ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2011
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 29.04.10
AUG-2011

Obiective turistice din Praga

vreau sa completez impresiile din calatoria la praga cu descrierea unui obiectiv pe care nu l-am gasit inscris pe site-urile de profil dar care cred ca nu trebuie ratat. l-am descoperit datorita ghidului, roman naturalizat in cehia de ani buni si m-am indragostit pe loc, fara sa pot sa-mi explic de ce. daca vreo data voi mai ajunge la praga (si sper ca acest lucru sa se intample!) cred ca ar fii primul loc in care mi-as dori sa merg. este vorba de biserica Sfintei Fecioare Victorioase care adaposteste o relicva mult pretuita in lumea catolica, Pruncul Iisus. marturisesc ca sunt ortodoxa practicanta si ca am avut mereu retineri fata de devotiunea relicvelor de orice fel (mai accentuata in cultul catolic), fara a fii inchisa total la experientele spirituale ale altor confesiuni.

devotiunea fata de Pruncul Iisus are o traditie veche in spiritualitatea catolica inca din timpul bisericii primare. la Praga cultul se manifesta din sec. al XVI-lea cand Maria Marinquez de Lara (din Spania) casatorindu-se cu nobilul ceh Vratislav Perstyn aduce din sudul Spaniei o statuie de cca. 45 cm. din ceara pe un schelet din lemn infatisandu-l pe pruncul Iisus. la 1587 va da statuia ca dar de nunta fiicei sale, printesa Polyxena de Lobkowitz, care, la randul ei o va darui la 1628 ordinului Carmelitilor Desculti (ordin monahal catolic). in 1631 Praga si biserica sunt invadate si profanate de suedezi. relicva ramane f. putin afectata, incep miracolele. cultul este sprijinit de nobilime si de conducatori. la 1648 arhidioceza Praga declara oficial devotiunea sub numele " Pruncul Iisus de la Praga ", statuia este imbracata, cultul se raspandeste in lumea catolica, mai ales in Italia, Spania, tarile controlate de spanioli. este protejata de razboaie si ramane un loc de pelerinaj, de inspiratie si rugaciune inclusiv in perioada comunista. in 2009 primeste vizita papei.

biserica care adaposteste statuia a fost construita de germanii luterani intre 1611-1613 probabil de arhitectul imparatului Rudolf al II-lea, G. M. Filippi pe locul unei biserici inchinate Sf. Treimi si a fost reconstruita in 1624. astazi este parte din patrimoniul UNESCO. dupa victoria contrareformei in Boemia imparatul Ferdinand al II-lea o incredinteaza ordinului Carmelitilor Desculti si o consacra Sf. Fecioare Victorioase si Sf. Anton de Padova, stabilindu-i hramul dupa batalia de la Muntele Alb (1620). cultul e asociat viziunilor Sf. Tereza de Avila (Spania), reformatoare a ordinului Carmelitilor si sarbatorita la 15 oct., cu un altar in incinta. la 1784 manastirea e inchisa prin decretul imparatului Iosef al II-lea si devine biserica de parohie. dupa 200 ani, la 2 iul. 1993 revine carmelitilor.

biserica prezinta un amestec de stiluri (asa cum se intampla cu toate constructiile pe care se intervine succesiv in timp) romanic, renascentist si baroc timpuriu. langa ea, cladirea fosta a carmelitilor este astazi sediul Ministerului Educatiei si Tineretului. in interior, altarul principal are forma unui arc al victoriei (trimitere la batalia amintita) sugerand o victorie cu arme mai degraba spirituale decat militare. in dreapta altarul Pruncului Iisus incadrat de statuile Sf. Fecioare si Sf. Iosif, deasupra alegoric reprezentat Dumnezeu Tatal si in varf Duhul Sfant in chip de porumbel, statui facute de sculptorul Petr Prachner. Pruncul este imbracat, avand f. multe vesminte primite in dar din intreaga lume. altarul, din marmura rosie si gri e facut in 1776 de Frantisek Lauermann.

biserica are si un muzeu deschis zilnic intre 9.30-17.30 iar duminica dupa slujba, unde alaturi de obiecte de cult se poate vedea si un film cu schimbarea hainelor statuii de catre calugarite carmelite. intrarea este libera. nu l-am vazut, din lipsa de timp. tot in incinta exista si un magazin cu reprezentari ale relicvei de diverse tipuri si calitati. recomand eventualilor doritori sa le achizitioneze de aici, chiar daca ele nu lipsesc din aproape nici un magazin de suveniruri din oras; sunt in general kitsch-oase, de proasta calitate si mai scumpe. in plus, luate din biserica ele vor purta vibratia locului si vor avea alta valoare.

biserica se gaseste pe strada Karmelitska 9 (in Mala Strana), usor de ajuns cu tramvaiele 12,20 si 22 de la statia de metrou Malostranska, pana la statia Hellichova sau de la statia de metrou Andel cu tramvaiele 12 si 20. e usor de gasit si pietonal si veti fii cu siguranta rasplatiti: cei mai sceptici si rigurosi cu un monument de arhitectura; cei mai visatori, cu sentimentul ca rugaciunile sunt ascultate.

Trimis de paula mirela in 14.09.11 19:28:20
Validat / Publicat: 14.09.11 21:03:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 6030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paula mirela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 altarul Pruncul Iisus din Praga din biserica Sf. Fecioara Victorioasa

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: