ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2011
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 14 ani

Bucovina pitoreasca

Toamna aceasta calduroasa imbie la drumetie si la aer curat de munte. Zicand acelasi lucru, hotaram sa petrecem un weekend undeva la munte, mai precis in nordul Moldovei.

Incepem cautarile si aflam ca datorita vremii frumoase, cu greu mai gasesti locuri libere.

Multumita AFA, dam de pensiunea "Mugur de Fluier" din Vama, si ca lucrurile sa incepa cu bine, gasim si locuri libere. Facem rezervarile de cuvinta, pregatim masina si bagajele si sambata dimineata la prima ora pornim la drum.

Dupa un popas in Cetatea de Scaun – Suceva, pornim catre acest tinut minunat al tarii noastre, Nordul Moldovei, tinut incarcat de istorie, frumuseti naturale si nu in ultimul rand, salba de minunate manastiri.

Ajungand in Vama, dupa un drum foarte bun din Suceava, gasim indicatorul catre pensiune conform indicatiilor pe care le aveam de la cei ce au mai postat impresii aici, dar nu rezistam tentatiei ca mai intai sa urcam pe Rarau-voi reveni cu impresii cu aceasta destinatie. Spre seara, dupa ce in prealabil discutasem cu viitoarea noastra gazda ca mai intarziem, pornim obositi dar cu plamanii plini de aer curat si cu spiritul incantat de frumusetile vazute dar cu burtile goale, catre pensiune.

Am ajuns in curtea pensiunii unde ne astepta gazda, ne-am cazat imediat in apartamentul rezervat anterior, totul fiind de bun gust, curat si primitor, camerele mari si aerisite, gazda sfatuindu-ne sa deschidem totusi caloriferele deoarece serara e cam racoare (lucru pe care de alfel s-a dovedit a fi adevarat) dupa care am pornit sa cercetam zona, am gasit imediat foisorul, casuta din copac, hamacele de langa apa, dealul din spatele pensiunii de unde peisajul e superb iar aerul dumnezeiesc, toate astea cu gandul la masa ce va urma – eu unul aveam gandul doar la ciorba de hribi.

Masa de seara a fost ireprosabila: afinata fara cuvinte, portiile mari si gustoase, si dupa cum spunea danutza, careia ii multumesc pe aceasta cale, pe placul orcarui gurmand dar meniul standard e mai mult decat suficient, asa ca m-am luptat cu o portie de bors de hribi dres cu smantana si cu ardei iuti care de fapt a fost un bol ce ar fi ajuns fara probleme pentru doua persone iar ceilalti membrii ai trupei noastre au mancat cotlet de porc la tava impanat cu carnati de casa si piure de cartofi si cu castraveti murati, snitele cu cartofi prajiti (copii), totul foarte gustos si din belsug. Cu toate ca ne propusesem sa incercam si desert –alivenci sau clatite- nimeni nu a mai reusit acest lucru.

Micul dejun a fost exact cum e descris si in celelalte review-uri, nu mai detailiez, cu precizarea ca pentru 4 persoane au fost suficiente 2 mic-dejun-uri standard si asta fara a ne ridica de la masa fara a fi pe deplin satui.

Dupa micul dejun o plimbare pe dealul din spatele pensiunii prin iarba plina de roua ne-a incarcat bateriile pentru inca o noua saptamana. Las in continuare imaginile sa va vorbeasca despre aceasta locatie pitoreasca…

Trimis de kelyboy in 23.09.11 12:00:19
Validat / Publicat: 23.09.11 16:03:45

VIZUALIZĂRI: 3625 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P43 trecerea dintre cele doua camere ale apartamentului

magdalena [25.09.11 10:52:14] »

Multe constructii noi fata de anul trecut cand am fost si noi. Acestei pensiuni ii merita calcat pragul de mai multe ori!

magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mugur de Fluier: