ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2011

Pestera Marble Arch

Cherokee Morning Song

Pestera Marble Arch

15.09.2011

In iunie 2010 urma sa merg la Londra.

Nu ma omor dupa acest oras, iar prietena mea cu care am fost acolo ma batea de mult timp la cap sa mergem in Irlanda.

Asa ca m-am apucat sa caut informatii despre Irlanda si… stupoare … ce am aflat mi-a trezit cu adevarat interesul!

O tara plina de castele pe care le intalnesti la tot pasul, o tara verde, absolut verde (dealtfel Irlanda mai este denumita si insula de smarald) si niste locuri naturale, de o frumusete nemaipomenita!

Asadar i-am propus prietenei mele ca dupa cele 5 zile de la Londra sa zburam in Irlanda pentru 9 zile si apoi, de acolo, acasa.

Evident ca a fost incantata.

Am rezervat prin februarie bilete de avion pentru cele trei zboruri pe care urma sa le facem (Bucuresti – Londra, Londra - Dublin si Dublin - Bucuresti) si am inceput sa studiez temeinic cam cum sa ne impartim timpul in cele 9 zile pe care urma sa le petrecem in Irlanda.

Mi-am fixat tintele: Dublin, Galway de unde doream sa vedem Tinutul Connemara si Cliffs of Moher (coasta Atlanticului), apoi Kilkenny cu celebrul castel, Pestera Aillwee si din Irlanda de Nord: pestera Marble Arch, Castelul Dunluce, Giant’s Causeway si podul Carrick-a-rede Rope.

Desi nu mi-as fi inchipuit, anul acesta am ajuns inca odata 3 zile in Irlanda, pentru un concert si, pe langa Dublin, am mai vizitat Dun Laoghaire, Bray si Killruddery House and Gardens.

Evident ca, la prima vizita in Irlanda, trebuia sa facem un adevarat tur de forta, dar aveam ‘’antrenament’’ si nu a fost nicio problema in acest sens.

Am sa va povestesc despre Irlanda de Nord in doua parti:

1. Pestera Marble Arch

2. Castelul Dunluce, Giant’s Causeway si podul Carrick-a-rede Rope.

iar despre Irlanda in patru parti:

3. Galway si tinutul Connemara

4. Tinutul Burren cu Cliff of Moher si pestera Aillwee

5. Castelul Kilkenny, Dun Laoghaire, Bray si Killruddery House and Gardens

6. Dublin

Asadar: Pestera Marble Arch

In Irlanda sunt foarte multi romani.

Inca din tara, am avut sansa sa intalnesc o prietena a carei mama este plecata de mai mult de 10 ani in Irlanda. Aceasta a fost bucuroasa ca mergem acolo si cu aceasta ocazie, am rugat-o sa ne gazduiasca pentru doua nopti, in periplul nostru prin Irlanda.

Ballybay! acesta e numele satului unde trebuia sa ajungem.

Un sat atat de mic, in regiunea Monaghan, incat din Dublin exista un singur autobuz in fiecare zi care merge in aceasta directie.

Am aterizat la Dublin cu o ora mai tarziu decat ora anuntata la cumpararea biletelor (ne anuntasera ca s-a modificat orarul) ceea ce ne-a obligat sa luam un taxi, care pentru 25 euro ne-a dus la Hotelul Winn, acolo de unde pleca autobuzul in cauza. L-am prins la mustata, deoarece a trebuit sa facem semn soferului sa opreasca si sa ne ia si pe noi (aveam si o gramada de bagaje care ne impiedicau sa ne deplasam cu usurinta). Soferul foarte dragut, ca dealtfel TOTI IRLANDEZII, a oprit, ne-a ajutat la bagaje si ne-a luat si pe noi.

Biletul ne-a costat 12.20 euro.

Dupa o ora si jumatate am coborat in Ballybay, un satuc mic, mic, mic.

Ne astepta in statie mama prietenei mele, care s-a bucurat mult sa ne vada. Si noi pe ea, mai ales cand am vazut unde am ajuns!!

Din acest satuc nu aveam posibilitatea de a ne deplasa decat cu masina sau cu autostopul, pana in Monaghan, o localitate mai mare de unde puteam sa ne informam cum ajungem unde doream.

Oficiul de turism era inchis in acel moment. Am cautat noi autogara, am gasit-o, dar autobuze catre nordul insulei nu existau – acolo era de fapt Marea Britanie / Irlanda de Nord.

Hai inapoi la Oficiul de turism. Tot inchis.

Alaturi era un centru de taxiuri.

Am mers si am vorbit cu un domn, foarte amabil, care ne-a promis ca in 30 minute ne spune daca ne poate ajuta cu o masina pana la Pestera Marble Arch.

Omul a gasit un ‘’particular’’, care pentru 80 euro urma sa ne duca, sa stam acolo 4 ore si apoi sa vina sa ne ia si sa ne transporte pana in Ballybay.

Zis si facut!

Noua ne-a convenit de minune, deoarece ieseam mai ieftin decat ne rezervasem noi pentru aceasta excursie, revenindu-ne pentru transport 40 euro / persoana.

Am plecat.

Soferul, un tanar de 25 de ani, foarte amabil ne-a povestit cate in luna si in stele.

Drumul foarte frumos, prin sate mici, cu case vesele, care se pregateau de sarbatoare. Urma o sarbatoare locala zilele care veneau.

Trecerea din Irlanda in Irlanda de Nord se face fara sa-ti dai seama.

Nu exista o granita bine determinata sau delimitata.

Singura diferenta se simte atunci cand vrei sa cumperi ceva, in Irlanda se foloseste euro, iar in Irlanda de Norl lira sterlina.

Si vreau sa va spun ca daca vrei sa schimbi euro in lire, cursul este atat de prost ca iti vine sa te lipsesti. Si comisionul face aproape tot atat cat vrei sa schimbi.

Niste excroci!

Norocul nostru a fost ca la pestera puteam plati direct la casa de bilete in euro, facandu-se automat paritatea la un curs civilizat.

Dupa ce am lasat in urma satele, am intrat intr-o zona de dealuri inalte si podis, pline de flori.

Peisajul era absolut minunat!

Nefiind foarte cald in general si precipitatiile fiind dese, tara, dupa cum v-am mai spus este verde!

Cat am stat in Irlanda si la Londra, nu ne-a plouat niciodata!

Am ajuns la pestera Marble Arch. Soferul nostru ne-a lasat in parcare, urmand sa revina peste 4 ore sa ne ia.

Adresa exacta a pesterii este judetul Fermanagh, Marlbank, Florencecourt, BT92 1EW.

Pestera era deschisa de la sfarsitul lui martie pana in in iunie si in septembrie intre 10.00 -16.30 (ultima intrare), iar in iulie si august intre 10.00 si 17.00 (ultima intrare). In restul anului este inchisa, am inteles din cauza faptului ca este inundata.

Este indicat sa dati un telefon sau un e-mail inainte, deoarece daca ploile au fost abundente, pestera este inchisa si, e pacat sa bateti drumul degeaba.

Mai multe detalii puteti gasi pe site-ul

Intrarea foarte frumoasa, intr-o cladire noua, moderna.

Pentru a vizita pestera, se organizau tururi ghidate, care aveau ore fixe.

Am luat bilete pentru turul imediat urmator, pentru care am platit 8 euro / persoana.

Turul urma sa dureze aproximativ o ora si jumatate.

O harta in sectiune a pesterii era expusa la intrare si asa, puteai sa-ti faci o imagine cam despre ce este vorba.

Marble Arch – pestera de marmura!

Zona in care aceasta pestera s-a format, este alcatuita din marmura alba, de unde si numele pesterii.

La ora indicata ghidul nostru a venit si ne-a luat pentru a incepe vizita.

Care a inceput cu o coborare prin padure.

Am coborat cam 10 minute printr-o padure cu o vegetatie luxurianta. Copacii imensi sunt imbracati pana aproape de varfuri in muschi. Ferigi spectaculoase sunt la tot pasul. Este clar ca umiditatea zonei permite existenta acestei vegetatii bogate!

Cararea este bine definita si asigurata cu bare de protectie, iar treptele, acolo unde exista, sunt foarte bine intretinute. Cu cat coboram, soarele disparea ajungand sa nu se mai vada deloc la intrarea in pestera.

Vizita in pestera este cu adevarat spectaculoasa! dupa un drum relativ scurt, se ajunge la un lac subteran.

Aici am fost urcati in barci si am continuat calatoria cu barca pe acest lac subteran.

Traseul urmeaza cateva coturi ale lacului, asa incat, dupa ce dai cotul, ti se dechide in fata un alt spectacol: o alta cavitate care iti incanta ochiul.

Stalacmitele si stalactitele sunt stralucitoare in lumina difuza care exista in pestera.

Nu este foarte multa lumina. Si asta pentru a nu afecta microclimatul existent.

Pestera Marble Arch face parte din patrimoniul geodezic mondial fiind una dintre cele mai interesante si mai frumoase pesteri care se poate si vizita.

Dupa ce am coborat din barci am continuat traseul prin cotloane si galerii, apoi prin cavitati imense care se deschideau in fata noastra.

Ghidul ne-a povestit foarte frumos si la obiect istoria zonei si a pesterii.

Absolut spectaculoase, pe langa stalacmitele si stalactitele pe care le intalnim in general in pesteri, mi s-au parut dantelariile de marmura pe care a fost in stare sa le faca natura.

Pe suprafete mai mici sau mai mari, apa si piatra impreuna, au creat modele pe care le-ar invidia orice dantelareasa!!

Apoi pasajele foarte stramte sau deschiderile imense ale pesterii, fac parte din farmecul acestei experiente.

In pestera este multa umiditate, de aceea este necesar sa aveti incaltari adecvate. Nu sandale sau papuci, evident!

Iesirea din pestera se face mai sus decat intarea, in apropiere de cladirea casei de bilete.

Dupa terminarea turului nostru ghidat, deoarece mai era o ora si jumatate pana venea soferul nostru sa ne ia, am hotarat sa ne intindem la soare.

In fata pesterii se intindea un platou verde, plin cu flori, asa ca am pus hanoracele pe iarba si ne-am intins la soare.

Nu ziceti ca ne-a luat somnul!!??

Si am adormit asa… cu fata in sus si cu ochelarii la ochi, mai bine de o ora.

Dupa care aveam un bronz superb cu ochelari, pentru care imi venea sa ma invidiez singura!

Ne-am trezit si am inceput sa ne gandim: daca soferul nostru nu mai vine si cumva ramanem pe acolo, in pustiul acela unde nu ajungea niciun mijloc de transport in comun?

Dar soferul nostru, a venit chiar mai devreme decat ora stabilita si ne-a condus in Ballybay.

Si asta nu fara a ne povesti despre cum s-a distrat el in noaptea ce tocmai trecuse, cu prietenii, intr-un pub din Ballybay!!!

La destinatie i-am platit soferului cei 80 euro pentru care ne intelesesem si i-am luat numarul de telefon, deoarece am fi dorit a doua zi sa mergem cu el la Castelul Dunluce, Giant’s Causeway si podul Carrick-a-rede Rope.

Evenimentele au fost de asa natura incat am ales alta varianta, dar am fi folosit cu incredere si aceasta varianta.

Oamenii sunt foarte de incredere in Irlanda!!! in special la tara.

Am constatat acest lucru de mai multe ori, de aceea poate m-am repetat.

Oricum, in cazul in care ajungeti in zona, va recomand cu mare caldura sa nu evitati pestera Marble Arch.

Veti fi cu adevarat incantati!

Trimis de a.sr* in 15.09.11 20:59:10
    Validat / Publicat: 15.09.11 22:16:45
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 2516 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a.sr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 despre aceasta pestera vorbim
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

webmaster15 [15.09.11 22:16:15] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

a.sr* [15.09.11 23:00:03] »

o seara buna!!!

webmaster13 [16.09.11 01:19:12] »

Pentru mine pesterile au mereu ceva misterios, prin urmare va propun aceasta melodie, sper sa placa dar se poate si schimba!

a.sr* [16.09.11 20:43:51] »

cred ca la mine este o problema. nici melodia asta nu o pot asculta, fiind un fisier 'indisponibil'... o caut pe youtube si tot o gasesc! MERCI!!

station5* [16.09.11 20:56:22] »

nota zece!

superba pestera/intreaga zona descrisa iar melodia este fabuloasa!!!

felicitari tie si webmaster-ului13!

incepand de ieri de la articolul despre Giethoorn si melodia anexata atat de inspirat, ambii ne rasfatati de-a dreptu'

multumiri!!!

a.sr* [16.09.11 22:13:58] »

de rasfatat ne rasfeti tu, station5. noi... doar ne-am straduit!

roth [17.09.11 21:49:27] »

Cu toate ca am inceput dandaratelea sa te citesc, adica de la ultimul articol catre primul, un lucru imi este clar: Nu pot trece si la altii/alte subiecte.

Daca ar fi sa printez articolele si sa le indosariez ar fi un minunat jurnal/Ghid turistic/geografic pentru care te-ar putea invidia chiar si unele edituri.

Felicitarile sunt prea timide comparativ cu povestile minunate, insa trebuie sa recunosc ca sunt necesare.

a.sr* [19.09.11 21:43:39] »

sincera sa fiu, m-am gandit si eu sa le strang pe toate intr-o carte. candva.

a.sr*, roth, station5*