ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2011
ÎNSCRIS: 06.06.10
SEP-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Sa existe doua hoteluri Club Miramar?

Dupa sejurul din mai anul acesta la Duni la RMP, am crezut ca tot ce are Bulgaria mai bun este RMP. Pe timpul verii am inceput sa vanez impresiile postate despre Club Miramar pentru ca urma sa plec si eu pe 12-19 septembrie. Cand am vazut ce impresii negative se posteaza eram convins deja ca m-am ars cu alegerea facuta cu Club Miramar.

Dar sa incepem cu inceputul!

Am ajuns in Obzor la ora 12:30.

In unele impresii se scria ca pana la ora 14:00 nu intra nici pasarea in zbor in curtea hotelului din cauza gorilei de la pauza iar altcineva a scris ca a dat 10 leva gorilei si 10 leva la receptie si la 12:30 era cazat si cu picioarele sub masa in restaurant.

Cum sotia este insulino dependenta la ora 13:00 trebuia sa manance musai. Ce sa facem? Mergem in Obzor localitate la un restaurant sau incercam cu 10 leva? Hai sa incercam la hotel! Ajungem la poarta si dam de gorila. Era un agent voinic spre gras si cu fata cu trasaturi severe. Ii inmanam biletul CI-urile si 10 leva. Citeste biletul nostru lista lui si buletinele noastre dupa care se uita la bani si ne da totul inapoi razand. Eu insist sa ia banii ca sunt pentru el. Gorila imi multumeste nu ia banii si cu un gest amabil imi face semn sa intru in hotel.

Parcam masina in cel mai umbros loc posibil pentru ca era liber si plecam la receptie.

La receptie dam biletul CI-urile si 10 leva. Domnisoara care ne-a preluat a pescuit din prima cele 10 leva si le-a aruncat in bolul ala de sticla unde pun turistii banii cand sunt multumiti de servicii. Dupa care a batut un numar in computer a aruncat la cos biletul a scanat CI-urile si in maxim 2 minute eram cu bratarile pe maini si cu cardul de la camera in buzunar.

Ne-am intors la masina am luat bagajele si am plecat spre camera.

Camera mare frumoasa si curata. Am abandonat bagajele si am plecat sa mancam.

In holul hotelului am ras cate 50 de votca preventiv sa nu facem vreo enterocolita sau cum i-o zice la boala aia de care sufera multi turisti.

Restaurantul ne-a impresionat placut din primul moment si am trecut la inspectie prima data.

La standul cu ciorbele am inceput cu niste aperitive: hamtii mici o lingura, doua hamsii mari si doua bucati de pesti marinati de diferite specii, ceapa alba, ceapa rosie, doua felii de lamaie si o felie de paine.

Cum s-au terminat pestii si votca am trecut la marmitele cu ciorba. De fiecare data era una cu carne si una de legume. Chiar din prima zi surpriza ciorba din neamurile lui Donald ratoiul. Sincer mai mancasem rata dar friptura nu ciorba.

Dupa ciorbe felul doi asa ca am dat buzna unde am vazut coada mai mare. Un bucatar taia niste cozonaci mari umpluti cu muschi de porc. Am cam asteptat vreo trei minute pana si-au revendicat bucatile cei patru turisti aflati in fata mea.

Eu nu am ales nimic ci am luat prima bucata care era la rand fara sa rascolesc mancarea. Dupa asta am intrat in dilema ca nu stiam ce salata sa aleg mai ales ca toata lumea scrisese ca toate sunt reciclate. Am luat niste castraveti murati metoda rapida de vara ca astia nu aveau cum sa fie contrafacuti.

Duc prada la masa si ma reped la vin acolo dau de un nene cu nepotul care vorbea romaneste cu nepotul dar nu se intelegeau caci nepotul era cam neascultator.

Intreb: cum sunt vinurile?

Nenea zice: eu sunt de la Focsani si sunt de meserie vinurile sunt excelente dar bea numai d'ala alb ca sa nu te doara capul iar daca vrei sa mori p'aici bea trei pahare d'ala rosu si sigur iti crapa vreun vas de sange la tartacuta.

M-am conformat si nu m-am pacalit.

Dupa felul doi am trecut la o inspectie amanuntita cu ce se mai gaseste in restaurant. Erau de toate si erau si mai multe ca la RMP si mai bune.

Dupa inspectie esuez la dulciuri. Vreo trei feluri de prajituri si torturi cu creme in niste culori vii fosforescente si eu stramb din nas dar degeaba ca decolau prajiturile de pe platouri in farfurii in ritm alarmant. Decid tot ce bag in gura musai sa nu fie de la reciclare! Dovleci intregi copti nu avea doar bucati cat palma. Ce sa fac? Bucatile alea sa fie ramase de la alta masa? Nu iau. Avea jumatati de mere coapte cu scortisoara. Sa iau sau nu? Daca turistii au muscat din mere si nu le-au placut si astia le-au taiat in doua sa nu se vada de unde s-a muscat si le-au copt ca temperatura sa omoare si ultimii germeni ramasi pe mere? N-am luat nici d'astea. Dar erau mere, prune, piersici, nectrarine, struguri rosii si albi, prune si caise uscate, fructe confiate, jeleuri, rahat, halva, dulceturi, compoturi si etc.

Dupa ce s-a terminat sejurul am constatat cateva chestiuni:

-niciodata nevasta mea nu a mancat ce am mancat eu

-francezii orice mancau trebuia sa fie acoperit cu sosuri creme maioneze si ce isi mai puneau ei de arata farfuria ca o gramada de noroi

-nemtii daca mancau carne isi luau numai o bucatica in schimb puneau cartofi prajiti cat incapea pe farfurie iar daca nu mancau doar salate

-erau turisti care de dimineata pana seara tot ce mancau trebuia sa fie intre doua felii de paine

-cei cu copii mici nu i-am vazut pe vreunul sa ia ceva de la kid corner si ce mancau ei aia mancau si odraslele oricat de mici erau.

-pe tot timpul sejurului m-a obsedat ideea cu mancarea reciclata si ca atare am ramas de fiecare data pana la ora inchiderii in restaurant

-la inchidere nu mai ramanea mare lucru prin castroane ca tavi nu aveau

-in castroane nu incapeau mai mult de 15-20 de portii si cum se termina sortimentul mai aducea alt castron

-chiar daca ramanea ceva in castroane si in bucatarie ma gandesc ca era suficient personal care trebuia hranit si nu avea ce sa mai ramana

-ce ramanea pe farfuriile turistilor era direct arunct in saci de plastic si in bucatarie intrau doar teancuri de farfurii fara resturi alimentare ca sa fie spalate

-ma gandesc ca de atatia ani cei care lucreaza cu all inclusive stiu exact ce si cat se mananca ca sa nu faca mancare in plus.

-am numarat masinile de romani si erau 8 masini si zi ori 4 persoane asta inseamna ca eram maxim 40 de romani intr-o mare de nemti rusi polonezi si altii in numar mai mic. Ce sa faca astia de mancare ca sa placa la toata lumea?

-eu unul am sarit peste paine, ciorbele le-am ales pe alea cu carne, de cate ori a fost peste m-am axat pe ei stropiti cu lamaie si cu ceva cartofi natur alaturi, vinul numai alb la pesti si maxim un pahar de rosu la vita si oaie, bere am baut numai la piscina ca sa ma racoresc, nectar am baut doar ca sa vad cum e si mi s-a parut bun fata de ce se gaseste si imbuteliat la sticle de firme consacrate, d'alea gazoase de la dozator a baut nevasta din toate si nu s-a plans de vreun sortiment.

Per total restaurantul m-a satisfacut si nu am ce sa le reprosez dar ma rog parerile sunt impartite.

Marea curata apa calda valuri spumoase ca a cam batut vantul si vremea frumoasa doar in ultima zi au fost ceva nori.

Plaja nu se mai curata acum in septembrie dar nici mizerie nu era cu exceptia chistoacelor de tigari ingropate in nisip.

Sezlonguri pentru toata lumea care prefera marea dar nu in primul rand.

Piscinele curate mari multe dar cu apa cam rece. Cu toate astea aia cu apa mica pentru copii era plina de micimani chiar daca era apa la fel de rece ca in celelate.

Aia interioara avea apa chiar calda si acolo cred ca se scaldau doar aia betegi pe care ii deranja apa rece.

Curatenia in hotel exemplara. In camere la fel. Dupa 4 zile ne-au schimbat cearsafurile fara sa cerem noi.

Prosoapele din camera nu le-am folosit caci ni le luam pe ale noastre de acasa. Nici din alea de plaja nu a luat pe carduri caci noua ne place sa stam direct pe nisip sau in apa in mare.

Animatia slaba dar nu am vazut doritori care sa ceara ceva.

In incheiere pot spune ca cine vrea la mare in liniste cu cazare si mancare poate sa mearga la Miramar linistit caci e ideal iar pentru cei si cu copii este perfect.

