ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2011
ÎNSCRIS: 22.09.11
SEP-2011

Foarte nemulțumit

Un hotel de 5 stele... verzi!!!

Un hotel ca-n România, la Saturn sau Eforie Sud, pe vremea lui Ceaușescu. Situat nu în Belek, ci la țară, peste câmpuri, șantiere și un sat. În pustietate sau... mă rog... în cartiere turcești de la periferie. Nicio legătură cu superbele resorturi din Belek, cu grădini, fântâni arteziene și pajiști de golf. Vera (A) MARE e o sărăcie de hotel, vopsit țigănește pe afară, în verde fistic obosit și spălăcit, cu vagi crăpături în zidărie. N-are curte, spațiu la intrarea în hotel, bașca verdeață sau portari. Dintr-o stradă meschină, autocarul a urcat ca o rampă și acolo, în vârful pantei, ne-am dat jos așteptările noastre penibile de... 5 stele, în fața unui hotel care aducea mai degrabă cu un cămin de nefamiliști sau hotel de sindicat... if yoy know what I mean! Daca au fost 5 stele, atunci sigur au fost 5 stele verzi! Am regretat amarnic ca nu am ales orice alt hotel cunoscut macar ca amplasament.

Hotelul e mic. Mobilierul atât cel din din spatiile comune, cât și cel din camere este urât, sărăcăcios, niște placaje maro, niște scaune-fotoliu ca pe la partidele sărace, rigide, urât tapițate. Niște plante uscate întregeau imaginea dezolantă a ”recepției”. Nici măcar aer condiționat nu se simțea, era foarte cald, foarte umed, întunecat holul recepției, apă pe jos în lifturi, de la cei veniți de la piscină... desculți. Ornamentele, atât de plăcute în hotelurile turcești, lipseau aproape cu desăvârșire din acest hotel de low-low cost! Am intrat in cameră sperând să fie măcar acolo mai bine. Era urât și șters și-și dădeau mâna prostul gust cu sărăcia, Niște lemne bej, cu pretenții de mobilier rustic, un fotoliu bleo țipător, de fapt... de grosimea unui scaun, doar că era îmbrăcat în material, scaun cu tapițeria roz strident, mocheta maro cu bej, pături verzi cu grena, un televizor de pe timpuri, nu lcd, ci unul cu volum, un ”bar” în care odihneau două penibile sticle mari cu apă și una cu suc. Cinci steleee??!?? C'mon! Am stat în hoteluri de 3 stele mai bune! Noi eram doar doi, dar camera era cu un pat dublu și încă unul simplu. Nu ne-a deranjat, dar nu era logic. Camera spațioasă, balconul mic și 2 scaune din plastic, verzi, îți aminteau că te afli într-un hotel de 5 stele verzi.

Am coborât la masă. CANTINĂ! Mâncare proastă, din 6 feluri 4 erau paste cu ceva, restul cartofi prăjiți, piure, ardei umpluți și orez. Un fel carne de pui cu sos curry, un vitel cu fasole verde, felii de carne tocată, de oaie, cu sos roșu și cam atât. Ah. și două supe creme: una de linte (pliiină cu covcoloașe de făină... cred... în ea) și una de busuioc (de fapt de roșii cu busuioc, ceva care avea exact gustul sosului de chiftele marinate). Prajiturile jenante: 4 feluri erau doar ca formă diferite. Aluat spongios, ca de savarină, tăiat rotund, pătrat, în triunghi sau oval, însiropat cu sirop de zahăr. Vreo 2 erau cu gelatină plină de coloranți în stratul de sus, dar nu aveau niciun gust... Să mai zic? Mai zic!

Am cerut apă, ne-au adus într-o sticlă jumate consumată, pe interiorul căreia se vedeau urme calcaroase, ca și cum ar fi fost murdară. Am cerut bere, ne-au adus două pahare din acelea de birt de gară, cu sticla ieftină, striată, cu berea deja în ele. Personalul care deservea cantina, că restaurant nu-i pot spune, era/părea murdar, sărac... dar, recunosc, serviabil.

Limba engleză era un lux în hotel. Nici ”hartă” nu au înțeles când am întrebat dacă există...

Ca să n-o mai lungesc atât o să spun doar că zona piscinei era largă și frumoasă, cu plante, cu podulete, în fine... e singura bucată din ”resort” care arată bine. Dar era superaglomerată mereu și la fel plaja, unde șezlongurile erau aproape lipite unul de altul, fără a-ți oferi vreo intimitate, și toate băgate la umbră, într-un țarc delimitat cu sfoară. Apa mării, făceai un pas și îți venea până la mijloc... încă unul și-ți venea până la piept... Neajunsuri multe dacă mă întrebați pe mine. Venisem aici hotărâți să ne simțim bine, chiar dacă nu ne place hotelul. Dar ne-am simțit ca-n România, nu ca-n Turcia. Și în niciun caz nu ne-am simțit la 5 stele!

Am văzut că a mai fost un review în care s-a spus lucrurilor pe nume, dar nu mulți au fost cei care l-au crezut. Eu recunosc, sunt pretențioasă de fel. Dar credeți-mă, ăsta este un hotel de mâna a treia. Cine are urechi de auzit să audă, cine nu, n-are decât să și-o fure!

Trimis de papusica in 22.09.11 18:17:48
Validat / Publicat: 22.09.11 22:04:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek- Rixos Premium, Papillon Zeugma, Cornelia de Luxe, Lara-Rixos Lares

VIZUALIZĂRI: 5658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papusica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.00 EUR pe cameră

Alex_Macedo [22.09.11 23:10:37] »

... turcii au chestia asta cu fisticu' si sunt mari admiratori in a sparge coaja cu dintii si... miezul, chiar e spalacit si... da, arata cam obosit dar, gustul e foarte bun... cine stie? ... poate o fi vreun fetis de al lor care, se reflecta in vopseaua lavabila de pe pereti. In ceea ce priveste etnia rroma, eu cred ca o vor lua ca un compliment, pentru ca, dupa cum stim, fisticul nu e prea... ieftin, in Romania

... acum... nu stiu cat de ieftina era sticla dar, bere la balot, am cerut si eu si tot de la draft, mi-au adus... adica... de la maneta aia cu ţuşti si tot la pahar

...si eu am cerut ca apa marii sa-mi vina pana la mijloc dar, nu am reusit sa-i conving pe cei din receptia hotelului...m-am gandit sa vorbesc cu managerul general dar, am zis ca iau marea asa cum e si nu imi stric concediul.....apa marii nu este... sau, ma rog, nu poate fi un neajuns... ea... saracuta, numai ESTE!... exista... si in fond, noi ne ducem la ea si nu ea la noi!

Eu recunosc, sunt pretențioasă de fel.

... atunci, avand in vedere pretentiile, trebuia ales altceva, nu?? care sa... depaseasca pretentiile... si iti dau dreptate! Eu am fost in Cabo San Lucas, ca statiune in Mexic si am stat si in Burj-Al-Arab, ca hotel in Dubai si... nu ma mai duc in veci!

Cine are urechi de auzit să audă, cine nu, n-are decât să și-o fure!

... noi, pe aici, am invatat sa ne documentam inainte si pe urma daca ne-o furam... asta e!!

In rest sunt intrutotul de acord cu tine!

Peace!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [23.09.11 06:53:43] »

Sa nu te superi pe mine, insa mie imi e evident ca responsabiitatea pentru aceasta vacanta nereusita nu se datoreeaza hotelului (asa cum ai incercat, involuntar, sa o transferi), ci alegerii cu totul neinspirate.

Dupa experientele la hoteluri din clasa superioara din Antalya (Cornelia si Rixos Premium) si mai ales daca, asa cum recunosti

sunt pretențioasă de fel.

alegerea unui hotel care costa MULT mai putin (situat in top 5 cele mai ieftine hoteluri din Belek)... era evident ce va urma...

Consider review-ul util, dar nerelevant, pentru ca provine de la un client nerelevant pentru acest hotel. Hotelul nu se adreseaza clientilor cu pretentii si posibilitati financiare mari (ambele, simultan)

TORA INGRID [23.09.11 08:27:49] »

1. cat a costat sejurul la acest resort?

2.comparativ cu celelalte unde spui ca ai mai stat -Rixos, Cornelia - din start Vera pierde, pentru ca asta e tot ce poate Vera, dar tocmai din aceasta perspectiva trebuia sa-ti ajustezi asteptarile si pretentiile.

Iti inteleg supararea si dezamagirea... Pot sa spun ca am trecut in primavara printr-o situatie similara, la interval de 10 zile am stat in doua resorturi complet diferite, dar ambele de 5*, si cu amintirea Barut-ului si Rixosului trebuia sa consider vacanta ratata DAR, la cat a costat Barcelo, ca despre el e vorba si la aspiratiile si pretentiile mele mult ajustate si conforme cu pretul, am avut un sejur minunat...

Asadar, le dau dreptate lui Alex Macedo si lui @tm67bru, alegerea ta a fost neinspirata, informatiile de pe site nu le-ai analizat -fiecare din cei ce-au laudat resortul au relevat detalii importante ptr ei, si pana la urma, chiar, de ce din toata oferta de pe Riviera Turca, tocmai Vera... ?

PS - urarea aia cu urechile si cu furatul mi se pare o aroganta...

Peace!

papusica [23.09.11 09:10:46] »

Sunt de acord că nu am fost inspirată. DAR... conceptul de 5 stele ultraallinclusive nu este respectat. Punct. E un hotel de 3 stele all inclusive. Nu m-am născut în hoteluri de 5 stele, prima dată am stat în Turcia la 3 stele, acum niște ani. Dar diferențele nu pot fi atât de mari, nu au voie, dacă hotelul pretinde că are 5 stele ultramegaextra...

Nu vreau să polimizez cu nimeni și nici să conving pe cei care au alte așteptări/criterii decât mine. Vreau doar să contribui cu sinceritate la această comunitate la care se raportează turiștii români, astfel încât oamenii să poate aprecia exact în ce categorie de turist se înscriu și să nu fie frustrați așa cum am fost eu.

Aroganța, așa cum o numea cineva, e făcută de cei care mă trimit să cumpăr bilet la Rixos. În contextul în care, deși nu eram obligată, tot cu sinceritate am răspuns și la acel sondaj.

Numai bine și vacanțe mai reușite decât a mea!

papusica [25.09.11 18:06:50] »

Revin cu o clarificare, pentru că am citit și alte review-uri proaste, la alte hoteluri, și acolo înțeleg că se lăsa cu miros de mucegai și cearșafuri rupte.

Deci, impresiile mele UN HOTEL DE 5 STELE VERZI sunt impresiile cuiva care a mers numai la resorturi de 5 stele mai scumpe. El se poate constitui într-o atenționare numai pentru același gen de turiști, care au așteptări mari din start.

Dacă însă aș fi mers prima dată la VERA MARE la 5 stele ultraallinclusive, aș fi rămas impresionată probabil și sigur aș mai fi vrut să mă întorc în acest hotel. Pentru că:

1. dacă ești genul care preferi să stai la piscină, te vei bucura de o muzică de bună calitate la piscină, o echipă de animație care îți va umple programul cu exerciții matinale, aqua gym, volei, polo, darts și altele. Dar mai ales îți va plăcea piscina, mare și cu zone în care poți face hidromasaj, fie de la o cădere în cascadă, fie de la bulele tip jacuzzi.

2. vei fi încântat de frumusețea împrejurimilor piscinei, mai precis a grădinii interioare a hotelului. Deși hotelul nu are ca și celelalte hoteluri de calibrul lui, din Belek, priveliște la intrarea în hotel sau un domeniu care să se întindă pe hectare, are o gradină interioară minunat îngrijită, pentru care dau nota 10 cu felicitări: flori peste tot, gazonul tuns impecabil, palmieri și tot felul de tufișuri tunse frumos, hamace, balansoare, poduri peste piscină și peste un mic izvor improvizat.

3. vei fi cucerit de cortul otoman la care o turcoaică face ”live”, în fiece zi vreo 4 ore, tradiționalele Gozleme, niște turte subțiri și moi, cu spanac, branză sau carne tocată, ori cu zahăr. Dacă ai chef de un repaos tihnit, poți veni în cortul dotat cu covoare țesute și băncuțe tapițate, să te duci să-ți iei niște Gozleme calde și un pahar cu ayran (iaurt turcesc) rece, să te așezi și să-ți savurezi în tihnă plăcintele și iaurtul, în timp ce te uiți cum le face turcoaica. Cei care merg in august probabil ca nu vor dori sa stea in cort, intrucat caldura si umezeala sunt maxime; vor lua gozlemele și o vor tuli. Cei veniti in septembrie insa vor beneficia de condiții optime în cort.

4. vei râde seara cu echipa de animatori, foarte buni actori, la comedy-barul nelipsit din resorturi de 5 stele din Antalya. Sau vei rămâne impresionat de trupa de 2 care cântă în fiecare seară la fel de bine ca Gipsy Kings și Pepe al nostru, melodiile de la Gipsy Kings sau besame mucho sau... altele. Te vei amuza într-o seară de bingo, cu bilete de 3 euro jumate și premii.

5. te vei bucura, poate, de SPA-ul din resort și de masajele și împachetările din ofertă, ori îți vei face o coafură cu împletituri africane la coaforul din hotel sau poate portretul în creion, contra 25 de euro...

Mai sunt și alte lucruri care sigur îți vor plăcea la acest hotel, dacă nu vei fi obligat de comparații să-i iei din cele 5 stele ultraallinclusive.

Pentru ca hotelul în sine nu este o catastrofă de genul celor cu mucegai pe pereti. Camerele sunt impecabil de curate, prosoapele și lenjeria proaspete, camerele sunt mari. Deci e un hotel în care veți avea tot confortul.

Trebuie însă să o mai spun o dată chiar și pentru acești turiști care merg prima oară la 5 stele: plaja la VERA MARE e groaznică, în sensul că pe toată coasta Bogazkentului e așa. Nisipul e doar în zona șezlongurilor, înspre mare și în mare sunt, din păcate, pietre colțuroase și un fel de pietriș măcinat care face ca toată treaba asta să se comporte ca nisipurile mișcătoare. Când să intri sau să ieși din apă, efectiv ți se surpă totul sub picioare și te dă jos. Cădea lumea nonstop la intrarea în apă. În plus, eu am 1.75m și nu am îndrăznit să intru în apă ptr că nu știu să înot și apa îmi trecea de piept la al doilea pas în mare... și asta pe mare liniștită, că dacă-s valuri adio! Nu e de joacă, nu e pentru cei care nu știu inota și în niciun caz nu e pentru copii. Bine, cu mânecuțe am mai văzut câțiva tați care-și băgau copiii în mare, chiar la mal, acolo. Deci plaja proastă și, din câte am înțeles, nicio soluție nu s-a găsit, deși au încercat variante. Dintr-o plajă întreagă, 5% dacă se încumetau să intre în mare și asta însemna la mal. O să pun și poze la un moment dat.

Toate bune!

Alex_Macedo, papusica, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂOrange County Resort (ex Vera Mare, ex MaxHoliday) [Bogazkent]: