ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2011
ÎNSCRIS: 01.03.10
JAN-2011

la PMM* = 195 AED

Faina localizarea hotelului

La sfirsitului lui ianuarie am plecat in Dubai. Biletele de avion le-am luat de la Tarom cu citeva luni bune inainte cu 420 euro/pers, nestiind ca vor exista in acea perioada curse charter. Am fost incintata ca pretul gasit de mine era la acea vreme mult sub alte companii si asta a fost.

Cind am ajuns dimineata in aeroport la 3.30-4 era o mare de oameni care asteptau sa li se scaneze retina. A mers totusi destul de repede apoi am mai trecut prin 2 filtre de control, unul de documente si altul de bagaje. In sfirsit la o ora dupa ce am aterizat reusim sa ajungem la hotel. Taximetristul nostru ne-a explicat ca exista inca 2 cu acelasi nume care fac parte din acelasi lant hotelier si numai locatia le deosebeste.

Amplasarea hotelului a fost cea care ne-a convenit cel mai mult cind am rezervat hotelul pt ca este la 2 minute de mers pe jos de statia de metrou Burjuman Mall si linga Mall-ul cu acelasi nume. Am fost cazati intr-o camera micuta (mi-a adus aminte de hotelurile din Londra si Paris...) dar f curata, la fel si lenjeria de pat si prosoapele (care se schimbau zilnic).

Baia era aproape la fel de mare ca si camera, cu bideu, toaleta, cada, totul ok. Mocheta din camera si mobilerul era putin uzat dar nu ne-a deranjat. Ai wireless, tv cu posturi internationale care lasa subtitrarea in engleza, fierbator cu pliculete de ceai, ness si zahar gratuite.

La micul dejun am avut o mare surpriza insa. Eu nu sunt amatoare de mincaruri picante iar aici era bufet suedez cu mincaruri din Pakistan iuti-iuti. Pina si omleta era cu fisii de ardei iute. Am vorbit la receptie dupa 2 zile de mincaruri super picante in speranta ca poate vor face si ceva mai pe gustul nostru european dar mi s-a spus ca managerul hotelului este pakistanez ca de altfel o mare parte din personal si astea sunt dispozitiile-am ramas nitel perplexa pt ca tot hotelul era plin de rusi in special dar in sfirsit am zis ca e ceva minor si ca nu murim o saptamina. Asadar dupa ce am gustat din toate, restul concediului am mincat cereale cu lapte, oua fierte si salate (de fructe si de legume). Am fost curiosi totusi sa gustam din toate preparatele si erau bune dar pt noi mult prea picante asa ca celor care le place sa manince asa, e ok. Mai exista in afara de 4-5 preparate calde si citeva reci, sucuri la dozator bune, de portocale, papaya/mere, oua, lapte, cereale, fructe, prajiturele, cafea, ceai. Mincare buna desi nu foarte multa asa cum am vazut in Spania sau in Germania.

Unul din celelalte 2 hoteluri avea piscina si se putea folosi si de cei ca noi dar in intervalul orar 10-20 cind eram plecati. Asa ca nu stim cum arata si cit de frumos este.

Mie nu mi s-a parut f ieftin taxiul dar probabil avind in vedere distantele f mari care sunt la ei o fi ok. Benzina costa cca 1.5 lei/l iar la taxi cel mai mult ne-a costat cam 50 de lei cind am mers 25 de km din Deira-souk-ul de condimente pina la Dubai Mall. Cred ca era mai practic sa inchiriem o masina dar avind metroul la 2 pasi de hotel si niste cunostinte care ne-au mai plimbat pe acolo cu masina, am zis ca data viitoare facem si asta.

Despre hotel nu mai am mare lucru de scris pt ca nu am prea stat in el ca sa vedem ce alte facilitati ofera. In jur aveai magazine de unde sa iti cumperi de mincare sau de baut apa sau sucuri (la ei nu exista de cumparat alcool decit in restaurante si hoteluri, lor le trebuie licenta ca sa isi poata cumpara local) dar nici pe acelea nu le-am frecventat decit sa vedem ca exista si ce au de vinzare fata de ale noastre. Mi s-a parut interesant de incercat laptele de camila- f gras, cu un gust asemanator cu cel de Dorna- si legumele si fructele. Multe din ele le-am vazut la tv sau nu le stiam deloc. Am mincat mai mult prin restaurante si preturile mi s-au parut destul de decente avind in vedere locatiile de lux in care erau. Mi-a placut mult si narghileaua pe care am incercat-o prima oara in viata. Mustiucul era detasabil si ne-a adus la fiecare cite unul nou, in tipla ca sa il folosim separat la pipa. Venea ospatarul din cind in cind sa schimbe taciunii, sa ne intrebe daca mai dorim ceva, ce mai servicii ireprosabile.

Mincarea arabeasca mi-a placut mult si mi s-a parut f sanatoasa si gustoasa fata de ce credeam eu: cotlete de miel fripte, humus, falafel, tabouleh, salata de vinete, un soi de zacusca etc. O sa caut si poze si o sa postez pentru acest loc si pentru celelalte despre care am mai scris.

Mi-a placut mult in Dubai, m-as mai intoarce oricind pentru curatenie si civilizatie, pentru servicii si distractie. Si sa nu uitam shoppingul. Preturile sunt cam ca la noi dar sunt foarte-foarte multe produse. Si se merita sa cumperi bijuterii-diamante in special, condimente specifice lor (lamiile uscate sunt o nebunie) si produse de lux (cind sunt reduceri, pentru buzunarul meu).

Trimis de iorgulescua in 23.09.11 12:40:49
Validat / Publicat: 23.09.11 14:35:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iorgulescua); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 195.00 AED pe cameră

Angelinne
    [23.09.11 15:54:32]

intrebare de baraj -- cum ai facut rost de viza?

si eu vreau sa merg in dubai tot asa pe cont propriu daca reusesc... ma rog... dubaiul e inca in faza de plan

ca sa iesi mai ieftin, asta e varianta cum ati fost voi

dar cum ati obtinut viza? si cum ati rezervat hotelul?

multumesc frumos

iorgulescuaAUTOR REVIEW
    [23.09.11 20:55:19]

Am luat vizele printr-o agentie de turism din Bucuresti care s-a ocupat si de cazare. Nu am stiut la vremea respectiva ca pot trimite email direct la hotel si se vor ocupa ei si de viza.

lizuk
    [23.09.11 23:05:14]

@Angelline: e foarte simplu sa iei viza. Poti ori sa o iei de la agentia care iti vinde biletele de avion, ori de la agentia care iti intermediaza cazarea. Daca alegi sa iti iei cazare de pe net direct, atunci poti apela la agentii de turism din Dubai pe care ii poti contacta pe email. Stiu ca se putea lua si direct din aeroport dar nu cunosc exact procedura (stiu doar ca dureaza). Preturile pentru viza difera, noi am platit parca o suta de euro (sau dolari?) dar o agentie din Romania ne-a cerut dublu

Angelinne, iorgulescua, lizuk