PS: eu am fost in septembrie 12-19 hotelul nu mai era plin si toata lumea inclusiv personalul era relaxata.

In mod sigur in iulie august pe tarife mult mai mari intr-un hotel plin plin se mai pot isca nemultumiri chiar si pentru ce nepretentiosi.

PS la PS: eu mai am ce cauta la Club Miramar si in anii viitori indiferent ce comentarii rautacioase se vor mai posta pe aici.

Trimis de claudi50 in 20.09.11 03:10:36
Validat / Publicat: 20.09.11 07:05:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Bulgaria este pasiunea mea.

VIZUALIZĂRI: 5025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudi50); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[20.09.11 08:53:18]

Tonic, foarte bine scris, excelent articol.

Iar daca tinem cont de termenul de comparatie avut la dispozitie de autor, inclin sa cred ca e un review mai mult decat *reprezentativ* pentru aceasta destinatie (Miramar)

mickeythecatus
[20.09.11 15:23:39]

bulan60? : P

claudi50AUTOR REVIEW
[20.09.11 15:57:11]

@Admin

Multumesc frumos pentru aprecieri!

Am tinut sa prezint Miramar cat mai nepartinitor pentru ca sunt oameni care chiar tin cont de ce se scrie pe "amfostacolo"

@mickeythecatus

Da tot eu sunt!

Acolo am scris varianta pe scurt pentru ca mult prea multi vor informatii dar nu se ostenesc sa dea.Vezi initiatoarea topicului!

Oricum de baza este si va ramane "amfostacolo" restul sunt incercari timide.

crima
[20.09.11 22:08:00]

Sa existe doua hoteluri Club Miramar?

Cred ca da... )

Ma bucur insa ca am nimerit in cel in care ai fost si tu... Vorba aia, mai e si dupa sufletu' omului...

claudia_a*
[21.09.11 13:29:57]

Superb, vesel si cu schepsis...

E al 3-lea an la Miramar si tind sa cred ca Miramarul e unic... insa exista 2 categorii de romani!!?

Chiar recomandasem unei colege hotelul si i-am spus sa se uite la poze pe Amfostacolo... insa fara sa imi dau seama ca poate citi si celelalte impresii contra (destul de multe anul asta); si ma gandeam acum ca sigur nu ma crede cat de bine i-am povestit eu de Miramar... dar asta este... trebuie sa mergi ca sa vezi!

anonymus75*
[27.03.12 12:33:28]

mi a placut... plec

gioko
[24.04.12 20:40:29]

Salut claudi50,

Te-as ruga daca se poate foarte pe scurt si la timp (avand in vedere ca pe 28 aprilie vreau sa plec in BG) sa-mi recomanzi la care din cele doua hoteluri (Miramar si Royal Marina Palace) sa merg avand in vedere ca tu ai fost la amandoua.

Aspectele care ma intereseaza sunt:

- mancare buna cu suficienta carne de porc, pui, peste (fara gratare cu chiftele bulgaresti);

- bauturi cola, fanta, sprite (nu inlocuitori bulgaresti);

- bere buna;

- vin alb bun chiar si varsat;

- bar dechis pana la 23-24 seara cu barmani amabili;

- camere curate si spatioase;

- piscina incalzita interioara;

- program cu muzica seara;

- amabilitatea personalului;

- bar la piscina si cu program prietenos.

Nu ma intereaza apa marii si plaja intrucat este frig si nu se poate face baie si nici facilitati pentru copii intrucat merg fara.

Multumesc anticipat si astept raspunsul tau cate de repede posibil.

liptay
[27.06.12 16:42:28]

@claudi50: Ai dreptate! Eu impreuna cu famila si gasca am mers la Miramar si anul trecut si acum doi ani si am fost multumiti. Culmea, anul trecut si noi am fost tot in perioada 16-21 septembrie. Singura nemultumire a fost animatia cu libidinosul ala de era sef si-i pupa pe nemti in dos, in rest a fost ok. Am fi vrut ca anul asta sa schimbam locatia si sa mergem la Elenite la Hotel Royal Park, dar postarile de aici referitoare la mincarea si serviciile de acolo m-au cam pus pe ginduri. Nu stiu daca sa le iau de bune si sa riscam. De cinci ani facem Bulgaria si nu am fost niciodata dezamagiti. Sper sa nu fie acum prima oara: -)

anonymus75*, claudi50, claudia_a*, crima, gioko, liptay, mickeythecatus
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: