ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2011
ÎNSCRIS: 23.09.11
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 luni

As mai incerca o data

Am fost pentru a doua oara anul acesta, la Duni, dupa experienta extraordinara din 2010. Nu pot spune ca ne-am intors cu un gust amar, dar sunt putin dezamagita de ce am gasit acum. Dat fiind ca era sfarsit de sezon, am pus toate punctele slabe pe seama acestui lucru. Abia acum am citit ce au patit si altii si constat ca a fost o problema generala, indiferent de perioada. Dar sa o luam cu inceputul.

In primul rand tin sa mentionez ca am incercat o reeditare a concediului din 2010: aceeasi locatie, de care am fost foarte multumiti, doar ca alta perioada (anul trecut am fost in iunie, acum am mers in septembrie.)

Am facut rezervarea prin aceeasi agentie, pentru o camera dubla la Holiday Village. Am plecat cu copilul de trei luni si jumatate dupa noi, stiind unde ma duc, de ce conditii am parte si avand toata increderea ca ne vom descurca, desi fetita este foarte mica.

Cand am ajuns acolo, dupa jumatate de zi petrecuta pe drum, de la poarta ne-au trimis la Marina Royal Palace. Iar la poarta, iar discutii, ne arata listele cu rezervari, numele noastre nu erau pe lista... Ne trimit la Marina Beach. Acolo, portarul ne-a lamurit repede: e sfarsit de sezon si turistii din tot resortul sunt adunati la Marina Beach si Marin Royal Palace. Nu prea mi-a convenit, chiar daca era vorba de conditii superioare fata de Holiday Village, judecand chiar si numai dupa pret.

Ajungem la receptia hotelului Marina Beach, cu bagaje, cu copil, ne dau cartela de la camera si hai sa ne cazam. Nu exagerez cand va spun ca nu am parasit holul de la receptie si baiatul cu bagajele s-a oprit in dreptul unei camere si ne-a spus spus ca acolo vom sta. Am vazut negru in fata ochilor: un perete al camerei dadea fix in holul de la receptie, unul era peretele cu televizorul din barul cu program pana la ora 2 dimineata, iar balconul era chiar deasupra terasei si piscinei unde toata ziua era balamuc. Nici nu am vrut sa intru in camera, am luat cartela si m-am intors la receptie, unde le-am spus clar si raspicat ca nu este posibil ca, dupa ce mi-au schimbat hotelul, sa ma cazeze in hol, cu atat mai mult cu cat am copil mic dupa mine, iar rezervarea initiala o facusem tinand cont in primul rand de acest lucru, deci de faptul ca atunci cand vreau liniste, am liniste la mine in camera.

A dat tipa un telefon, mi-a dat o noua cartela, sa vad o alta camera. Era la etaj, cu vedere spre sosea, mare, spatioasa, frumoasa. Am zis OK, dar si in al treisprezecelea ceas baiatul care ne-a ajutat cu bagajele incerca sa ma convinga sa accept totusi prima varianta, ca vezi Doamne e o camera cu vedere la mare. Ce sa spun, ca nu cu ochii la mare as fi stat toata ziua, pe plaja.

De aici incolo, legat de cazare nu mai am ce sa reprosez. In camera se facea curat in fiecare zi: luat gunoi, spalat cada, schimbat prosoape, schimbat lenjerie de pat.

Dar au fost alte minusuri.

De exemplu, la Mehana, restaurantul a la carte cu specific bulgaresc, nu am reusit sa facem rezervare. Nu mai era deschis decat trei zile pe saptamana (fata de sase anul trecut si, probabil, in plin sezon), iar rezervarile ar fi trebuit facute cu o zi inainte, pana in ora 3 mi se pare. Oricum, indiferent de ora ori ziua in care am sunat, nu a raspuns nimeni la telefon.

Despre mancare, ce sa spun... OK, dar nimic nou, ba din contra: mai putine feluri, chiar si la micul dejun. Tin minte ca acum un an nu era dimineata fara vreo 4-5 sortimente de peste marinat, acum am vazut asa ceva numai pe post de gustare rece, la seara bulgareasca. Si este doar un exemplu. Sau... la gratar... in fiecare zi, cam acelasi lucru: un fel de peste, pui/porc, legume... Fata de 2010, cand erau zile cu doua-trei feluri de peste, curcan, carnaciori, miel.

De asemenea, la pranz si la cina... se putea ghici fara mare efort cam ce s-a reciclat de la mesele precedente: oul fiert si mezelurile de la micul dejun deveneau un fel de salata... legumele ajungeau supa-crema ori te miri ce garnitura cu nume pompos... iar platourile cu mezeluri de la micul dejun era "improspatate" in fiecare dimineata, dar cu putina atente iti dadeai seama ce ramasese din ziua precedenta.

Una peste alta, erau totusi de toate pentru toti, si bune. Avea ce manca si copilul de cateva luni, trecut pe diversificare, si cel care tine regim, si cel care pofteste la un sos, la o friptura. Tot ca un plus, am vazut ca in restaurant aveau un coltisor cu sterilizator pentru biberoane, incalzitor pentu biberoane, fierbator, cuptor cu microunde si chiar lapte praf si cereale pentru bebelusi. Cate un fel din fiecare, e drept... dar intentia conteaza.

La bar... era nevoie de mare atentie. Am cerut whisky, am primit whisky cu cola. Am cerut un dry martini si un tequilla... Am primit doua dry martini... Berea se dadea ba la pahar mic, ba la pahar mare... Sotul ma astepta cu mare interes, sa vada ce-i aduc, ca aceeasi comanda se transforma de fiecare dat in ceva nou... Sucurile... asa-zisele freshuri... erau cam diluate... Pepsi, insa, era ok. Apa la discretie, dar asa cum a mai zis cineva... daca se incalzea putin, capata un gust ciudat. Poate de aceea, in cele doua frigidere, unul cu "cold water" si unul cu "normal water", era apa la fel de rece. Dar in afara de gustul acela ciudat, nu stiu daca era ceva in neregula cu ea. Eu i-am preparat fetitei laptele praf cu ea tot timpul cat am stat acolo si l-a baut fara probleme.

In piscina nu am intrat, dar am tot trecut pe acolo si mi s-a parut OK. Am vazut ca era curatata in fiecare seara, cu o pompita... adunau nisipul care se mai depunea pe fundul apei. Am stat mai mult pe plaja, care mi s-a parut curata, asa cum o stiam, mai putin in ultimele trei zile. Dupa o zi cu niste valuri imense, care au adus pe plaja de la scoici la alge fel de fel si cateva meduze mari, eu una nu prea am mai intrat in apa. Pentru ca pana la apa era de trecut o bariera de alge cam imputite. Erau niste baieti care incercau sa curete pe acolo, dar nu aveau cine stie ce spor.

Si ajungem si la capitolul "personal". Animatorii parca mai putin prezenti fata de anul trecut. Ii vedeam putin la aerobic, putin la piscina... presupun ca mai erau pe la clubul copiilor si pe unde se mai organziau diverse activitati... Dar pareau destul de obositi, plictisiti, ca de altfel tot personalul. Dar asta era de inteles, pana la urma, dupa o vara de munca.

Cam asta a fost. Cred ca mai facem o incercare si anul viitor, poate nu vor mai fi atat de mult bile negre. Una peste alta, sincer, raportul calitate-pret inca este mult peste alte destinatii si incomparabil daca ne gandim la litoralul romanesc.

Trimis de Admiranda in 23.09.11 11:51:11
Validat / Publicat: 23.09.11 13:23:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni - Holiday Village

VIZUALIZĂRI: 4033 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Admiranda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.09.11 17:49:24]

@Admiranda: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

dpavel
    [10.07.12 12:23:26]

@Admiranda

Pe ce traseu ati mers?

AdmirandaAUTOR REVIEW
    [10.07.12 14:18:42]

@dpavel:

Nu stiu sa-ti spun exact. Asta e domeniul sotului. Dar incerc sa te ajut cat pot. Prima data am iesit pe la Giurgiu si am luat-o prin centrul tarii, apoi Burgas - Sozopol - Duni. Nu mai tin minte daca prin Shumen sau prin Veliko tarnovo, dar stiu ca a fost o portiune de cativa kilometri cu drumul foarte prost, cu foarte multe gropi, in sensul ca nu aveai pe unde le ocoli ca dadeai in altele. Am mers foarte incet pe acolo, era si prin munti, soseaua ingusta, nasol rau. Plus ca a fost pustiu, distante foarte mari fara sa dam macar de vreo benzinarie, cu niste sate vai mama lor. Nu mi-a placut, sincer, prea salbatic, mi-a fost cam frica. Apoi ne-am intors pe litoral, iar anul trecut am facut tot drumul, dus-intors, pe litoral: Balcic - Varna - Burgas - Sozopol - Duni. E ceva mai mult de mers, dar pe sosea mult mai buna si macar traseul e prin civilizatie, ai unde sa opresti pentru o sticla de apa sau sa-ti tragi sufletul.

Asta e parerea pasagerului din dreapta: D

Concediu placut!

dpavel
    [10.07.12 19:48:00]

@: Multumesc foarte mult.

Admiranda, dpavel
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: