ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2011
JUN-2008

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

O zi pe litoralul bulgăresc.

Prima mea vizită la bulgari a fost în 2008. Eram pe plajă la 2 MAI și m-am gândit să dau o fugă până-n Varna întrucât m-au înnebunit prezentatorii TV (PRO TV, ANTENA 1) cu litoralul bulgăresc, că e mai tare...

Zis și făcut... am plecat dimineața și ne-am întors seara, am mers vreo 20 de minute pe jos prin Albena, apoi am făcut plajă undeva în Varna, unde era cea mai rea plajă pe care am fost vreodată... era plină de alge, valurile erau mari, abia puteai intra în apă, și mersul era dificil, te afundai în nisip, mi s-a părut sub orice critică. E adevărat, nu era o plajă amenajată, ci una mai mult pentru localnici.

Așa că cine se plânge că în Mamaia sunt alge, ar trebui să vadă pozele din dreapta.

Varna mi s-a părut sub Constanța, era un oraș mai liniștit (o singură mașină străină tunată cu geamul deschis la maxim, și din care răsunau manele bulgărești ne-a întrerupt liniștea). Orașul era plin de câini și mai ales de pisici abandonate, dar câinii nu erau agresivi deloc.

Drumurile atunci erau sub orice critică, și în oraș, și în afara lui. Oraș prăfuit, cu blocuri comuniste, sărăcăcios, față de Constanța.

E adevărat, cadrul natural la ei e mai frumos, adică au dealuri, mai multă verdeață, vegetație... dar sincer să fiu, mai mult îmi place la Neptun Olimp și n-aș da litoralul românesc pentru cel bulgăresc. Mi se pare mai frumos la noi, dar și mai ieftin, mai aproape și mai ușor de ajuns.

Dacă s-ar finaliza și autostrada ar fi și mai bine...

În Varna am mâncat la MC DONALDS, și am intrat la Kaufland ca să luăm câte ceva.

Nu am ajuns până la Nisipuri, posibil ca acolo să fie mai frumos dar în mod cert e și mai scump.

Trimis de Romania4EVER in 18.09.11 17:40:37
Validat / Publicat: 18.09.11 18:53:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romania4EVER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Albena
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -8 PMA (din 8 voturi)

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[18.09.11 19:41:54]

De unde spui ca este P01?

Romania4EVERAUTOR REVIEW
[18.09.11 20:21:01]

Albena sau Balcic... pentru mine e tot aia.

[18.09.11 21:21:01]

Pentru noi - nu. Obişnuim să oferim informaţii de calitate cititorilor noştri şi avem aceeaşi cerinţă pentru autori.

E preferabil să nu spui locul de unde ai o poză, dacă nu eşti sigur. Aşa cum ai şi făcut, de altfel, la majoritatea pozelor încărcate azi.

[19.09.11 10:22:00]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Descopera Varna" (deja existenta pe site)

adryana
[19.09.11 11:08:35]

in poza 1 sigur e vorba de Balcic, acolo am intalnit strazi f. abrupte.

Romania4EVERAUTOR REVIEW
[19.09.11 11:36:16]

Da, cred, oricum am făcut poza din mașină, nici nu am observat indicatoarele cu denumirea localităților.

aglika
[16.05.12 17:26:17]

"În Varna am mâncat la MC DONALDS" - sa mananci la MC D. in loc de gusti ceva local - tarator, shopska salata etc e pur si simplu "mauvais gout" si comportament anti-turistic.

fanespoitorul
[18.07.12 09:22:40]

Observ ca prin toate calatoriile facute de romaniaforever, sunt prin cartiere marginase, Mc Donalds si Kaufland.

Stelistul8823
[06.09.12 11:53:21]