ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2009
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 30.06.09
JUN-2009
[?] AD. + 13 COPII

O vacanta fara pretentii, dar cu o mare minunata

dupa o experienta de 5* in Antalia in 2008 cu servire impecabila si belsug de "ultra all inclusive" am incercat din nou litoralul romanesc. Marea minunata, cu si fara valuri, plaja relativ curata (minus o seama de cioburi accidentale), ne-am intors azi cu bateriile incarcate. Hotelul Central este cochet, camerele sunt renovate recent, serviciile de nivel 3*, cca 30min asteptare la masa de pranz (cu toate ca 2009 este an de criza si nu prea au fost turisti). am apreciat eforturile administratiei de a anima turistii cu formatii de buna calitate (a propos: manele n-am auzit in toata mamaia decat intr-o seara la REX, in rest numai café concert si muzica buna, pop, rock si populara traditionala).

altfel de distractii n-am prea gasit, nici pt mine si sotie, nici pt fiica mea. in schimb il recomand pt familii cu copii pana in 7-8 ani datorita spatiului de joaca amenajat pt aceste varste in curtea hotelului.

1. servicii generale: problema cu locurile de parcare (chiar in extrasezon si grad de ocupare mic)

2. Bucatarie:

per ansamblu curat, simplu, gustos.

mic dejun - varietatea lasa putin de dorit, dar fiind self service este rapid si suficient

pranz: doua posibilitati pe terasa restaurantului sau pe terasa de la piscina. in primul caz timpii de asteptare in schimb sunt maricei (cca 30min), in al doilea caz servire rapida, dar e o pb de varietate (lipsesc ciorbele).

cina: idem pranz, avantaj terasa de la piscina pt privelistea mai frumoasa.

3. conditii de cazare: camera cam micuta, dar curata (putin miros de igrasie in baie, dar ventilatorul isi facea datoria)

4. plaja: nisip fin, scoici, geamandura la 2m = Mamaia

sezlong 15 lei/ zi sau nisip pe gratis

piscina: de la 1 la 2m progresiv, cam mica, dar apa calda. un minus este absenta piscinei pt copii si de aici compromisul: jumatate din mica piscina copii, jumatate adulti!

5. distractie si relaxare: ne-am inceput sejurul pe 24 iunie, se pare ca nu e chiar sezon, dar oricum 2009 este an atipic si prin asta vreau sa acord circumstante atenuante statiunii Mamaia, caci n-a existat nici o atractie (nu suntem adepti clubing) in afara de plimbarea pe plaja si vinul alb sau ginul tonic la terasa.

spre sfarsitul sejurului au aparut carturi cu pedale, carturi electrice, si altele asemenea.

ski-jet exista, dar nu m-a tentat deci nu cunosc pretul.

sambata ne-a cantat "Duffy" pe plaja; nu agreez prea tare stilul, dar m-am bucurat de eveniment!

Trimis de klausdesign in 30.06.09 22:35:54

VIZUALIZĂRI: 1560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (klausdesign); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

ynu25
    [27.08.09 13:48:53]

salutari, in ce perioada ati fost acolo?

klausdesignAUTOR REVIEW
    [27.08.09 18:06:49]