ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2011
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
SEP-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Este foarte greu atunci cand pici de sus!

In Bodrum exista un concept in care toate constructiile au doua nivele si toate la exterior sunt vopsite in alb. Orasul te impresioneaza dar resorturile te socheaza, mai ales dupa ce ani la rand ti-ai facut vacantele in Antalya, Alanya sau Marmaris.

Complexul Crystal Green este format din doua corpuri, unul in forma de patrat, in mijlocul caruia se afla o frumoasa terasa care se continua cu o mica promenada ce duce spre restaurantele si barurile de pe plaja. Celalalt corp se afla in gradina, in imediata apropiere a piscinei mari, a altei piscine cu tobogane si a celor trei restaurante a la carte. Seara, in partea corpului spre restaurante, cam miroase a balta. Acum nu stiu daca mirosul vine de la vreo planta (ca la Botanik) sau intr-adevar exista vreo balta prin apropiere. Nu este deranjant mirosul, nefiind puternic.

Datorita conceptului din constructii, pentru a avea mai multe camere, acestea sunt foarte mici. Daca eu eram la oglinda, sotul trebuia sa sara prin pat pentru a ajunge de exemplu la dulap. Camera curata, banala. Televizor LCD, frigider cu trei sucuri si trei ape, totul la pet. In prima zi era free iar dupa aceea ce consumai, plateai. Seiful era montat in dulap si nu am platit nimic pentru el. Aerul conditionat a functionat ireprosabil. In camera nu se afla absolut nimic de intampinare, asemeni am fost primiti si la receptie.

Balconul si mai mic, doua scaune si atat. Care iesea primul, se aseza imediat pe scaun pentru a avea loc si celalalt.

Baia acceptabila dar, cabina de dus te sufocai de mica ce era si daca mai scapai si sapunul... Pe blatul de la chiuveta o patratica de sapun, o sticluta de sampon si alta cu gel. Trei zile camerista n-a catadicsit sa puna si cea de-a doua patratica de sapun. In gentuta noastra de baie aveam de toate, dar ea nu avea de unde sa stie?! M-am infuriat in momentul cand am vazut ca prosoapele mari, lasate jos, tipa le-a luat si ni le-a pus la loc. Dupa ce am atentionat-o totul a fost ok. Dar eu in vacanta trebuie sa atentionez pentru ce am platit?

Langa patratelul nostru de hotel se mai afla o piscina mica cu valuri.

Gradina resortului foarte frumoasa si bine ingrijita.

Restaurantul principal gen cantina muncitoreasca cu mobilier banal, cu fete de masa din bumbac egiptean, curate si apretate ireprosabil. Terasa acestuia super.

Mancarea putin diversificata, de slaba calitate. Prajiturile, culori si forme diferite dar gust identic. Intr-o singura seara au adus o tava de baclavale, se formase coada iar noi n-am apucat. Bauturile racoritoare la dozator, apa la pet, bere Efes, vin alb si negru, sec, la butoi. Eu am baut numai Ayran, iaurtul sau laptele batut la dozator. Muzica lipsea. Intr-o seara am vazut dovleac copt si gutui coapte, feliute. Pepene rosu si galben, pere bune, prune mari, mere, piersici, struguri albi si negri, deliciosi. Sucuri naturale numai dimineata, contra cost. In fiecare dimineata erau faguri cu miere. Pentru mine a fost "nici-o masa fara peste" iar dimineata omleta. Gratare putine si aiurea. Ca o paranteza, va pot povesti ca uneori, in aeroport, auzeam diferite comentarii referitoare la masa, eram circumspecta si nu credeam ca se poate intampla asa ceva la un resort de cinci stele in Turcia. Pur si simplu mi-a fost mila de sotul meu cand vedeam ca se plimba cu farfuria goala nestiind ce sa manance sau ce dulce sa ia. E innebunit dupa baclavale si ma intreba ca n-o sa manace pana pleaca. Cand am fost in excursie in Bodrum, i-am cumparat de 79 euro mai multe feluri de baclavale, sarailii si niste specialitati de rahat, la kg si-ti dadea voie sa gusti, cu manusa speciala si apoi sa cumperi. Acest rahat nu se compara cu cel de la cutie.

Barurile, inclusiv cel de pe ponton, mobilier simplu, fara muzica, dotate cu maximum sase sticle. Nici-o lampita pe masa, nici-un cosulet pe masa cu alune sau altceva.

Restaurantele a la carte, goale.

Ziua se faceau placintele specifice, intr-un loc amenajat in gradina.

Dupa masa de pranz se servea inghetata la cornet.

Intre mese se putea manca la beach bar.

Seara, la amfiteatru erau spectacole reusite pentru copii si apoi pentru adulti. Acolo gaseai pop corn cu coada. Intentionat am formulat astfel.

Tot la capitolul distractii, mai pot adauga seara turceasca, un concert live tinut de o fata la chitara, altadata o discoteca pe ponton cu muzica "dracoasa" pentru tineret, ritm - te scuturai si dadeai din cap atat cat puteai.

Plaja aproape, cu nisip, intrare lina in mare dar cum intrai in apa, era numai pietris, de ziceai ca esti masochist. Paturi de plaja si umbrele erau la discretie, intotdeauna. Ziua nu auzeai nici-o muzica, ziceai ca esti la sanatoriu, nu in vacanta.

SPA-ul frumos, cu sauna in care gaseai tetierele de cap rupte, cu urme de sange de la ceva evenimente neplacute, vezi poze. Baia turceasca frumoasa, cu marmura rece, numai buna sa faci tu un pic de caldura cu apa fiarta, deci nefunctionala. Baie de aburi frumoasa, fara aburi. Sala de gimnastica, echipata cu multe aparate, aici am fost eu de vina, mi-am uitat tenesii acasa. Eu am facut doua masaje de relaxare cu 90 de euro iar sotul cinci masaje medicale cu 140 de euro, facute de o thailandeza.

Personalul cu lipsa de respect fata de turisti. Am luat inghetata de la o domnisoara care manca ea si apoi turistul. Intr-o seara la gratare, in fata mea o doamna a vrut un copanel, turcul i-a oferit o portie de piept spunand ca cele cateva copanele sunt pentru nu stiu cine, eu n-am avut probleme eram cu pestele.

De la ghidul agentiei **** [editat webmaster] am cumparat doua excursii, una in Bodrum si alta in insula Kos. Am plecat in excursii la sase dimineata si ne-am intors dupa ora douazeci, am anuntat de cu seara la receptie sa ne scoale si sa ne pregateasca ceva de mancare. Dimineata nu am primit absolut nimic. Am mancat in Kos pe la amiaza.

Resortul nu are piscina interioara si de aceea nu a fost nevoie de papuci si halat de baie.

Bratara era dintr-o hartie plastificata, eu dormind pe burta cu mana sub perna se facuse ca dracu.

Acest resort este componenta a lantului hotelier Crystal cu locatii in Belek, Side, Antalya.

Cu mare indulgenta pot afirma ca merita 3*.

Cand ne-am intors din Kos, timp de vreo doua ore am lasat turisti la mai multe hoteluri, noi fiind ultimii, am vazut locatii pe langa care al nostru resort merita 5* cu plus! Erau in varful unui deal (asa este tot Bodrumul) iar de la hotel pana la mare era de mers cam de pe Furnica (Sinaia) pana la gara in Sinaia.

Resortul nostru se afla intr-un frumos golf iar distanta pana la mare era de ~50m.

Erau multi nemti, francezi, italieni, turci, unguri si doar trei familii de romani (romanii stiu sa aleaga, nu ca mine). Rusii erau putini si de calitate.

M-am imprietenit cu cealalta familie de romani, aveau o fetita de doi ani si pur si simplu nu stiau ce sa-i dea de mancare!

Trimis de balasa violeta in 22.09.11 21:20:40
Validat / Publicat: 23.09.11 06:16:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya-Kervansaray, Miracle, Concorde; Alanya-Delphin Botanik si Granada; Marmaris-Marmaris Palace.

VIZUALIZĂRI: 4580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 La micul dejun fagure cu miere.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

webmaster15 [23.09.11 06:16:33] »

Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa (si) pe acest site, fiind considerata reclama. Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

balasa violeta [23.09.11 09:52:36] »

Imi cer scuze! Am crezut ca este valabil numai pentru agentiile din Romania. Cred totusi ca ar trebui sa stim de agentiile serioase de acolo. Cealalta familie de romani a lucrat cu alta agentie turceasca si nu s-au ocupat absolut deloc de ei.

webmaster15 [23.09.11 10:56:59] »

Pai agentia pe care ai amintit-o in review este cel mai mare tour-operator pe relatia Turcia (si) din Romania. Deci mentionarea ei, cu referinte pozitive, contravine regulamentului saitului.

Cei interesati, pot primi de la tine, numele acesteia prin PM.

Multumesc.

balasa violeta [24.09.11 14:51:03] »

Resortul este vandut ca are 5* ultimatum all. Pana-n renovare avea 4*, poate... vedeti poza 26 si cred ca o sa mai incarc o poza care sa va asigure de cele spuse.

balasa violeta [27.09.11 11:47:22] »

Pe mine nu ma intereseaza prea mult punctele ci mult mai mult cifrele de la vizualizari, care la mine arata zero! Va rog... !

Marian Preda [30.09.11 10:46:59] »

Buna Violeta!

Pana la urma n-ai mai ajuns la hotelul Armonia Village! Se pare ca ai optat pentru un resort cu mai multa verdeata (asa indica fotografiile), asa cum ti-ai dorit!

Imi pare sincer rau, ca nu ai avut parte de un sejur binemeritat mai pe gustul tau.

Sunt totusi convins ca altfel arata recenzia ta, daca alegeai hotelul sus amintit.

Poate n-am fost eu destul de convingator!

Intr-adevar, rw-ul meu despre acesta locatie, a fost unul foarte succint, dar am circumstante -a fost rw-ul debutantului!

Cat priveste Bodrumul, asta e urbanismul statiunii. Case cu maxim 2 etaje (deoarece, solul nu permite construirea de cladiri inalte, decat cu tehnologii foarte costisitoare) si fatade neaparat de o singura culoare: alba.

Felicitari si te astept cu un rw, despre Insula Kos!

eug [19.01.12 10:38:41] »

daca as fi vizualizat pozele fara sa citesc rew, as fi spus ca este un resort super ok; asta este diferenta intre poze (a se citi reclama agentiilor) si realitate

avand in vedere ca rew scrise de tine mi se par echilibrate, ce mi-ai recomanda in bodrum si marmaris, avand in vedere ca am un "pestisor" de 7 ani??

mersi

eventual daca e vorba de agentii, da-mi un mesaj privat

balasa violeta, eug, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Green Bay Resort & Spa Hotel [Guevercinlik]: