ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2011
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 28.07.10
SEP-2011

Nu cred ca voi mai reveni aici:(

am ales acest hotel la recomandarea agentiei pt petrecerea lunii de miere. cazarea s-a facut relativ repede, am fost insotiti de o d-ra de la guest relations care ne-a prezentat resortul. la receptie era o tipa destul de sictirita, probabil nemultumita si de bacsisul pe care i l-am dat. cand am ajuns in camera am gasit o sampanie (care avea gust rau) si un cos de fructe lucru de apreciat. desi am platit pt o camera cu sea view, aveam de fapt partial vedere la mare, dar a compensat faptul ca in stanga vedeai muntii si in dreapta marea. camera nu era de 5 stele, poate de 3-4. pe alocuri peretii erau murdari si zgariati, dar nu asta era problema, ci faptul ca obiectele sanitare de la baie lasau de dorit. dusul era plin de depuneri de piatra, furtunul inegrit, suportul in care se punea dusul era desprins, ce mai aratau groaznic incat nu prea iti ardea de facut baie.

la baie gaseai halate, papuci, sampon, balsam, lotiune de corp, periuta si pasta de dinti, pila de unghii, bic si gel de ras, niste dischete demachiante si betisoare de urechi, chiar si un prezervativ si un ob :). baia era dotata si cu o oglinda mobila pt machiaj.

a doua zi dimineata am beneficiat de mic dejun in camera, destul de variat. la intalnirea cu ghidul roman am semnalat problema cu dusul, ghidul a vb la receptie si dupa amiaza a venit cineva si a schimbat capul de dus. ce nu mi-a mai placut la camera a fost faptul ca avea o usa incuiata care comunica cu camera alaturata. in consecinta auzeam cam tot ce se petrecea in camera alaturata. am avut bafta de niste rusi care erau cam zgomotosi, in prima noapte am adormit mai greu din aceasta cauza.

curatenia si aprovizionarea minibarului cu bere tuborg, cola,fanta, apa minerala si plata se facea in fiecare zi

mancarea acceptabila si destul de multa. in prima seara am fost incantati de cina, aveau calamari pane, somon, dorada, fantana de ciocolata etc. dar au fost zile in care practic aceleasi salate le gaseai de dimineata pana seara, sau uneori pranzul era tare slabut si se recicla de pe o zi pe alta, dar in general gaseai ceva pe placul tau. am apreciat ca aveau in fiecare zi baclavale si tot felul de prajituri de ale lor.

animatia cam slabuta. am participat la water gym si darts. in rest cam plictisitor. ca sa nu mai zic ca cica aveau discoteca de la 11 la 12 :)). am vazut 3 spectacole in amfiteatru: extreme dans show - dragut, dansuri turcesti - f frumos si miss akka o porcarie.

capitolul bauturi: mhmm... depinde de gusturi... cockteilurile erau cam nasoale si f slabe, bauturile de import din ce am vazut eu erau garone, long jack, parca ballantines si un lichior de cocos. in rest apa, ceai, milkshake, tot felul de sucuri cu chimicale, bere la dozator la discretie. piscina destul de mare si relativ curata dat fiind faptul ca era inconjurata de pini, gradinile destul de dragute si ingrijite, cu cateva hamace. plaja cu pietre, in apa nu puteai intra fara papuci speciali. sezlonguri destule, gaseam libere si dupa ora 9.

personalul: in general angajatii erau amabili dar binenteles ca exista si partea sictirita. in mare chelnerii erau ok, unii mai uitau sa debaraseze mesele la timp, barmanii cam plictisiti mai ales daca vedeau ca nu esti rus, receptionerii in mare parte niste nesimtiti. ce nu mi-a mai placut a fost faptul ca desi printre animatori erau cativa din rep moldova parca se fereau sa vb romaneste.

