ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2011
ÎNSCRIS: 28.03.10
SEP-2011
single

Restaurant Pensiunea Bella Vista din Sighisoara

Pentru calatorul obosit, insetat si infometat ce ajunge in Sighisoara, venind dinspre Brasov, prima imagine ce-i va apare, direct in fata, va fi batrana si enigmatica silueta a cetatii medievale. A doua, ceva mai la dreapta, va fi o casa mare, mare, cocotata pe culmea unui frumos si inalt deal inverzit ce invaluie, alaturi de alte cateva dealuri, precum versantii unui vulcan stins, frumoasa urbe de pe raul Tarnava...

Sus in deal e-o casa…

In urma cu cateva zile aveam doua probleme. Prima era o problema “de servici”, un control la Scoala Sportiva din orasul medieval de pe “fundul vulcanului stins”, a doua, o problema “de sendvici”, dar nu un sendvici oarecare, ci unul mare si dublu, pe care l-am uitat acasa, . Pe la pranz, eram rupt de foame. Unde sa ma duc, unde sa ma duc, s-apuc si eu ceva să-mbuc? In Sighisoara au aparut multe terase, hoteluri si restaurante noi. Dar eu am ramas un nostalgic, asa că, hai sus, pe Dealul Garii, unde, la 2 km de centrul urbei medievale, se gasesc trei locuri unde poti servi masa in conditii de liniste si confort. Pensiunea Bella Vista, hotelul Stejarul si restaurantul Villa Franka. Toate trei se insiruie pe-o distanta de 100 de metri. Am intrat in prima, caci era mai aproape si mi-era tare foame chiar daca, in general, eram obisnuit s-o folosesc pe-a treia, Villa Franka! Chiar daca din vale, acea constructie masiva, adica acea “sus in deal e-o casaaaa... ” aparuta doar de 3 ani, are aspectul unei case maaari, ea are un “vino-ncoace” al ei, Bella Vista e luxuoasa si eleganta in acelasi timp, e-o constructie de trei stele ce nu e deloc proprietatea unui magnat sau rege al asfaltului local ci o pensiune populara, construita printr-un program al Uniunii Europene. In Sighisoara, la al doilea semafor, langa raul Tarnava, care, acum, dupa indiguire, a fost imblanzit definitiiv, trecand podul spre dreapta, ajungi foarte repede intr-o frumoasa padure de stejar, care are si cateva exemplare multiseculare, “idem” cu cele din platoul Breite, in trecut, teatrul unei aprige dispute intre ecologisti si afaceristi, pentru amplasarea parcului tematic “Dracula land”. In final, cred ca stiti…au castigat ecologistii iar orasul a pierdut bani multi dar a castigat in schimb mai multa sanatate, adica vreo cateva kilograme de aer curat pe cap de locuitor in plus... Necazul unora, bucuria altora! A pierdut Sighisoara, care a ramas cu un platou cu arbori seculari, care odata si odata vor dispare, rosi de carii sau doborati de furtuna (numai arborele de sequoia traieste o mie de ani) dar a castigat Branul, care a speculat momentul si a amplasat un fel de “Dracula’s castle”, in zona lor, iar valea Bran-Moeciu a cunoscut o dezvoltare nemaipomenita, imbogatindu-si localnicii. Managerii Castelului Bran, dupa retorcedarea lui, au raportat in acest an, un beneficiu de un milion de euro. Asadar, vanzarea lui (valoare de piata - 30 milioane de euro), a cazut! Anul si milionul! Nu e rau deloc! In sezonul estival, exista zile, mai ales in week-end, in care castelul Bran are chiar si de 5-6000 de vizitatori, in timp ce cetatea Sighisoara, in care exista casa in care, efectiv, a copilarit Vlad Tepes, are mult mai putini turisti. Interesant e faptul ca nu biletul de intrare aduce banul la Bran, ci multiplele suveniruri care poarta chipul lui Vlad Tepes, unic in intreaga lume. Asa-i viata, ingrata uneori, Dracula, nascut in Sighisoara, a imbogatit Branul si imprejurimile sale, locuri pe unde, se pare, ca el n-a trecut decat o singura data.

Dar sa revenim la “casa din deal”. Am ajuns cu greu la Bella Vista, urmand clasicul drum catre Villa Franka. Cand ma rataceam, mai intrebam trecatorii. Pana sus, nu sunt mai mult de 2 kilometri. Prima pensiune de care te “lovesti” este tocmai Bella Vista, unde am si poposit. A doua, e vila Stejarul, apoi urmeaza pensiunea cu restaurant Villa Franka. Toate trei sunt situate in plina padure, drumul pana sus e destul de anevoios si nu foarte bun, dar odata ajuns sus, vei avea intreaga Sighisoara “la picioarele tale”. Vei putea consuma ceva, admirand panorama orasului, caci mesele de pe terasele localurilor, sunt situate chiar pe “marginea prapastiei”!

La Bella Vista, am fost intampinat de doi oameni amabili, mai intai, la bar, de o doamna, care m-a servit cu un Cola rece caci incepuse sa-mi scada doza de “E”-uri cu care corpul meu s-a obisnuit si pe care acesta le revendica periodic. Am primit si un pliant publicitar. Apoi a venit si un domn, care s-a oferit sa-mi aduca “in 10 minute” cativa mititei, carnaciori, piept de pui, ceafa de porc si alte minunatii care te fac sa salivezi din greu doar auzindu-le numele. Micii cu cartofi prajiti, mustarul, painea si servetelele, au sosit in 5 minute. Totul a fost excelent. Cola de la bar si cei 5 mici cu cartofi prajiti, m-au costat 18 lei. Pretul micilor era evident mai mic decat la Oktoberfest Brasov, unde fusesem nu cu mult timp in urma... Calitatea lor, a fost insa excelenta, in ambele cazuri. N-am avut nici arsuri la stomac, nici greata si nici nu m-a "mancat pielea" dupa ei. Micii mi-au fost serviti alaturi de un zambet lung “ca bonus”, din partea gazdei, lucru care se pare ca nu costa niciodata nimic dar care e folosit destul de rar. Cam tot in 5 minute au disparut si micii din farfurie. Ce e bun, trece repede! Se pare ca linistea si aerul curat al acestui oras nepoluat, care e profilat pe industrie usoara, iti starneste pofta de mancare.

Terasa Bella Vista e intens impodobita cu flori, in cladire exista si 10 camere de inchiriat, 120 lei dubla, 150 lei camera cu trei paturi si 180, cea cu 4 paturi... Panorama orasului insa, cetatea medievala vazuta “de sus”, te atrag cel mai mult., toate sunt “over the top”. De pe terasa, pe langa cetate, mai poti admira primaria, bisericile orasului, o parte din centrul urbei, artera principala ce te aduce din Brasov, cartierul cel nou, pe care localnicii il numesc “Baragan”, cursul lenes al raului Tarnava, o parte din gara si din autogara si dealurile de vis-à-vis, al carui verde e strapuns de cateva pâlcuri de case sau vile...

Ce mai incolo si-ncoace! , Bella Vista, aceasta pensiune asezata intr-o frumoasa padure seculara, te umple de viata! V-o recomand! Cred ca urmatoarea intalnire a AFA, ar trebui sa se desfasoare aici, pe acest deal, in fata unui munte de mici si-a unui ocean de bere, pe langa care, va asigur ca veti primi gratis “din partea casei”, si o mare portie de oxigen.

Sa vedeti ce review-uri o sa mai scriem apoi!

Dorgo

Trimis de dorgo in 19.09.11 07:03:42
Validat / Publicat: 19.09.11 12:28:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS]. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 3963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In Sighisoara, venind dinspre Brasov, la al doilea semafor, treceti podul si luati-o la dreapta

dorgoAUTOR REVIEW
[19.09.11 07:43:57]