Paleo Art Nouveau (ex Paleokastritsa) Hotel

Avatar lacoste
DIN Craiova
înscris/ă în 19.09.11
SEP-2011

Hotel Paleokastritsa = 0, dezamagitor!

Salutare tuturor! Am fost in vacanta pe insula Corfu la hotel Paleokastritsa... Am beneficiat de un serviciu HB (demipensiune)...

La sosirea in hotel am fost luati direct peste picior parca vanisem acolo sa cerem bani sau sa cerem marea cu sarea cum se zice... Receptionera foarte libidinoasa, nesuferita si cu un chef egal cu zero sa ne primeasca... Pentru aerul conditionat (care nu a mers, doar ventilatorul, fara pic de aer racit) si tv-ul, ne-a cerut un depozit de 15+15 euro pe care la sfarsitul sejurului ni i-a returnat inmanandu-le in schimb telecomenzile de la acestea...

Am ajuns in camera surprize peste surprize... vederea la "mare"... varza, iz de anii 1900 toamna, camera neaerisita mirosea a mort imbalsamat, baia cu o cadita pentru copii de maxim 9 ani (era sa ma prapadesc de 3-4 ori cu cazaturi) draperii imputite, perdelele la fel in schimb cearceafurile si pernele relativ curate.

Curatenia era la pamant... camerista era o femeie sigur era ******, nu te puteai intelege cu ea in nicio limba... probabil greaca dar nu stiam niciun cuvant, venea sa faca "curatenie" si sa schimbe prosoapele la ore din alea ciudate gen 2-3-4 dupa masa, atunci cand era caldura de moarte si veneai de la plaja sa te odihnesti in camera. Era atat de ***** camerista aia incat batea la usa incontinuu si pana nu te duceai sa-i deschizi nu pleca si rostea incontinuu cuvintele: "Alo! Madam... Alo! Madaaam!!! "... : | sub orice critica.

Gandacii erau la ordinea zilei, erau gandaci monstru, se auzeau noaptea cand mergeau pe gresie: |, apropo in camera era gresie, nici urma de mocheta, covor... Intr-o dimineata am gasit sub un papuc un musuroi de furnici :)))... de GROAZA!

Masa de dimineata era ok, mancarea era bunicica, nu foarte diversificata, gustarea calda se rezuma la oua facute in fel si chip si alte cateva chestii... cea rece 3-4 soiuri de salam si alte mezeluri, iaurt, gemuri... etc. Mancarea de seara, la fel, 3-4 feluri de salate, dressing-uri, 2 supe, mancare calda de pui, vita si porc repetate zilnic, dulcuri niste amarate de prajituri, jeleuri si crema de zahar ars la ordinea zilei + inghetata de fapt niste chestii colorate inghetate... Nu stiu cum stau standardele cu clasificarile pe stele ale hotelurilor, insa asta mai mult de 1 stea jumate, maxim 2 nu cred ca i se poate cuveni.

Are piscinele alea 2, cea de sus era inchisa, jumate cu apa, plina de frunze, mica (5-6m /2-3m maxim... vai mama ei) iar cea de jos era relativ ok, doar ca se inchidea la 6 seara: | (Noi am facut o baie si pe la 1-2 noaptea in cateva nopti: D)

Despre zona... ce sa va zic superb, ceva greu de descris in cuvinte, greu de imaginat cat de frumos este... apa limpede, super calda in perioada care am fost noi. Va recomand plimbarea cu submarinul atat ziua cat si noaptea si neaparat inchiriatul unei barci pe zi. Viata de noapte = 0, noi am fost 3 cupluri si ne-am mai intalnit cu cineva din Arad care erau in luna de miere, si ne-am facut propria noastra activitate nocturna: P.

Preturile cam piperate, dar este de inteles... spre ex la carciuma 3-4 euro o bere de 0.33-0.5 cea mai ieftina, 15 euro+ o portie de calamar... In concluzie se merita Corfu, dar aveti grija la hoteluri... daca tot dati niste bani pe cazare macar sa se merite. Se pot inchiria apartamente cu 3-4 camere la pretul de 60-80 eur/zi...

Nu se merita drumul cu masina... va omoara taxele, ferrybot bac, taxe de port, taxe de drum (doar in Bulgaria, noi pe acolo ne-am dus). Benzina era cea mai ieftina pe insula era 1.71 euro, dar era si cu 1.9, iar in Grecia, putin mai mic pretul... 1.6+ sau ceva de genul. Drumurile nu prea stralucite, curbe nesemnalizate, gropi... dar avand in vedere ce prapad este in tara noastra... ce sa mai zic... In rest, va doresc vacante placute! : P

Impresii încărcate de lacoste in 19.09.2011 11:12:15

Validat / Publicat: 19.09.11 12:42:21

• Alte destinații turistice prin care a fost: Spania, Germania, Austria, palalila!

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (lacoste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2250 PMA (din 4 voturi) nota2

- spielhur
[05.02.12 09:57:22]

Ai mers cu masina in concendiu la hotelul despre care ai facut review? Poti sa dai niste informatii mai detaliate?

- adriantesti
[25.06.12 19:02:26]

NU SE MERITA SA STAI LA ACEST HOTEL!!! Mancarea se repeta zilnic (foarte deranjant). Va sfatuiesc sa nu luati excursii optionale ca este mare teapa, pe langa cei 85 euro de cuplu au mai aparut "mici taxe neprevazute "ex: 4 euro intrare castel PALATUL SISI, oprire pt. masa am facut-o unde avea"pile "ghidul si am platit sa mancam 24 euro cu toate ca nu sa precizat ca oprirea pt. masa de pranz este contra cost (aveam all inclusive) si am pierdut si masa la hotel si baniii. o bere 3,40 la draft, 2,40 un suc... CA SA GASIM O PLAJA CU NISIP AM INCHIRIAT O BARCA 50 EURO PLUS BENZINA (CAM 80 EURO) IN REST TOATE AU PIETRE!!! Daca nu aveti masina (proprie sau inchiriata) seara innebuniti ca nu aveti ce sa faceti, eu am dat pe masina 35 euro plus benzina!!! va salut si bafta!!! wi-fi exista la 1 metru de receptie si ala prost dar puteti sa gasiti la baruri gratuit!

Publicitate    [25.08.19 06:44:33]