ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2011
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 09.03.09
AUG-2011

Program de weekend pentru copii

An de an obisnuiesc sa ies de 2-3 ori cu fiica mea pana la Budapesta pentru cate un weekend. Locuind langa granita avem norocul de a putea ajunge aici cu masina ft repede, aproximativ 3 ore cu masina, din care 2/3 pe autostrada.

Fiicei mele ii plac la nebunie aceste weekenduri pt ca sunt extrem de diverse in activitati. Hai sa le luam pe rand.

1. Incep cu favorita noastra fara de care nu putem sa parasim orasul: " la avioane". Langa aeroportul lor national "Liszt Ferenc" si fostul Ferihegy este un mic parc amenajat cu avioane ce nu mai sunt in circulatie. In 3 dintre ele poti urca si te poti uita la cabina pilotului. Linkul pentru acest loc e: aici

2. Gradina zoologica: click aici

3. Trenuletul copiilor, cu copii pe post de controlori, merge pe dealuri prin padure. e super, fiica mea a adorat drumul insa activitatea se presteaza mai mult pt vreme buna: click aici

4. Trenuletul pe zimti: click aici urca din oras pana la trenul copiilor. Are roti zimtate ca sa poata escalada dealul.

5. Va puteti opri pentru o zi de experienta la cel mai mare Parc de aventuri din Ungaria: click aici Noi am incercat in vara aceasta mai multe familii cu copii si a iesit super! Exista piste speciale pt copii.

6. Muzeul trenurilor: click aici. Aici noi am fost iarna si nu era multa miscare. dar cica vara e un program de o zi intreaga pt ca sunt locuri de joaca pt copii, poti manca, etc. Noi ne-am "invartit cu schimbatorul de sine" ca in desenele cu Thomas si mai sunt cateva posibilitati: -)

7. Parc de distractii: click aici cu foarte multe posibilitati.

8. oricand puteti cobora pe chei si sa platiti un drum cu vaporul pe Dunare. Vaporul se ia de pe partea de Pest la ore regulate si sunt curse dese. E super, si iun mod total diferit de a vedea obiectivele cele mai frumoase ale Budapestei (Budavar, Parlamentul, Citadela, Bastionul, etc) si pe deasupra sa faceti o surpriza placuta copilului. Inca o idee: luati vaporul seara astfel incat sa prindeti inserarea. Vedeti orasul si ziua si noaptea si credeti-ma merita!

9. Cei care sunt indragostiti de baie indiferent de anotimp puteti incerca click aici. Insa daca mergeti vara incercati parcul acvatic de la Mogyorod de langa Hungaroring. E tare de tot: click aici

10. puteti vizita Tropicariumul din Campona unde sunt si rechini, nu e mare dar e super sa inoate rechinul pe deasupra capului tau: click aici

Cred ca as mai putea continua... cu locuri de joaca inchise si deschise dar precis nu intra atatea in program: -) asa ca ma opresc aici si... enjoy it!

Trimis de karma in 22.09.11 22:48:07
Validat / Publicat: 23.09.11 05:53:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Cam peste tot.

VIZUALIZĂRI: 7804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (karma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster77 [23.09.11 09:08:11] »

Mutat la rubrica "Excursii Budapesta" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Admin [23.09.11 15:52:49] »

Datorita gradului de utilitate al informatiilor (excelent organizate/structurate), precum si datorita "adresabilitatii" (pe care o apreciez ca potential foarte mare), Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

alina7laca [23.09.11 20:47:15] »

Noi cei din NV suntem privilegiati de faptul ca suntem atat de aproape de... Europa. Ne urcam in masina facem 3-4 ore pana in capitala Ungariei, vizitam ce e de vizitat si seara ne intoarcem acasa fara sa ne cazam acolo. Fain review -ul tau. Ai punctat ceea ce trebuia sa iasa in evidenta distractia celor mici. In parcul de distractii am vrea sa mergem cu baiatul. Ceva informatii referitoare la biletul de intrare?

creivean [23.09.11 21:05:18] »

AmFostAcolo, la Budapesta şi noi şi tot pentru copil. Din lista ta de mai sus am văzut şi noi Grădina Zoologică (review-ul este aici), VidámPark-ul (review-ul este aici) şi Tropicariumul (review-ul este aici).

Eu recomand (chiar şi pentru copii, o croazieră pe Dunăre. Noi am fost cu vaporaşele Legenda Duna Bella (review-ul este aici).

Concluzia? Budapesta oferă extrem de multe oportunităţi de distracţie pentru cei mici...

karma [26.09.11 22:25:52] »

In link-ul atasat ai informatii despre preturile de intrare in parcul de distractii: click aici

In luna septembrie se poate intra in timpul saptamanii cu pret redus: 2820 ft bilet intreg si 1980 ft bilet redus pt copil.

Cei care au vizitat gradina zoo primesc 15% reducere la prezentarea biletului de intrare la zoo.

dananecula [17.01.12 23:15:11] »

@karma

Felicitari pentru ideea ta de a prezenta un review bine structurat, cu destinatii din Budapesta exact pe gustul copiilor. Daca-mi permiti, as mai adauga si eu o ,,proaspata'' destinatie propice distractiei si educatiei copiilor, ce am descoperit-o saptamana trecuta intamplator in Budapesta. Este vorba de Csodák Palotája Kiállítás (Palace of Miracles). Site-ul lor il gasesti aici http://www.csodakpalotaja. hu/menu/139/main-page si intr-adevar merita sa-l vizitezi impreuna cu fetita ta. Eu impreuna cu fi-miu cel mic (13 ani) am pierdut aproape 5 ore in acel labirint al stiintei, educatiei, distractiei si relaxarii, in acel palat al minunilor si... n-am regretat aboslut deloc. A fost nemaipomenit! Ne-am distrat, ne-am jucat, am ras, ne-am minunat, iar eu practic am dat in mintea copiilor pret de 5 ore

Si... sa stii ca n-am fost singura: o gramada de parinti, alaturi de copiii lor, dar si adolescenti, cupluri de tineri si chiar varstnici am vazut ca s-au simtit la fel de bine ca si mine. Deci nu-l ratati ! O sa placa cu siguranta !

danita [23.08.12 22:21:09] »

super util! multumesc!!! notat maxim

alina7laca, dananecula, danita, karma
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: