ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2011
ÎNSCRIS: 09.08.10
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

Studios Filipidis (Skala Panagia) - Excelent!

Dupa o pauza de 4 ani, anul acesta am decis sa revenim in Thassos. Amintirile primului sejur petrecut acolo erau bine tezaurizate in sufletele noastre, astfel incat ajungerea acolo ne-a aparut ca o veritabila intoarcere acasa.

Daca prima data am avut cazarea luata printr-o agentie de la noi, la vila Stela din Potos (si a fost o reala dezamagire, fapt ce m-a determinat ca de atunci cazarea pentru vacanta de vara sa o arajez direct cu proprietarii, prin internet), anul acesta am ales ca destinatie Skala Panagia, si anume vila numita Studios Filipidis (sau Filippidis, cum scrie pe tablita din fata vilei).

Plasata aproape la mijlocul plajei Golden Beach, intre Skala Panagia si Skala Potamia, vis-à-vis de camping (coordonate GPS: Latitudine 40°43'29.71"N, Longitudine 24°45'22.45"E - ori pentru GPS-urile de tip Mio Moov: 24.7560596E 40.725035019507025N), se afla la numai 2 minute de plaja, fiind despartita de aceasta numai de latura mica a campingului –cca 100 m-).

Vila este albastru cu alb, combinatie de culori pe care o veti intalni si la interior, mobilierul fiind alb, lucru rar pe care nu il prea intalniti la studiourile din Grecia. Starea acestuia este foarte buna.

Camerele sunt spatioase, astfel incat pot acomoda tot mobilierul necesar unei sederi confortabile: un pat matrimonial si unul de o persoana, cu saltele excelente, care ofera un somn bun. Veti mai gasi un sifonier, la interiorul caruia se afla si umerasele necesare, o masa cu doua scaune, o masuta cu oglinda si un scaun (spre bucuria doamnelor ce se vor putea face frumoase pentru plimbarea de seara), doua suporturi (nu stiu cum se numesc exact) pe care sa asezati bagajele si doua noptiere. Chicineta, cu obisnuitele echipamente (chiuveta, plita electrica cu 2 ochiuri, frigider), furnizeaza toate accesoriile necesare prepararii unei mese complete sau doar a gustarii de dimineata, in functie de intentiile fiecarei familii. In orice caz, toata vesela, pahare, farfurii, tacamuri, cratiti, oale, tigai si alte alea (toate acestea din urma din inox), ca si accesoriile electrice (vas fierbator pentru ceai si toaster pentru sandviciuri calde) sunt impecabil de curate.

De altfel, curatenia absoluta este cuvantul definitoriu pentru aceasta vila. Si asta nu este doar o senzatie oferita de albul mobilierului sau stralucirea paharelor, ci este rezultatul efortului depus de gazde pentru a o intretine astfel. In fiecare zi se face curat nu numai in camere, dar si in spatiile comune, de jos pana sus. Unele hoteluri ar putea lua lectii de aici. Hartia igienica se schimba de fiecare data cand e necesar (ai in permanenta un sul de rezerva in baie). In 12 zile cat am stat, am beneficiat de 3 randuri de asternuturi si prosoape curate, ceea ce este mai putin intalnit la studiourile “self- catering”.

Camerele au aer conditionat (instalatiile au fost montate de un an doi, asa ca nu fiti derutati de unele observatii pe care le veti intalni pe internet, inclusiv pe Trip Advisor, in care se spune ca acesta lipseste), televizoare LCD (cu vreo 10 canale din pacate toate grecesti, dar cui ii trebuie TV in Grecia?) si internet Wi-Fi gratuit, cu semnal foarte bun. Masinile se pot parca fara probleme, fara grija ca ar putea fi lovite, fie in fata vilei, fie in spate, pe un teren viran, fie in lateral, pe o straduta. Nu exista piscina, dar acesta e ultimul lucru care ma intereseaza cand merg la mare.

Baia functioneaza fara problema in ceea ce priveste apa calda sau rece si scurgerea acesteia.

