ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2009
DIN: Tg. Secuiesc
ÎNSCRIS: 30.06.09
JUN-2009

Extrem de nemulțumit

Mare atentie se fura in hotel

Dupa o calatorie de 29 de ore un grup de 50 de persoane am ajuns la hotel.

Prima surpriza, in nici una din camere nu a fost frigider si nu a fost nici o posibilitate de a face rost nici macar de unu nici contra pret. De altfel camerele nu au fost sub asteptari. Prosoape nu au fost pina nu am cerut si nu s-a facut curatenie in timpul sejurului.

Dar cea mai rea experienta a fost ca numai pentru 20 de minute am lasat banii in camera (pe care bine inteles am incuiat-o) timp in care am servit cina, iar la intoarcere nici urma de bani. Am reclamat la receptie dar foarte senini mi-au raspuns ca trebuia sa pun banii in seif. La intrebarea mea cine putea sa intre in camera incuiata raspunsul primit; oricine. Ma intreb totusi oricine? Da, din personalul hotelului. Aceasta este convingerea mea. La inceput nu am fost suspicioasa, dar ulterior dupa ce am observat atent miscarile personalului hotelului am fost din ce in ce mai convinsa ca ei suni autorii furtului. Am fost si la politie, dar surpriza, nu au facut nimic. Prima data au spus ca vor sa vada camera dar dupa ce unul din personalul hotelului a vorbit cu ei au renuntat la vizita.

Dupa incident am fost mai atenta la miscarile personalului. Am observat ca macar unul dintre ei a venit mereu pe terasa unde am mincat. Presupun pentru a observa cine a venit la masa fara geanta si sa-si anunte colegii. Probabil asta a fost atributia lor ca in holul hotelului in afara de receptionera mai erau 3-4 barbati tot timpul aparent fara nici o atributie. La inceput foarte amabili, dar dupa ce am reclamat a disparut zimbetul de pe fata lor, iar eu am ramas cu paguba.

Tot din grupul nostru o familie a patit la fel. Ei au lasat banii in camera numai pina au mers la plaja pt. 10 minute sa fotografieze apusul spoarelui. Ce sa spun, personalul este foarte atent, foarte rapid... si foarte amabil te scapa de grija banilor. Caci cine altcineva putea sa intre in camera exact atunci cind ai lasat geanta acolo si foarte rapid sa-ti fure banii? Un strain sa treaca neobservat de nici unul din cei 4-5 angajati aflati in hol? Greu de crezut. Deci mare atentie, nu lasati banii nesupravegheati nici o clipa.

Trimis de Mar katalin in 01.07.09 09:18:22

VIZUALIZĂRI: 1888 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mar katalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

adrian41 [05.07.09 11:33:11] »

m-ai lasat cu gura cascata, nu pot sa cred ca se intimpla asa ceva la turci... ei au o mare frica de politie... poate ne mai dai si alte detalii despre mincare din hotel melike... plaja cum este? eu plec pe 20 la melike si m-ai speriat

cristi_an3000 [06.07.09 10:31:09] »

sa nu ne impacientam degeaba. sabdybelle care a pus review-ul precedent are grad de satisfactie 97%. deci se poate. cine e de vina ca unii pleaca din camera si nu-si iau banii cu ei?! daca lasi un tricou sau un chilot cu siguranta nu ti-l ia nimeni. dar sa lasi asa banii.. asta nu se face indiferent in ce tzara mergi si peste ce grad de civilizatie dai.

Mar katalin [06.07.09 13:37:45] »

Nu pot sa nu ma mir ca unii considera normal ca se fura. Eu cel putin am fost invatata sa nu iau ce nu-mi apartine. Poate de asta am fost asa de increzatoare si am lasat geanta cu banii in camera. Si pentru ca sunt convinsa ca mai sunt persoane ca mine am scris experienta mea sa fie mai atenti. Si nu numai banii s-au furat, ca si lada frigorifica de la vecinii mei, pe care insa au gasit-o in dulapul femeii de servici. E normal?

Sa raspund si la intrebarea despre plaja; nu sunt dusuri si este destul de murdar. Mincarea este acceptabila dar nu este variata. Se spune ce se serveste micul dejun de la 7 dimineata dar nu va grabiti ca pe la 8 puteti sa mincati.

cristi_an3000 [06.07.09 13:54:14] »

Am spus doar ca mi se pare normal sa iti iei toate masurile de precautie, nu ca e normal sa se fure. Atat!

Iar daca tu ai fost invatata sa nu iei ce nu-ti apartine, asta e foarte bine, insa trebuie sa fi destul de naiv sa crezi ca poti merge oriunde in lume fara sa fi furat din simplu motiv ca nici tu nu furi.

Masurile de precautie se iau indiferent ca mergi in Norvegia, Elvetia, Turcia sau Congo.

Mar katalin [06.07.09 19:11:09] »

Ok. am fost naiva. Am scris experienta mea pentru cei care sunt la fel de naivi ca mine, sa-i atentionez.

Persoanele care cred ca tine Cristi_an3000 ca: vinovat este acela care se lasa furat nu cel ce fura, nu au de ce sa se teama.

Ai pomenit de Elvetia. Este o tara cu grad de civilizatie unde iti poti lasa banii linistiti ca nu ti-i ia nimeni.

adrian41 [07.07.09 15:22:03] »

Buna tuturor! Imi poate spune si mie cineva, cum e mai convenabil? sa cumpar lire turcesti din Romania sau de acolo? si ce bani ar trebui sa avem la noi pentru cumparaturi. Cu multumiri anticipate si sa aveti un sejur super frumos. Noi plecam pe 20 iulie din Bucuresti la Kusadasi la hotel Melike.

Admin [07.07.09 15:33:15] »

Cel mai bine e sa mergi direct cu lire, de ai posibilitatea - daca gasesti lire turcesti in Ro, cumpara-le (sunt in 2-3 locuri, undeva in buc, nu mai retin unde)

In caz contrar, daca ai cumva o carte de credit, a doua varianta ar fi sa scoti de la un bancomat, odata ajuns aolco (in Turcia), direct lire. (Estimezi cam de cat crezi ca ai nevoie si scoti toata acea odata; altfel e mai dezavantajos).

A treia varianta e ssa cumperi euro/dolari de aici si sa-i schimbi acolo in lire.

mihalus [14.07.09 19:59:41] »

Buna la toata lumea... mai ales pt cei care merg pe 20 iulie... abia astept. Eu zic ca nu are rost sa ne facem griji, poate totusi avem norocul sa nu se intample nimic neplacut... Pe curand

salexul [14.07.09 20:17:42] »

Fratilor dintre cei care ati fost in acest hotel mai spuneti-ne cum e acolo, se merita sau nu?

Cum e mancarea?Cum sunt camerele? Ce trebuie sa dam spaga la receptie ca sa primim camere bune...

adrian41 [16.07.09 07:46:52] »

hotelul este de cacat... am luat teapa anul asta... ati vazut pozele postate de SORIN_G???

adrian41, cristi_an3000, Mar katalin, mihalus, salexul
    Alte impresii din această RUBRICĂMelike Hotel [Ladies Beach]: