ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2011
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2011
    1 AD. + 1 COPII -- v: 14,8 ani

O noapte buna dar prea scurta, in mijlocul naturii...

Nena - Vollmond

Nota WM: Detalii despre circuitul Austria-Germania-Elvetia-Italia puteti citi aici.

- -

Pe inoptat bine de tot iata-ne ajunsi in Germania, in zona castelelor Bavariei, la un hotel situat departe de lumea dezlantuita, undeva in mijlocul naturii. Noaptea nu prea am distins eu bine pe unde debarcasem noi din autocar, dupa mai bine de 4 ore pe autostrada perfecta ce ne-a dus de la granita Austriei, spre Munchen si apoi spre Oberau… pe o sosea la fel de buna. Dar dimineata ce am vazut. Uau, tare mult ne-o placut.

Acest hotel, avand “alura” mai mult a pensiune de munte specifica zonei m-a impresionat in mod cat mai placut, fiind situat intr-un cadrul natural extrem de pitoresc; intre munti, pe o frumoasa vale. Practic, in jurul nostru am vazut numai culmi muntoase verzi iar in spatele hotelului erau muntii golasi din piatra cenusie (i-am vazut a doua zi dimineata). Si o liniste… sa tot stai acolo…

Dar s-o iau cu inceputul sederii noastre aici, la hotelul Alpenhof 3*, din Oberau. Adresa data de agentie este: Munchnerstr. 11, D 82496 Oberau, tel. +49 88 24 92 00.

Cladirea acestui hotel este arhitectural vorbind, la fel ca a unei pensiuni. Ce oare diferentiaza pe unul de altul, zau de stiu?!... In fine, nu asta este important, ci faptul ca noi pt. o noapte, ne-am simtit acolo foarte bine.

Hotelul are 3 corpuri din ce am vazut eu dimineata. Noaptea eu am vazut doar corpul principal, construit pe 3 nivele: parter, etaj si o mansarda generoasa cu balcoane pe care, ziua le-am vazut ornate din abundenta cu floricele. Dimineata am vazut ca mai este o cladire lipita de el, numai cu parter, care reprezinta restaurantul si in prelungire, inca o cladire cu 2 nivele, in care se gasesc o sauna, solar, o sala de sport si un mic centru Spa. Hotelul are si o mica parcare de-a lungul tuturor corpurilor de cladiri. Internetul se realizeaza prin WIFI, dar este cu plata; ne-am interesat inca de cu noaptea…

Intrarea in corpul de hotel se face din cladirea doar cu parterul, printr-o usa cu bolta, decorata cu un desen colorat pe marginea superioara a usii si jos, cu aranjamente florale de o parte si de alta, de zici ca acum vin sarbatorile de iarna. Chiar am vazut pe stanga, intr-un balconas, ca intr-o vitrina, langa intrare, o sanie asteptand iarna…

De cum am intrat seara in hotel, m-a intampinat o atmosfera calda, foarte placuta si primitoare. Un hol nu prea mare, cu o lumina usoara, discreta. Aici nu am vazut vreo mare receptie, ci doar un mic loc pe colt imediat pe dreapta cum intri, format dintr-un mobilier alb, simplu, unde ne astepta gazda hotelului cu cheile pregatite. Hotelul este administrat de o familie, care s-a dovedit ospitaliera si mereu zambitoare, chiar daca sunt nemti… ”scortosi”, cum i-ar categorisi multi. Mie mi s-au parut intotdeauna “maleabili”. Nu am trait zi de zi printre ei, dar cat am luat contact cu ei, mi-au placut.

Pe holul de la intrare am mai vazut cateva canapelute si masute, dar si multe flori. Totul pastreaza atmosfera specifica zonei bavareze.

Noi am primit camera la parter… norocoasa de mine, nu a mai trebuit sa ma hurtupesc cu trolerul nostru nu prea mic deloc.

Camera a fost spatioasa, mult mai mare fata de altele din hoteluri cu asa-zise pretentii de 3 sau chiar 4*. Imediat la intrarea pe holisorul mic, am vazut un dulap si vis-à-vis era baia. Apoi camera avea un pat mare, dar cu saltele separate, un lucru foarte bun, in cazul in care ne mai foiam in timpul noptii. O tablie de lemn pe toata latimea patului si in extensie, cu colturi, pe care erau cate o veioza dar si noptiere de o parte si de cealalta. Pe una dintre noptiere am vazut un radio.

Pe peretele opus patului era o masuta simpla, nepretentioasa, pe care stateau un telefon si o tava cu 2 pahare si de-o parte si de alta a mesei erau 2 scaune. Spre fereastra pe colt era o alta masuta pe care statea tv-ul prin satelit, de generatie mai batrana, dar pt. noi nu a fost niciun bai. Cine avea nevoie de el la miezul noptii?! Camera era zugravita simplu, dar foarte curat, in alb si cateva tablouri decorau peretii. La ferestre erau niste perdelute mici, dar foarte decorative si niste draperii verzi. Pe jos era o mocheta in culoarea blanii de soarece curat. :))

Ne-a placut totul, mai ales ca dupa dusul serii ne-am aruncat in asternuturile acelea curate si incalzite de pilota groasa de care nu prea am avut nevoie, si aici fiind o vreme calda, chiar si la miezul noptii.

Baia a fost nu prea mare, dar dotata cu confortul necesar; aici am avut o cadita clasica cu dus si perdea din plastic, in rest curat. Faianta in tonuri de alb-gri ca si gresia din acelasi fel aratau mai vechi pe la rosturi, dar nu asta este important, zic eu, ci curatenia si asta a fost peste tot. Ca si apa calda si rece de care nu a dus nimeni lipsa.

Dimineata am reusit sa vad si sala restaurantului; nu prea mare, dar cu aceeasi senzatie placuta de intimitate, ceea ce mie imi place. Decorat cu mult bun gust, in stil rustic, creeaza un spatiu linistit pt. servirea mesei.

In aceeasi sala este si un barulet, tot pe colt si tot din acelasi mobilier alb, cu cel de la receptie. Aceeasi ordine si curatenie nemteasca peste tot.

In schimb, micul dejun a fost mai saracacios decat in alte parti. Am avut destule, dupa parerea noastra dar oricum, varietatea a fost mult mai restrictiva; doar oua fierte, un fel de mezel si unul de cascaval, dar 3 feluri de gemuri, niste iaurturi in boluri mari, nu la cutiute, miere, lapte, ceai si intr-adevar una dintre cele mai gustoase si tari cafele. Stiu ca atat germanii cat si austriecii se “bat” in cafelele lor atat de aromate si de bune-rau. Si paine au fost 2 sortimente; alba si neagra cu seminte.

Pe noi ne-a multumit micul dejun, chiar daca au fost guri carcotase care au sustinut ca nu a fost suficient. Fac o paranteza si scriu clar ca eu nu-i inteleg deloc pe acei turisti care stiind unde pleaca, (in acest caz intr-un circuit doar cu mic dejun conform programului turistic ales), au mereu cate ceva de comentat; ba ca nu au suficienta mancare, ba ca stau prea mult sau prea putin in autocar, ba ca se merge in excursii prea repede sau ca sunt prea multe intr-o zi (si aici uneori le dau si eu dreptate), ba ca se ajunge noaptea foarte tarziu la cazari. Asa este. Dar ei oare uita ca agentia, prin contractul pe care il face cu turistul, stipuleaza toate aceste mici/mari “inconveniente” dar de fapt conditii?! Deci, turistul stie sau normal ar trebui sa stie ce-l asteapta intr-o asemenea vacanta foarte activa. Inchid paranteza.

Eu am terminat de mancat ceva mai repede pt. a da un rond prin parterul hotelului. Asa am descoperit un alt hol, decorat tot in tenta rustica, de cabana veritabila, cu un semineu si barne de lemn atarnand pe tavan. Si de aici se iese intr-o curte interioara, cu gazon si multe flori, unde este amenajata o frumoasa terasa cu mese si scaune, tot sa stai acolo, sa te relaxezi in acel aer montan atat de curat si imbatator de la acele flori. Am aflat ca aici, la acest hotel este si un iaz plin cu peste. Excelent!

Eu recomand acest hotel, in cazul in care va apuca noaptea in aceasta zona.

La ora stabilita, 8 fix am plecat spre castelele bavareze, pt ca la ora 9.30 aveam programare pt. intrarea la primul castel. Ei, dar asta este o alta poveste… chiar o adevarata poveste…

Si v-am povestit si eu despre hotelul Alpenhof, doar pt. ca, poate ca altii, si eu AmFostAcolo!

In speranta ca v-am fost de folos, cu mult drag pentru voi,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 22.09.11 20:44:30
    Validat / Publicat: 22.09.11 22:05:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1769 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Alpenhof, vazut si pozat de dimineata
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[22.09.11 22:13:48]

In speranta ca v-am fost de folos, cu mult drag pentru voi

... si noi, cu acelasi drag catre tine... si... pentru aerul proaspat care-l aduci pe site, zilele acestea!

[22.09.11 22:17:57]

Sper sa placa fondul sonor atasat!

[22.09.11 22:22:54]

@Draga Alex, iti multumesc mult. Sper sa reusesc intotdeauna sa aduc numai aer proaspat, caci, nu-i asa?! meritam din plin, cu totii "ozonare" atat la minte si trup dar mai ales la suflet...

Astept cu nerabdare alte si alte povesti marca "Alex_Macedo"!!!

[22.09.11 22:29:08]

@web13 sper sa nu mai rosesti... , dar iar te laud... asta e doar vina ta ca o "lovesti" mereu din plin cu muzica aleasa pe masura impresiilor!...

Multumesc mult! O seara linisitita tuturor!

[22.09.11 23:15:23]

Sa fii sanatoasa si sa umbli cat mai mult ca, stiu ca esti plimbareata si sa faci ceea ce ai facut si pana acum: sa ne povestesti, asa cum o faci de ceva vreme, adica cu drag!

Sa ne traiesti!

ionescunic
    [23.09.11 07:02:49]

Foarte frumos Ileana, un review deosebit cum sunt toate scrierile tale, imi aduc aminte si acum de vremurile cand noi doi ne intreceam si scriam cel putin cate 2 review-uri pe saptamana, ce perioada frumoasa, am putea si acum sa mai invioram atmosfera pe site nu crezi?

[23.09.11 07:43:25]

@ionescunic

... mi-ai luat vorba din gura!

[23.09.11 10:45:56]

@Alex, multam frumos! Sa fim cu totii sanatosi, sa putem calatori cat mai mult si sa ne scriem aici aventurile de vacanta. Meseria de turist... "over full time" este cea mai fantastica, extenuanta dar si atat de recompensatoare (sufleteste vorbind) meserie din lume (parerea mea). Pe mine ma umple de o imensa satisfactie, fericire si implinire.

@Nicu, iti multumesc mult pt. aprecierile tale. Da, imi aduc foarte bine aminte de acele vremuri tare frumoase...

Atata vreme cat voi avea ceva de scris, o voi face aici, pe AFA, cu/din toata placerea mea si in speranta ca voi ajuta prin scrierile mele.

Astept si de la tine noi impresii, pe care le voi citi cu aceeasi placere si, de ce nu?! curiozitate... pt. locurile deosebite in care reusesti tu mereu sa ajungi!

@all, va multumesc frumos pt. aprecierile voastre!!

Alex_Macedo, ileanaxperta*