Balconul este suficient de mare pentru a se gasi spatiu pentru o alta masa (rotunda) si 3 scaune, fara a te inghesui, si ofera partial vedere la mare. Spun partial, caci jumatate din peisaj este blocat de inaltii plopi ai campingului. Din cauza lor, presupun ca marea se vede doar de la balcoanele plasate spre latura sudica a vilei. Desigur, aceasta mentiune o fac doar pentru a prezenta cat mai exact situatia, caci de fapt, cand vila este atat de aproape de mare, acest fapt practic nu cred are o insemnatate reala. Pana la urma, cat iti ia sa deschizi usa la balcon, aproape ai ajuns pe plaja, nu? : P

Vecinatatea campingului nu mi-a cauzat nicio neplacere. Nu am fost deranjat de zgomote venite dinspre acesta nici la pranz, si cu atat mai putin noapate. Marturisesc ca ma gandeam ca ar putea fi ceva problema datorate apropierii de el, insa temerile mele au fost inutile.

In apropierea vilei (pe o distanta de circa 200 m) se afla o patiserie/cofetarie (Nikolas – recomand dulciurile de aici), 2 minimarketuri (unul la camping), un fast-food (Palude), unde puteti manca gyros, souvlaki, tsuzukakia si altele gustari de acest fel la preturi bune (un gyros pita e in jur de 2,5 euro), un barulet in aer liber unde puteti servi seara o prajitura cu nuci si inghetata si veti asculta muzica buna (pana in patiserie, e in curtea unui mic hotel, din pacate am uitat numele) si cateva taverne, dintre care amintesc Finikas, un loc unde mancarea e gustoasa (nota 10 pentru calamari) si au, pentru cei interesati si meniu “fix” (numit meniul zilei – un exemplu de astfel de meniu fiind: o salata sau o supa, un fel doi, cum ar fi chilli con carne, desert, pita (calda) si un pahar de vin. Pret: 9 sau 9,5 euro, ceva in genul asta). Mai este si Playa d’Oro, cu preparate din peste, dar nu am mancat acolo niciodata, deci nu pot da detalii.

Mergand spre nord, veti intra mai mult in Skala Panagia si veti gasi si alte magazine si restaurante. Sa nu uitam ca pana in capatul nordic al localitatii sunt cam 1000 de m, iar daca mergeti spre sud, la circa 2 km se afla Skala Potamia, mult mai animata si cu mai multe taverne sau magazine.

Revenind la vila Filipidis, mentionez ca in curtea vilei, in spate, se afla un mic dar frumos spatiu verde, la marginea caruia se afla o masa mai lunga, cu scaune, sub o bolta de vita de vie. In special dupa lasatul serii, cand se aprind luminile din gradina si cele de pe fatada vilei (care nu sunt de loc putine) si briza marii se impleteste cu aerul ce vine dinspre munte, este tare placut sa stai la un pahar de vorba sub cerul senin. Despre cum arata vila noaptea, precum si fotografii interioare, puteti vedea aici

Am lasat la urma ceea ce m-a impresionat, probabil, cel mai mult la aceasta vila: proprietarii. Se spune ca omul sfinteste locul si acesta este un exemplu foarte bun. Vila este a unei familii minunate. Cea care este “cocosul”, mana de fier de acolo se numeste Ekaterina. Extrem de simpatica, glumeata, cu un real talent in a povesti una si alta, va va descreti in mod garantat fruntea si va va face sa va simtiti tare bine. Guresa ca o veritabila grecoaica, va va oferi toate detaliile de care aveti nevoie, legate de plaje sau de restaurante. Datorita ei, am “descoperit” un restaurant extraordinar (al hotelului Enavlion). Sotul ei, Yannis, este un om foarte saritor, bland si bun, ce nu va ezita sa se ofere sa va ajute cu orice. De exemplu, la ducere, noi am avut o pana in urma careia am ramas fara o anvelopa. Cand i-am povestit ce s-a intamplat, s-a oferit sa ne faca rost, daca dorim, de una noua. Nu a fost deloc usor, intrucat am o dimensiune la anvelope ce iese din standarde, astfel incat a trebuit sa mearga in Thassos si prin alt amic sa ne comande una tocmai din Atena. Cert e ca dupa cateva zile a luat roata si s-a intors seara cu anvelopa noua montata pe ea. E doar un exemplu, dar el va arata ce fel de oameni sunt.

Parintii, care locuiesc si ei in vila pe timpul verii, sunt doi greci autentici, primitori, care te invita permanent sa povestiti impreuna (mama) sau la un pahar de tzipuro facut chiar de ei (tatal) si chiar daca cunostintele de greaca se rezuma la cateva cuvinte, tot veti gasi calea de comunicare cea mai adevarata: de la inima la inima!

In concluzie, va recomand cu cea mai mare caldura aceasta locatie, in cazul in care doriti sa mergeti la Golden Beach. Eu am de spus doar lucruri bune despre ea, parte din ele incarcand sa vi le impartasesc si dumneavoastra. Desigur, dincolo de cuvinte ramane si altceva, ce nu poate fi decat trait de fiecare, in alt fel. Si desi nu au trecut decat cateva saptamani de cand am plecat, deja imi e dor de... acolo, de caldura, sinceritatea si veselia acelor oameni. Macar pentru asta si va trebui sa ma intorc vreodata, pe acele meleaguri.

Trimis de cher-cher in 19.09.11 21:26:01
Validat / Publicat: 19.09.11 22:25:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Pieria

VIZUALIZĂRI: 8165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cher-cher); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Studio Filipidis, o vila curata, aproape de plaja, aflata in proprietatea unor oameni deosebiti. Oferindu-si un obraz marii de smarald si pe celalalt muntilor semeti, ea poate constitui baza unei vacante de vis, intr-o insula superba.

chelie_d
[20.09.11 09:03:40]

arată foarte bine vila.

aş vrea să ştiu şi eu cât a costat pe noapte camera. Din descrierea camerei bănuiesc că aţi avut o cameră triplă...

plaja era bună pentru copii, mergea pentru un copil de 1,3 ani? mă refer dacă erau valuri, arici în apă, etc

[20.09.11 13:28:30]

Camera a fost 45 E pe noapte. Referitor la camera: am fost doua familii a cate doua persoane, in doua camere separate, deci nu am fi avut nevoie de camera tripla. Ambele camere au fost la fel, cu un pat dublu si unul normal. Nu am vazut si alte camere in afara celor doua, dar banuiesc ca toate sunt mobilate in acelasi fel. Probabil ca fiind camerele suficient de mari, s-a mers pe varianta asta de mobilier, pentru a permite si familiilor formate din mai multe persoane sa se cazeze fara probleme.

In ceea ce priveste plaja, Golden Beach este considerata a fi cea mai buna din Thassos (si eu zic ca este printre cele mai bune ale Greciei). Nu exista arici de mare, nisipul este foarte fin atat in apa cat si pe plaja, iar intrarea in apa este lina, apa fiind mica pe o distanta considerabila, probabil de zeci de metri. Si este limpede precum cristalul. Da, este o plaja foarte buna pentru copii. Am sa pun o fotografie cu un bebec ce se chinuia sa prinda pestisori.

Referitor la valuri, depinde de ce parere are vantul despre asta: D Au fost zile in care aveai impresia ca esti pe un lac (asa cum se vede si in P12), in altele au fost insa si valuri. Nu uriase, insa cu siguranta in acele zile ar fi trebuit tinut copilul de mana la intrarea in apa. In acele zile erau insa valuri pe toate plajele insulei, nu doar in Golden Beach. Dar in general, valurile nu constituie o caracteristica a acestei plaje. Comparativ, Paradise Beach si Makryamos sunt mai agitate.

Puteti observa marea de acolo in orice moment daca intrati click aici

Acum, de exemplu, ea este linistita si uitandu-ma la ea, pot spune ca are un singur defect: e la 750 de km de mine

chelie_d
[21.09.11 09:49:34]

mulţumesc frumos pentru răspuns, a fost foarte util

DinuP
[29.01.12 20:54:11]

@cher-cher: Buna ziua.

Am tot cautat zilele astea un studio in Thassos si am cam ales Filippidis. V-as ruga sa-mi detaliati putin drumul (presupun ca ati fost cu masina proprie) ma refer la principalele localitati tranzitate, de la Ruse pana la destinatie, din ce oras ati luat ferryboat-ul. Tot din Bucuresti vom pleca si noi, avand conform Google Maps 3 variante de traseu, de la 550km la 750km. L-as alege evident pe cel mai scurt, insa distanta de 750km mi-a mai fost confirmata.

Multumesc.

[23.06.12 00:53:44]

@DinuP: Cu mii de scuze pentru intarziere, doar acum am vazut, traseul urmat la dus e cel ce apare la unul din raspunsurile mele de aici

E traseul dat pe Via Michelin, pe care l-am urmat la dus. La intors am mers pe varianta Kavala-Sofia

[23.06.12 00:57:03]

Pentru a ajuta si mai mult la cunoasterea acestei locatii, am urcat pe Youtube, la adresa youtu.be/jWtESJDCDa0 un filmulet in care apare vila prezentata, precum si plaja de la Golden Beach din imediata apropiere a acesteia. Sper sa ajute.

chelie_d, cher-cher, CrisG, DinuP
Alte impresii din această RUBRICĂFilipidis Studios: