe detalii, accesaţi cu încredere saitul hotelului, care conţine o prezentare foarte bună, în limba română.

A, preţurile pe noapte cu demipensiune şi acces la facilităţile hotelului, mi se par cam mari. Acum, pe saitul lor apare un preţ de 112 Euro/dublă, în extrasezon!!! Merită însă urmărite promoţiile şi preţurile la diversele pachete cazare/masă/tratamente.

AmFostAcolo şi vi-l recomand şi vouă şi pentru că, deviza lor, vizibilă încă de la intrare este : We offer friendship to everyone!

Doresc publicarea acestui review scris în scop de informare, fără note şi PMA, deoarece nu am fost cazat acolo, dar am încercat să aduc pe sait, un hotel ce poate fi luat în considerare, pentru o vacanţă de relaxare la Hajduszoboszlo.

Trimis de creivean in 25.09.11 09:26:33
Validat / Publicat: 25.09.11 10:43:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Baratsag Hajduszoboszlo.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2031 PMA (din 31 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 78.00 EUR pe cameră

[25.09.11 09:31:00]

Conform dorintei autorului, am retras PMA standard.

dorgo
    [25.09.11 12:40:12]

@creivean... "Servus baratom! " adica in traducere... "Buna prietene! "... in acele hotel mamut, eu odata m-am pierdut!

Flaviu
    [25.09.11 14:26:37]

Să mă ierte domniile voastre că mă bag iar ca musca în Activia dar acest review conţine informaţii cu adevărat utile şi extrem de... turistice. Este exact ceea ce caut eu - nu neapărat şi alţii - pe acest site. Cred că ar fi trebuit ignorată cererea colegului Creivean cu privire la nepunctarea acestor impresii.

Scuze pentru intervenţie şi o duminică frumoasă tuturor!

creiveanAUTOR REVIEW
    [25.09.11 14:33:20]

Flaviu, prietene, n-am fost cazat acolo nu merit şi nici nu doresc punctele. Ce să fac cu ele? Ai uitat ca-s şi retras din orice concursuri?

Dar, ca un bun cunoscător al staţiunii Hajduszoboszlo, ce mă consider, am crezut că-i de datoria mea să acţionez în calitate de reporter de teren AFA.

Altă bucurie mai mare, nu-mi trebuie.

Parol!

L.E.: Ba-mi trebuie. Mulţumirea sufletească adusă de potenţialul ajutor oferit de scrierile mele userilor sau anonimilor ce le citesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    ileanaxperta*
    [25.09.11 15:28:45]

Daca vreodata as ajunge prin zona (sincera sa fiu, nu prea stiu cum, dar cine stie?!...), cu siguranta ca aici mi-ar placea sa ma cazez, dupa descrierea ta foarte utila, atat prin randurile cat si prin pozele prezentate.

Ah... si mai este ceva: imi place mult denumirea hotelului: PRIETENIA... si deloc intamplator tu ai scris despre acest hotel cu asa nume

In incheiere, you offer friendship to us!!! draga maestre de ceremonii de pe forum dar si "reporter de teren AFA"!!!

Numai bine tuturor!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    station5*
    [25.09.11 16:47:51]

ei, dragul nostru creivean, din nou ne-ai dat o lectie de altruism... intr-adevar nu exista punctaj suficient ptr asemenea "fapta"...

una este sa te afli, ca si turist, intr-o locatie si cu gandul la tine, la fam, la prieteni, la prietenii de pe afa sa faci cateva poze si apoi sa scrii cateva randuri si alta este sa-ti folosesti timpul liber special pentru a fi de folos celorlalti...

jos palaria maestre!

p. s. fac cinste cu puiul acela care initial a fost ciolan!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    creiveanAUTOR REVIEW
    [25.09.11 21:12:46]

Prieteni, cuvintele voastre, aprecierea pe care mi-o arătaţi tot timpul, peste tot, mă fac să simt că-s (încă) pe drumul cel bun.

Toate astea mă fac să merg mai departe!

Vă mulţumesc!

roth
    [25.09.11 23:28:04]

Sa scri de DRAGUL NOSTRU e... ceva.

Sa scri fiindca aifostacolo pentru noi... e de apreciat si pentru asta ai un mare BRAVO/MULTUMESC.

Sunt atatea informatii utile incat vor/pot fi folosite de orcine, cunoscator sau nu al statiunii/limbii, pentru acum sau pentru mai tarziu.

Povestile tale sunt adevarate "ecusoane" puse locurilor/cazarilor precum acele etichete cu toate informatiile necesare unui potential doritor/cumparator de prosuse/servicii.

Felicitarile, sunt acele lucruri care te bucura cel mai mult deoarece asa stii sigur ca ti-a fost apreciata munca/efortul

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    Alex_Macedo
    [26.09.11 11:29:48]

Subscriu la spusele unui domn, ce-i place Activia ) ! (... io zic ca o palinca la Toamna Oradeana... ar a aluneca mai bine si Cluju', nu-i asa departe! .)

DA... vroiam sa spun ca, chiar daca DOMNUL Creivean nu a locuit acolo, informatia nu e mai putin valoroasa!!! Chiar retras fiind, niste PMA-uri, nu ar fi mutat muntii, ... Si inteleg si sunt de acord ca un regulament, daca exista trebuie respectat( chiar daca autoru' a refuzat o, cat de cat, apreciere punctabila!!) Deh... e o chestie de... elasticitate

Parerea mea!!... oricum utilitatea review-ului primeaza si cred ca acesta, in cazul de fata, trece sub titlul: incontestabil

Flaviu
    [26.09.11 11:56:23]

@Alex Macedo

Subscriu la subscrierea dvs., maestre.

În fond, sunt atâtea rew. despre biserici dar nu cred că s-a cazat careva în vreuna dintre ele.

De multe ori, în hotel intrăm ca într-o biserică. Să nu-mi spuneţi că domniile voastre nu se roagă atunci când, cu sfială şi oarş'ce teamă, intră în "aşezământul" respectiv : Doamne, Dă, Te rog, să fie valabilă rezervarea... să fie curat... să fie linişte... să fie apă caldă... să...

Aştept detalii despre Toamna Orădeană, sincer să fiu sunt cam supărat pe amicul Creivean, nu mi-a spus din timp că pe 24.09 a avut loc concursul Miss Crişana. Ar fi fost o bună ocazie să-mi aleg şi io nevastă.

Alex_Macedo
    [26.09.11 12:14:55]

... da, cum spuneai maestre, Flaviu... si eu de fiecare data cand ajung in locul sejurului, (mai ales ca, in general eu sunt cu cautatu', rezevatu, 'platitu'... si alte "itu"), spun... Doamne da sa fie curat si sa nu fi avut parte de pozele de prezentare aranjate ale stabilimentului!

... in cazul de fata, prefer sa-mi SPUNA si sa-mi ARATE, creivean, in care am incredere, decat un site care vrea neaparat sa-si vanda marfa... nu toate fac asta dar, cam 60%

Ca sa nu mai vorbim ca a facut totul pe cheltuiala lui si noua ne-o da pe tava, gratis!!

Alex_Macedo, dorgo, Flaviu, ileanaxperta*, roth, station5*
    Alte impresii din această RUBRICĂBaratsag Hotel: