ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2009
DIN: galati
ÎNSCRIS: 02.05.09
JUN-2009
[?] AD. + 1 COPII

N-ai sa vezi la romani asa ceva !

Nu prea mai am multe de adaugat fata de cei care si-au lasat impresiile. Pentru noi a fost de vis. A fost prima noastra plecare peste hotare si la un hotel care are mai mult de 2 stele (atat ne-am permis la noi). In ceea ce priveste mancarea atentie ca e foarte condimentata (noua ne-a placut la nebunie, dar nu toti apreciaza acest lucru), nu prea o sa vedeti carne la gratar (doar frigarui si piept de pasare fript). E cruda trezirea la realitate cand ajungi acasa la frigiderul gol si o dai pe cartofi prajiti si apa de la robinet!!!

Noi am stat cazati in hotel, la etajul 4. Camera e foarte mare (cam 3/4 din apartamentul meu) !! Tin sa precizez ca toate camerele au vedere spre mare (hotelul e construit in munte asa ca n-ai cum sa vezi altceva). La noi ne-a cam ocolit camerista si cel cu aprovizionarea mini-barului, dar am anuntat la receptie si s-a rezolvat (nu de alta dar se stransese cam mult gunoi ca in rest nici acasa nu schimbi lenjeria si prosoapele zilnic). La piscina am vazut mereu sezlonguri libere (nu stiu de ce a spus cineva ca nu mai gasea loc) si in apa nu eram decat noi iar la plaja era chiar pustiu (interesati-va de la inceput ce sporturi nautice sunt gratuite si ce program au daca sunteti amatori! ). Prosoape pt piscina aveti de la hotel asa ca nu mai carati degeaba dupa voi!

Va recomand Adalandul daca va plac senzatiile tari (au super topogane). Pretul e destul de piperat: 20 euro de pers (noroc ca pt baiat nu am platit-are 2 ani) iar mancarea si bautura e f. scumpa (4, 5 euro berea de 33 ml). Nu ai voie sa intri cu mancare si bautura in aquaparc dar nu te verifica nimeni (noi am avut cate ceva la noi). Delfinariu se plateste separat (15 euro / pers), la fel si raftingul (5 euro).

La Kusadasi puteti merege sa faceti shopping in bazar. Veti gasi absolut orice va doriti, " de firma" (contrafacute, desigur). Puteti lua microbuzul exact de la intrarea in complex (1, 25 euro -cam scump dupa parerea mea) si va lasa exact la bazar.

E adevarat ca in ceea ce priveste hotelul nu e asa de luxos cum suna - 5 *, arata mai mult de 3 * + (exceptie facand camera, care e superba) dar distractia e de 5 *!

A! Sa-i explic domnului dangoga de ce nu racea frigiderul! Poate a oservat ca in momentul cand scoteai cardul de la cheie din casuta respectiva toata energia electrica a camerei era intrerupta, asa ca frigiderul mergea doar cand erati in camera! Chestia asta cu cardul cat si cu becuri cu senzori o vezi peste tot la turci (economie nu risipa ca la romani)

Nici eu nu recomand drumul cu masina (e foooarte obositor). La bulgari drumuri proaste (europeana lor-E 85, arata pe alocuri ca judetenele noastre), indicatoare ioc (si mai platesti si rovineta la ei), multa politie prin boscheti (amenzile dar si spagile sunt mari) iar bulgarii merg enervant de regulamentar. La turci alta viata. Cu exceptia catorva zeci de km dupa Izmir unde se lucreaza, un drum foarte bun, o autostrada la Izmir de vis (taxa autostrada 1 euro, iar daca nu citesti pretul afisat e posibil sa dai mai mult), la Edirne pe autostrada eram numai noi (1, 25 lire taxa) asa ca am mers mult mai usor. Radarele destul de rare si la vedere asta pentru ca si localitatile sunt destul de rare la turci. Benzina e scumpa, cam 65. 000 lei in banii nostri (dar avand o masina care consuma putin am alimentat la turci doar de 100 euro iar la bulgari de 60 euro) in schimb e foarte buna (am alimentat la Shell). Sunt multe de spus!!! Mai astept intrebari! Atentie, la turci totul se negociaza si cam peste tot poti plati cu euro!

Trimis de dediu_a in 01.07.09 15:49:07

VIZUALIZĂRI: 973 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dediu_a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

dediu_a
    Alte impresii din această RUBRICĂLabranda Ephesus Princess Resort [Pamucak]: