Limak Atlantis Hotel

SEP-2011
+ COPII: 2 -- varsta: 7 si14 ani

Vacanţă reuşită

Salutare tuturor!

Am fost în vacanţă la Atlantis în perioada 01.09-08.09.

Toată vara am aşteptat un review corect despre acest resort, a fost unul destul de util (mulţumiri) şi acum a venit si rândul meu să postez.

Drumul: cu masina, Bucureşti-Kutahya, oprire, a doua zi Kutahya-Belek. La ora 11.30 am fost în faţa hotelului.

Check-in: foarte amabili, am dorit sa fim în camere apropiate (4 familii), ceea ce s-a şi realizat, după două ore în care am "luat pulsul" barurilor, piscinelor şi am servit masa.

Impresie generală: un resort cu spaţii verzi foarte frumoase, îngrijit, nu am avut senzaţia de aglomerat, servicii foarte bune.

Piscine: curate, pentru toate gusturile, şezlonguri suficiente, .

Plaja: nisip, curată, fără ponton, amenajată cu umbrare şi sezlonguri, iarăşi suficiente, teren de volei, etc.

Prosoapele pentru plajă se schimbau doar seara, de la ora 17.00, dar asta nu era un inconvenient, deoarece unde am ocupat un şezlong, acolo rămânea prosopul toată ziua, indiferent pe unde te plimbai.

Mâncare: foarte bună, peşte în fiecare zi, plus pui, viţel, miel gătit în toate felurile sau la grătar, salate, prăjituri, fructe suficiente.

Băuturi: vinuri autohtone foarte bune (alb, roze şi roşu), whisky JW şi JB excelente, bere doar la draft (să zicem că ar fi un minus, na!), vodca, gin cocktailuri cunoscute, trebuia să specifici să fie făcute cu ingrediente din import.

Camera: spaţioasă, cu o vedere superbă către grădină, dotată cu tot ceea ce e normal la un resort de acest gen.

Activităţi: destul de multe, trebuie să-ţi organizezi timpul, dacă vrei să "atingi măcar câte una, echipa de entertainment bună, se străduiau şi reuşeau să facă atmosferă. Spectacole seara, de la 21.30, cu diferite teme, după gusturi...

Servicii: foarte bune, toată lumea se străduia să ne simţim bine, au făcut tot posibilul să vedem chiar şi meciul în holul de la recepţie, pe computer-ul biroului de relaţii cu clientii.

Este un hotel pe care îl recomand.

Vă stau la dispoziţie cu tot ceea ce ştiu, pentru a vă face o impresie cât mai corectă.

Impresii încărcate de marian.dascalu in 19.09.2011 13:48:48

Validat / Publicat: 19.09.11 15:17:49

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Alanya, Bodrum

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (marian.dascalu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 8 voturi) nota2

- andugolf*
[20.09.11 08:21:21]

salut.

tu ai avut camera in cladirea principala?

[20.09.11 12:24:39]

Salut!

Am avut camera in cladirea din zona terenurilor de tenis, impreuna cu toti prietenii mei, toate camerele la etajul I.

- unchesu
[07.02.12 10:53:41]

Buna ziua,

Numele meu este Cristian Anghilina (unchesu) si daca nu va confund am avut placerea sa va intalnesc in septembrie 2011 la Limak Atlantis (am urmarit impreuna cu multi alti romani meciul Romania Franta si chiar am stat de vorba in ultima zi cand mi-ati povestit ca ati venit in Antalya cu masina).

Despre acest ultim aspect referitor la drumul cu masina pana in Antalya doresc sa obtin de la dvs cateva precizari in masura in care timpul va permite.

Asadar, anul acesta am ales sa merg in Kemer la Rixos Sungate in iunie cu masina incurajat si de experienta dvs.

de anul trecut.

In acest context ma intereseaza in primul rand sa imi spuneti la ce hotel ati stat in Kutahya unde am inteles ca ati facut escala cam cat v-a costat si cum ati facut rezarvarea (direct sau agentie) ?

De asemenea, ma intereseaza sa cunosc cam cat din drum se merge pe autostrada sau in regim de 2 benzi pe sens si care sunt taxele platite pt autostrada si respectiv pod Istambul... si in ce moneda se platesc.

Care sunt limitele de viteza in localitate in afara si pe autostrada atat in Bulgaria cat si in Turcia.

Cam cat timp ati facut pana in Kutahya si din Kutahya pana in Antalya.

Care este cea mai obositoare portiune (cumva Bulgaria?) si in cat timp ati traversat Bulgaria.

Care a fost traseul - cateva localitati intermediare dupa care sa ma pot ghida prin GPS si in general arice alte informatii pe care dvs. le apreciati ca fiind utile pt acest drum.

Cred ca am cam exagerat cu intrebarile insa daca ati avea amabilitatea si timpul necesar sa imi raspundeti mi-ar fi de mare folos.

Daca sunteti de acord sa corespondam direct adresa mea de email este @yahoo.com iar tel 0745******** - vodafone.

Va multumesc anticipat pt disponibilitatea dvs.

O zi buna.

Cristian Anghilina

[07.02.12 11:35:18]

@unchesu: te rog sa trimiti adresa de mail si nr. de telefon prin mesaj privat.

E bine sa stii ca nu e indicat sa iti faci publice datele de contact pe internet pentru a-ti proteja singura intimitatea, conturile (FB, mail etc.). E valabil ca regula generala, nu doar pe AFA.

Nu cred ca vrei sa-ti gasesti casuta de mail plina de spam sau sa te trezesti cu telefoane pe la 2 noapte.

[07.02.12 12:30:25]

@unchesu:

Salut!

Ma bucur sa îţi pot fi de folos, asa că reţine:

Hotel în Kutahya - Gulpalas, chiar în centru, lângă fântâna arteziană cu vaza aia mare (e reprezentativa pentru oraş).

Contact: gulpalas@gulpalas.com, rezervare pe mail cu 30-45 de zile înainte, cu reconfirmare înaite cu 3-4 zile.

Preţ cameră anul trecut: 90 TL pentru 4 persoane, dubla cu pat suplimentar.

Drumul: Bucureşti-Ruse-Razgrad-Targovishte-Kotel-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli-Autostrada Edirne-Istanbul-Adapazari-Bilecik-Bozuyuk-Kutahya-Afyon-Isparta (sau Burdur) -Antalya.

Drum: La noi-cum ştii, Bulgaria- o bandă pe sens, bun, cu excepţia unor porţiuni înainte de Targovishte (cam 15 -20 km) şi între Yambol şi Elhovo, dar acolo lucrau anul trecut şi ne-au deviat un pic de la traseu. Ar trebui sa fie gata anul asta.

Turcia- autostrada 3 benzi pe sens până la Istanbul, apoi două benzi pe sens între Istanbul şi Adapazari.

De la Adapazari până în Antalya ai drum naţional foarte bun, cu doua benzi pe sens, fara probleme. poate doar în zona Bozuyuk - Kutahya sa fie ceva denivelări.

Limite de viteză: la bulgari tot ca la noi, la turci autostrada are 130, dar nu am avut probleme.

Atentie: fara detector de radar în Turcia, că e amenda mare!!!

Taxe: pod Giurgiu 24 lei, vigneta Bulgaria 7 zile 6 euro (la OMV, în Ruse), în Turcia toate taxele se platesc cu un card pe care-l cumperi la intrarea pe autostradă şi plateşti autostrada până la Istanbul cam 5 TL, podul cam 3 TL, Istanbul Adapazari cam 3,5 TL. Atentie în Istanbul, sa mergi pe autostrada O2, sa treci pe podul din nord (Fatih Sultan Mehmet Koprusu), ca altfel intri in oras si e aglomerat rau.

Timp: Bucureşti-Kutahya cam 12 ore, cu pauze la vama turcă si apoi pentru mic dejun şi altele, în total cam 2 ore.

Kutahya-Belek cam 5 ore, cu pauza 30 min, pentru mic dejun (nu l-am mai servit la hotel, ca începe la 7, ori noi am plecat pe la 6.

Dacă mergerţi la Kemer, vă recomand drumul prin Burdur, că vă scoate direct spre staţiune, altfel, daca mergeţi prin Isparta trebuie să traversaţi Antalya.

Drumul nu e obositor, mai ales când pleci în concediu!

La întoarcere e mai greu, că te înveţi cu binele!!!

Mă poţi suna oricând 0723108895, si mai discutăm.

O zi bună!

Cu stimă,

Marian Dascălu

- unchesu
[07.02.12 16:19:14]

Multumesc mult pentru disponibilitate, informatiile dvs sunt deosebit de importante pt ceea ce sper sa fie un concediu reusit.

Cred ca o sa va contactez inaintea concediului pt alte eventuale sugestii si informatii...

Cu respect

Cristian Anghilina

[21.05.12 12:03:52]

@marian. dascalu:

Buna,

As vrea sa stiu si eu daca in mare erau pietre sau doar nisip fin. Multumesc

[30.10.12 11:44:54]

@marian. dascalu:

Revin cu intrebarea "in mare exista pietre sau e nisip fin?" si as mai adauga inca una "exista bar pe plaja si daca DA ce anume se serveste si ce program are?". Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

[30.10.12 15:41:28]

@gioko: Buna ziua!

Intrarea in mare este lina, cu nisip fin si pietricele, care nu deranjeaza. Nu este nevoie de incaltaminte speciala, valabil pentru toata plaja din Belek

Bar exista la capatul aleii de acces catre plaja, cu program de la 10,00 pana seara la 23,00, cu servicii bune si bauturi locale.

Mergeti cu toata increderea, este un resort de bun simt, cu servicii bune!

[01.11.12 10:07:40]

@marian. dascalu: Multumesc pentru informatii.

[01.11.12 10:36:58]

Cu placere!

- bobyrodin
[14.01.13 12:55:03]

nu am vazut tobogane la acest hotel, ne poti spune daca sunt si cate?

- Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[14.01.13 16:25:49]