ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2011
ÎNSCRIS: 18.09.11
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

Golubac

În prima zi în care am fost în Serbia am mers până la cetatea Golubac. Am dormit cu 10 euro/persoană, la o pensiune pe malul Dunării unde gazdele vorbeau românește destul de bine.

Am intrat pe la PORȚILE DE FIER, nu am stat la coadă, și am mers până unde s-a întunecat, adică la cetatea Golubac.

Până aici mi-a plăcut în Serbia... se vedea superb România de pe şoseaua lor, cred că până acolo am trecut prin 20 de tunele, drumul era vechi dar acceptabil, și nu foarte circulat.

Cred că e tot ce merită vizitat în Serbia, restul țării m-a deprimat... am observat că la ei nu există supermarket-uri ca la noi. La mine în oraș cu populație de 210000 locuitori sunt 2 magazine LIDL, mai e METRO, BILLA, KAUFLAND, INTEREX, PENNY, PROFI, PRAKTIKER și alte zeci de magazine... la ei sunt doar METRO, INTEREX, TEMPO și RODA din câte am văzut. De aceea mi s-au părut mai săraci ca noi.

Dar oricum, e ceva diferit de România... adică ai impresia că te-ai întors în timp cu 20 de ani dacă mergi în Serbia.

În Bulgaria m-am simțit mai în largul meu, în Serbia aveam impresia că sunt într-un stat comunist, că e cineva tot timpul cu ochii pe mine. Cred că la impresia asta au contribuit și zecile de polițiști de pe drum... Chiar am fost urmărit de o mașină de poliție câțiva kilometri, să vadă dacă greșesc, dar apoi s-au întors, au renunțat.

Așadar, până la Golubac e o zonă frumoasă, cu case de vacanță frumoase, cu gust... după Golubac începe cu adevărat să fie sărăcie, și asta până în Podgorica...

Chiar am întâlnit undeva niște case imense care aduceau cu cele din CERTEZE... nu spun Buzescu pentru că localitatea aceasta e pur și simplu dezgustătoare.

Trimis de Romania4EVER in 18.09.11 20:46:36
Validat / Publicat: 18.09.11 21:37:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 4402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romania4EVER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prin cetate
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -4 PMA (din 4 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[18.09.11 22:24:35]

Cetatea Golubac a fost pentru mine cel mai frumos loc din Serbia. In trecere spre Croatia, am facut un popas pentru aerul de epoca si zona cu natura frumoasa de la cetate. Atasez cateva poze.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
dananecula
[19.09.11 00:48:07]

@iulianic

Faine pozele tale. Cand ai timp, am fi interesati sa ne dai mai multe amanunte despre cetatea Golubac.

Din pacate, fie-mi iertata sesizarea, proaspatul nostru coleg de site @Romania4EVER a fost mai mult interesat de supermarket-urile din Serbia si ,,recensamantul'' magazinelor de tip supermarket si hipermarket din Ploiesti, decat sa detalieze mai mult calatoriile din Serbia, respectiv Golubac, precum si-a intitulat review-ul

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[19.09.11 10:19:04]

Inteleg ca noul nostru coleg de pe AFA, plecat pe cont propriu sa exloreze tarmul Adriaticii, a fost marcat si interesat intr-o mare masura – firesc – de problemele practice legate de calatorie: conditii de deplasare si de trai. De aceea s-a referit la supermarketuri si a facut comparatii.

Este adevarat ca si eu care am trecut prin Golubac (sau Golubăţ), vazand titlul review-ului, am sperat sa aflu mai multe despre aceasta cetate. Fiind in trecere, in goana mare pentru ca pana in seara trebuia sa ajungem la Belgrad, la Golubat am facut doar un scurt popas de relaxare si fotografie. Nu se punea problema ca in cele 30 de minute alocate sa vizitam cetatea in interior. Sper ca o vom face in viitor, pentru noi acest obiectiv fiind posibil de atins intr-un weekend.

In prima zi a calatoriei noastre spre Croatia, cursul Dunarii care ne-a insotit destul de mult si Cetatea Golubat au fost evenimente de memorat.

Faptul ca in perioada primului razboi mondial prin stanca pe care se afla cetatea a fost construit drumul pe care se circula si in prezent, a facut ca Cetatea Golubat sa ne fie scoasa in cale. Marturisesc faptul ca nu stiam ca vom trece pe aici, deci pentru mine a fost o mare si placuta surpriza.

Construita pe o coasta inalta si stancoasa, Cetatea Golubat - cu rol de supraveghere si aparare impotriva navalitorilor - situata pe malul sarbesc al Dunarii, este vizibila si de pe malul romanesc. A trecut prin mai multe stapaniri, a suferit transformari, dar are inca ce ne arata si noua, astazi. Semeata in inaltimea ei, cu multe turnuri si ziduri de aparare, cetatea este amplasata intr-un cadru natural adevarat, unde interventia omului n-a adus deteriorari peisagistice. Construirea barajului de la Portile de Fier, prin acumularea apei de pe Dunare, a facut ca - partial - cetatea sa fie inundata.

Intr-o frumoasa comuniune, aici veti vedea vegetatie specifica si pasari de apa.

Atesez inca trei poze (facute de sora mea).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[19.09.11 10:31:08]

@iulianic, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l (dupa ce eventual il mai completezi), folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos).

[19.09.11 10:43:29]

Webmaster, voi face acest lucru, atata doar ca sunt obisnuita sa scriu despre destinatii in care am stat mai mult, pe care le-am savurat si "pritocit" suficient. Este adevarat ca la Golubat, in cele doar 30 de minute de popas, am fost o cu totul alta fiinta pentru ca asa sunt eu printre ruine si obiective de sute de ani.

M-am temut sa nu fiu acuzata de "Copy/Paste" pentru ca - e clar - in 30 de minute nu capeti decat sentimente nu si informatii despre un obiectiv neinscris in program (deci fara informatii primite de la ghid).

Dupa ce voi face o vizita pe indelete la Cetatea Golubat, va asigur ca voi reveni cu un review mai amplu.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[19.09.11 10:49:27]

Ma refeream si la restul drumului, nu doar la popasul din Golubac - aici fiind sectiunea destinata CALATORIILOR, nu unei destinatii anume.

[19.09.11 10:53:53]

OK! Pregatesc textul si revin.

Romania4EVERAUTOR REVIEW
[19.09.11 10:57:17]

eu nu am vizitat cetatea, doar am luat masa acolo, era o parcare cu bănci, mese, acoperiș...

[19.09.11 15:18:18]

Retrase punctele standard, nu se incadreaza profilului articolelor pentru care a fost initiat concursul.

A se vedea si recomandarea scrisa cu albastru de aici

gianimary
[26.09.11 23:17:15]

Cinstit, eu sunt contrariata de ce ziceti pentru ca noi la dus am intalnit un echipaj de politie si la intors cautam noi un politist sa ne indrume ca am gresit drumul in ultimul orasel catre Portile de Fier. Am gasit unul pentru ca datorita greselii am ajuns taman in fata sediului politiei, noi am incercat sa-i vorbim in engleza si spre surprinderea noastra vorbea romana si chiar foarte bine si a fost foarte amabil. ne-a ajutat sa iesim din incurcatura.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[16.06.14 14:29:11]

Mutat în rubrica "Descoperă Golubac" (nou-creată pe sait)

dananecula, gianimary, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Golubac: