ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 01.03.11
JUL-2011

Taverne si alte experiente in Thassos

Diversele recomandari de pe siteuri au fost utile si la alegerea locurilor unde sa gustam preparatele grecesti. Ordinea este aleatorie si nu o sa punctez decat ceea ce a iesit in evidenta, felurile de mancare fiind déjà pe larg prezentate de cei mai cu experienta. Si sunt evident impresiile noastre subiective.

Green Sea - in prima seara ne-am oprit aici fiind foarte aroape de cazarea noastra, spre capatul de nord al falezei din Skala Potamia. Faina locatia pe malul marii, insa cateva mancaruri au lasat de dorit. Musacaua buna, insa chipsurile de peste pentru copii era ceva foarte ciudat, cu o consistenta si gust de nemancat. Nu aveau legatura nici macar cu niste fish-fingers ieftine. Si pizza foarte “slaba”. De asta nu am mai revenit aici, desi era la indemana. Nu au fost de remarcat nici celelalte feluri incercate. Servirea cam intarziata.

Theagenis – practic in centrul Skala Potamia pe aleea comerciala spre port. Am mancat peste la gratar aici, mai multe feluri, gustoase, dar si alte mancaruri bune. Servirea si primirea bune, organizandu-ne o masa pt toti.

Korali – recomandat de multa lume – si pe buna dreptate, datorita ospitalitatii pe care o gasesti aici poate ceva mai sincera decat in alte locuri. Sachis este omniprezent, la fel si fica lui, care stiu foarte bine sa-si faca treaba si sa te faca sa te simti binevenit de fiecare data, iar in spate au si sustinerea bucatariei care nu a dat rateuri.

Poate unele feluri de mancare nu se ridica la nivelul altor locuri, insa cu o diferenta foarte mica, dar modul cum te simti te face sa revii. Probabil a contat si ca eram un grup numeros 8 adulti si 6 copii, dar si cu alti clienti am remarcat aceesi abordare personala. La a doua vizita, Sachis stia déjà numele copiilor, care l-au indragit pentru ca statea cu ei la masa si ii intreba pe fiecare ce vrea, mancare, sucuri, si nu s-a intamplat sa greseasca, deci chiar se intelegea cu ei in romana. La initiativa lui portiile copiilor le-a redus la jumatate cantitativ, pentru ca erau mari pentru ei, dar si pretul la injumatatit. Si noua ne-a placut ca ne explica pe indelete ce contine fiecare fel si facea nota de plata pe familie, intrebandu-ne pe noi ce am consumat si calculand imediat (dadea restul corect si complet, dar nu putai sa nu lasi tipsul de rigoare). Astfel ca nu am avut problema descifrarii notelor de plata ca in alte locuri. Si nu ne-am trezit nici cu sume surpriza.

Nu am avut nici surpriza sa cerem o portie la doua farfurii pt copiii si sa ne trezim cu doua portii intregi (Theagenis). Evident ca am primit din partea casei clasica pane prajita cu ulei de masline, inghetata pt copii, prajiturele pt noi si pepene. Am incercat aici foarte multe feluri de mancare. De la bun in sus. De remarcat caracatita thassos, calamarul umplut, mielul, vinetele umplute…...

Krambousa – recomandata si de gazda noastra – este langa Korali, o taverna mai mare si mai bine aranjata. A fost ok mancarea, cu exceptia recomandarii chelnerului, caracatita la gratar – adica 2 tentacule fara nimic – care au fost in final 9 euro. Si painea, taxata cu 10 euro doua cosulete. Ni s-a parut exagerat fata de ce am intalnit la alte locatii.

Platanos (nu stiu daca e complet numele) – cea din centrul Panagiei. A fost ok – mancare, servire. Nimic de reprosat, dar nici ceva de remarcat special. Aici au venit lautarii, care mai apoi au aparut si la Krambousa.

Andreas – in Kazaviti (Megalo Prinos) – localizata intr-o piata plina de farmec. Ca de fapt tot satucul. Mi s-a parut o taverna mai rustica decat cea de langa, dupa cum aratau terasele. Si aici nimic de remarcat in mod special in ceea ce priveste servirea si mancarea. Erau doar 2 mese de romani cand am ajuns noi. De la ei am aflat ca insistand, au reusit sa capete limonada facuta cu lamaie, nu fanta sau ce era sucul la care ii ziceau ei limonada. Noi nu am reusit. Adica dupa nenumarate explicatii si cereri, tot sucul obisnuit ni s-a adus. Asta nu prea mi-a placut. Avand in vedere ca nu erau aglomerati, puteau acorda mai multa atentie clientilor prezenti. Daca stau bine sa ma gandesc, cam peste tot limonada reprezenta un suc cumparat.

Stelios – Theologos – citisem numai lucruri frumoase despre ea – mancare si ospitalitate. Poate nu am picat noi la momentul potrivit. Dupa o dimineata de plaja la Psilli Amos, am decis sa luam masa in Theologos. Am ajuns pe la ora 13 si eram cam primii, doar cativa clienti in fata. Apoi s-au mai umplut si alte 2 mese – romani si sarbi. Ne-au intampinat cu carafe de apa rece, uzo si masline. Uzo nu prea a fost pe gustul nostru, in general vorbind nu aici in mod special. Incercam totusi sa consumam cateva paharele de pe masa, asa de politete. : D.

Am comandat si 1 kg de ied, pe care doar atunci, l-a scos si la pus la preparat. Iedul gustos, merita incercat, mai bun decat mielul. Insa portia primita a fost cam cu oase – coaste - probabil ceea ce s-a rumenit mai intai. Mancarea s-a lasat asteptata, insa ok. Servirea in general a lasat de dorit, desi nu era aglomeratie – cam greu sa ceri cate ceva. Nota a intarziat si ea. Dupa care am asteptat sa mai treaca cineva pe langa noi sa dam si banii. Si celelalte mese ar mai fi avut cate ceva de cerut. Dupa vreo 20 de minute, ne-am dus noi sa achitam, iar ei toti mancau la o masa... si am indraznit sa-i deranjam. Cred ca data viitoare o sa incerc in Theologos taverna Yatrou, aflata mai in stanga putin, peste drum – recomandata de gazda noastra.

Am mai servit pe ici pe colo cate un gyros, prajituri…. Sa nu uit: ne-a placut mult la cofetaria de peste drum de fabrica de ulei din Panagia, care are in spate o terasa frumoasa, racoroasa si linistita. De remarcat tarta cu mere, insa nici celelalte nu erau deloc departe, acompaniate de apa rece.

Bauturi: bere rece, in cele mai multe locuri in halba congelata, iar la taverne mai ales vin la carafa care a fost satisfacator.

Evident am fost si la barurile de pe plajele vizitate. In unele locuri preturi mai maricele la bere. Peste tot aveau inghetata, iar copiii contribuiau la cheltuieli cu cate 2-3 pe zi.

Pentru a lua pulsul locului am intrat la o bere de cateva ori in baruletele frecventate de localnici, in centrul Potamiei si Panagiei, nu stiu cum se numesc, insa sunt usor de reperat dupa cei care sunt clienti. Chiar daca nu intelegeam ce vorbesc, aveau un farmec aparte.

Concluzie: Meniurile sunt cam la fel, mancarurile asemanatoare; am gustat cam tot ce era pe meniuri, binenteles ca in locuri diferite si concentrandu-ne pe cele specific grecesti si peste. Stiu sa foloseasca condimentele, iar acestea parca nu au acel iz artificial gasit in pliculetele cumparate la noi. Le-am folosit si noi la gratare in vreo trei seri in curtea vilei: de doua ori peste si o data miel si pui - delicioase. Pestele, dorada si inca vreo 2 feluri pe care ne-am incumetat sa le facem la gratar, cumparate de la pescaria din portul Skala Potamia, unde e fantana si clasicul platan, in dreapta. Deschisa doar pana la pranz.

Macelarii sunt in Skala Potamia pe drumul ce merge din centru spre Skala Panagia, in apropierea locului de joaca pt copii, cel cu gonflabile si una in centrul Potamiei. La prima impresie poti fi dezamagit, insa cand intrebi si ceri ceva, scot din camerele frigorifice carcase si cotlete de miel (lamb chops) si incep sa le portioneze cu satarul, e un adevarat spectacol.

Trimis de bv_sorri in 22.09.11 14:55:30
Validat / Publicat: 22.09.11 15:56:23

VIZUALIZĂRI: 4412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bv_sorri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? [Alte] Taverne în Thassos (insula) :