in ultima zi am incercat sa beneficiem de late check-out deoarece aveam avionul seara. in consecinta cu o seara inainte am fost la receptie sa intrebam de late c-o. ne-au zis sa venim a doua zi de dimineata ca atunci se stabilesc nr de cam disponibile. zis si facut, la ora 8-8 si 10 eram acolo. ne-au zis sa venim la ora 9-9.30 ca atunci vine managerul si stabileste. si surprizaaaaaa la ora 9.15 cand am revenit ni s-a zis ca, camerele s-au terminat. bataie de joc mai ales cand am aflat ca altui cuplu care a venit exact dupa noi pe la 8.20 li s-a dat o camera zicandu-le in acel moment ca nu mai aveau decat 2 cam disponibile. nesimtire mare, ne-au purtat de aiurea pe la receptie, cand toate camerele erau deja date si aranjate. am vrut sa vb cu managerul si am fost refuzata, pur si simplu nesimtitul de la receptie precum si d-ra de la guest relations au facut tot posibilul sa nu ma lase sa vb. cu un superior... f urat.

deci pana a venit microbuzul pt transferul la aeroport am stat in holul hotelului pe canapele obositi si cu nervii intinsi la maxim.

poate daca nu s-ar fi intamplat povestea asta cu late check-out as mai fi revenit la akka dar asa mi-au cam lasat un gust amar.

Trimis de axelandra in 15.09.11 18:31:01
Validat / Publicat: 15.09.11 19:41:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (axelandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.65 EUR pe cameră

[27.09.11 10:37:14]

Buna! Noi am revenit acasa de o saptamana din Kemer, de la Antedon. Imi pare rau ca nu ai mentionat ca se putea bea un vin bun la pranz sau cina, o cupa de sampanie rece pe terasa la unul din baruri, nici fresh-ul de portocale de la micul dejun, (cocktail-urile sunt slabe, de aceea sunt... cocktail-uri).

Imi pare rau ca nici unul din restaurantele a la carte unde va puteati petrece cateva seri (mai ales la cel pescaresc, unde peisajul era superb), nici gradina cu chioscurile din lemn sau hamacele unde va puteati odihni nu v-au placut, nici cofetaria unde puteati sa "beneficiati" din plin de prajituri sau inghetata - foarte bune, de altfel - nu v-au facut sa simtiti ca e un loc deosebit. Nici cosul cu fructe si sampania primite in camera dupa check-in nu v-au facut sa va simtiti speciali.

Cat despre mancare, faptul ca legumele si salatele erau zilnic pe mese sub aproximativ aceleasi forme, nu inseamna ca se "reciclau" de pe o zi pe alta, ci ca erau o alternativa pentru vegetarieni, si erau garnituri foarte bune pentru felurile de carne gatite si care se aflau si ele acolo. Noi am fost cu un copil de aproape 3 ani, daca ar fi fost ceva in neregula cu mancarea am fi simtit, mai ales ca cea mica e sensibila la mancarea care nu e proaspata.

Echipa de animatie a facut treaba foarte buna, zic eu, se adresau intai in engleza apoi in rusa si in turca. Vorbesc in special pentru cei care sunt majoritari acolo, asa ca daca banii vin inspecial de la rusi, nu vad de ce ar vorbi romaneste ciand nu stiu daca eram vreo cinci perechi in total in perioada in care am fost noi acolo. De exemplu, un baiat din echipa de animatie de la kids' club cand a auzit ca suntem romani, ne-a adresat cateva cuvinte in lb romana, apoi de cate ori ne vedea ne saluta si ne intreba "ce faci? ", lucru pe care noi l-am apreciat.

Cred ca a fost o experienta nereusita pentru voi pentru ca ati fost consiliati gresit. Trebuia sa fiti indreptati catre un loc special creat pentru cei aflati in luna de miere. Ak-ka Antedon se adreseaza familiilor in special, e un loc nemaipomenit pentru familiile cu copii mici.

Si apoi, ceea ce de fapt a dat nota negativa intregii voastre vacante a fost neintelegerea cu late check-out-ul. Ai recunoscut ca ati mai reveni la Antedon daca nu ar fi fost povestea cu late check-out-ul.

Sper sa nu te superi ca nu am putut sa nu observ diferentele, mai ales ca am fost acolo imediat (cred) dupa voi, deci lucrurile nu s-au schimbat brusc in "bine" de la o zi la alta!

Toate cele bune!

[27.09.11 10:43:24]

@Bmona: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

axelandraAUTOR REVIEW
    [27.09.11 12:42:42]

gusturile nu se discuta, poate vinul care voua v-a placut altora li s-a parut slab calitativ. nu cred ca undeva in review-ul meu am scris ca nu mi-au placut gradinile, cosul de fructe etc. dar asta nu inseamna ca, cu o floare se face primavara. nu confunda echipa de animatie de la kids club cu ceilalti. daca ti se pare distractiv sa joci darts cu o d-ra care abia ingana engleza si afisa o plictiseala continua, ma rog... am mentionat ca au fost si cativa animatori draguti si amuzanti, dar per total se putea mult mai bine mai ales la un hotel care se vrea cu pretentii. si da, cum esti tratat la venire si la plecare conteaza f mult. incidente au mai fost si in afara celor mentionate.

[27.09.11 12:54:11]

O sa scriu in curand si review-ul nostru!

@axelandra: Da, ai dreptate, gusturile nu se discuta!

petculescu
    [30.09.11 15:02:50]

Imi cer scuze in fata la toti care si-au lasat impresiile pe acest site pentru ca eu am fost o egoista si nu mi-am facut niciodata timp sa-mi le las si eu pe ale mele, dar de data aceasta reviewul lui Alexandra m-a intristat deoarce si eu am fost in iunie-iulie anul acesta la acest hotel si a fost foarte multumita si asta tinand cont de banii pe care i-am dat pe sejur (8 nopti-fara transport 2 pers 1000 eur).

Si eu ca multi altii am rasfoit mult acest site pana m-am hotarat ce hotel sa aleg si am fost constienta ca nu am sa gasesc conditiile de la alte hoteluri (de fite).

A fost a 3-a vacanta consecutiva petrecuta in Turcia, am fost in Kusadasi la hotelurile Sea Light si Korumar si pot spune ca AK-KA este mult mai bun decat precedentele si asta daca tinem cont de fiecare dedaliu in parte.

Dar asta e, gusturile nu se discuta, cand alegem un hotel trebuie sa ne aruncam o privire de sus pana jos si sa vedem cati sunt nemultumiti din toate review-le lasate si binenteles sa alegem hotelul care ne satisface pretentiile.

Eu, una, recomand cu mare placere acest hotel, in special celor care au copii si celor care se pricep sa faca raportul pret-calitate

[30.09.11 15:35:26]

@petculescu: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[03.10.11 08:14:01]

@petculescu: Asa este, aici recomandarile pe care le facem (sau nu) au in vedere raportul pret-calitate. Apoi eu cred ca o vacanta trebuie sa o planifici din timp, sa citesti mult despre locul unde vrei sa mergi, despre ce poti sau nu sa faci acolo, daca este sau nu o destinatie potrivita tipului de vacanta pe care intentionezi sa o petreci acolo.

Vacante placute tuturor!

premiumt*
    [24.03.13 16:26:34]

DECI DUPA PALOMA OCEANA DIN SIDE POT SA ZIC CA AKKA ANTEDON A VENIT CA O CADERE USOARA SPRE REALITATEADE DUPA ODIHNA.

Nu este ce a fost in 2010 cind era superb, superb din toate punctele de vedere.

Difernente:

freshul nu mai este, cel putin in octombrie 3 zile cit am stat nu a fost in nici-o zi.

teritoriu: foarte slab ingrijit spre finalu sezonului.

mincare: obisnuita in toata ziua.

dar este un hotel bun, teritoriu mare, apa curata, muntele in capu tau... deja depinde de fiecare turist

axelandra, Bmona, petculescu, premiumt*
    Alte impresii din această RUBRICĂAK-KA Antedon Hotel [Beldibi]: