ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2011
ÎNSCRIS: 14.09.11
SEP-2011

My Nea Vrasna

Astazi ne-am intors si noi din Nea Vrasna, unde am fost cazati la vila Philoxenia. In caz ca ajuta pe cineva, gasiti mai jos cateva impresii si info despre sejur:

1. Transportul cu autocarul - I had better, far better. Era de asteptat ca transportul sa nu fie de vis, mai ales la pretul platit, dar sa te lacomesti in asemnea hal incat sa vinzi si locurile din spate de la autocar (cu scaune care nu sunt rabatabile) mi se pare un pic mojic. Insotitorul de drum, zis si ghid, n-a fost in stare nici sa organizeze cum trebuie imbarcarea, nici popasurile, nici sa furnizeze un minim de info - defapt, ne-a ignorat in asemenea hal incat nici dvd-ul cu filmul nu l-a oprit, lasand acelasi film sa ruleze de doua ori!!! Asta la dus, ca la intoarcere acel insotitor a lipsit cu desavarsire, toate anunturile (gen popas, vama etc) fiind facute de soferii autocarului... Organigrama locurilor nu respecta in nici un fel numarul prevazut in contract, asa ca daca tineti sa mergeti 12 ore pe un anume loc este de ajutor sa aveti contractul la voi. Important de retinut este ca check-out-ul se face la ora 9.00AM iar autocarul va 'recupereaza' la ora 8.00PM (dupa ce se intoarce din Thassos) deci [agentia turism]l va cam lasa in f. ul (ma scuzati) gol vreo 11 ore pe plaja din Nea Vrasna, unde se poate intampla sa si ploua...

2. Ghidul local - d-na Lucia Tanase, o persoana care personal mi-a placut si care-si face datoria fara repros. Doar multumita domniei sale am avut un loc unde sa, ma scuzati, ne usuram in cele 11 ore in care am stat in asteptarea autocarului. Este saritoare, prietenoasa si ofera cu placere o gramada de informatii turistice, geografice si istorice despre locul/locurile prin care va plimbati.

3. Vila Philoxenia - daca ar fi avut si uscator de par in baie si doua prosoape ar fi meritat cu desavarsire 3*. Camerele sunt marisoare (cele de la parter sunt chiar imense), foarte curate, utilate cu tot ce trebuie (plita electrica, vesela, tacamuri, dulap in baie, uscator de rufe etc) si cu terase largi. Desi eu personal nu m-am lovit de ele, se pare ca au fost ceva probleme legate uneori de prezenta, sau mai degraba absenta, apei calde dar cam atat.

4. Nea Vrasna - un sat nou, cu strazi linistite si case construite cu bun gust si inconjurate de gradini frumoase. Faleza este amenajata si merita plimbari serale - aceeasi faleza se prelungeste cu o sosea lunga cam de 800m catre Asprovalta, unde atmosfera este ceva mai animata si oferta teraselor un pic mai variata. Romani nu sunt multi dar este plin de sarbi. Cumparaturi pentru cele zilnice (in cazul in care nu va inghesuiti pe la terase) recomand sa faceti de la Discount Markt sau supermarket-ul de langa (nu mai stiu cum se numeste), pe care le gasiti cam la 15 minute de mers, pe drumul national ce trece prin marginea statiunii.

5. Plaja - nu e cu nisip fin si alb dar e placuta. Nisipul este inlocuit defapt de pietricele de marimea unor margelute de 2-3mm, care pe mal sunt insa mari drept pentru care recomand niste pantofi dintr-aceia speciali pentru cei cu talpi mai sensibile. Desi posibilitatile de amuzament si locurile de joaca pentru copii abunda, nu recomand Nea Vrasna familiior cu copii mici - intrarea in apa este abrupta si de pe mal te poti trezi direct intr-o piscina de 1m adancime si asta cand nu sunt valuri. Apa este insa foarte curata si limpede. Cireasa de pe tort o reprezinta prezenta delfinilor, care au venit de cateva ori pana aproape de mal (cam la 20-30m), lucru care, din cate am inteles de la localnici, este destul de obisnuit in Asprovalta.

6. Excursiile optionale - personal nu am fost decat intr-una singura, si anume pe plaja Olympiada, care a meritat din plin cei 7euro platiti. Olympiada este un golf cu apa linistita, putin adanca si nisip mult mai fin decat in Nea Vrasna, cu bar amenajat si muzica buna.

All in all, sejurul a meritat din plin banii dati si daca [agentia turism] ar acorda putin mai mult credit conditiilor de transport (ca organizare, nu neaparat ca si confort), ar fi sigur in topul preferintelor mele.

Trimis de home and around in 14.09.11 18:00:53
Validat / Publicat: 14.09.11 23:11:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos - Golden Beach, Halkidiki - Siviri, Kalithea, Corfu - Paleokastritsa

VIZUALIZĂRI: 5799 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (home and around); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Plaja din Nea Vrasna

[14.09.11 18:32:18]

@home and around, bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo. Multumim pentru impresii si te mai asteptam si cu alte relatari din vacantele tale.

Insa te rog sa ai grija pe viitor, scrie cu rosu chiar pe aceasta pagina, ca este interzisa mentionarea agentiilor de turism din Romania.

Te rog sa ne spui printr-un ecou ce nota acorzi pentru cazare si o vom adauga noi in caseta tehnica.

[14.09.11 23:10:16]

Mutat la rubrica "Vila Philoxenia [Nea Vrasna]" (nou-creata pe site)

home and aroundAUTOR REVIEW
[15.09.11 09:09:52]

@webmaster28: multumesc de feedback si intampinare!

imi cer scuze pentru 'indiscretia' cu agentia de turism si neatentia acordata regulilor - promit sa fiu mai prevazatoare pe viitor. intentia a fost sa ofer si un oarecare feedback despre agentie - cu pro's and con's - dar daca politica site-ului se refera strict la locuri si accommodation, I take a bow

Vila este clasificata cu 2* si pentru 2* conditiile de cazare au fost destul de bune. Ii dau nota 9, cu mentiunea (am uitat sa scriu in review) ca izolatia fonica lasa destul de mult de dorit.

[15.09.11 10:36:21]

Multumesc pt raspuns, am adaugat in caseta tehnica nota 9 pt cazare.

acronimus
[31.03.12 20:28:42]

Frumos scris! Multumim de informatiile pretioase scrise aici. Nu am mai fost in Grecia dar caut un loc mai linistit, nu pustiu, dar departe de agitatie, unde sa ma relaxez in concediul de anul asta. Consideri ca ar fi bine pentru prima data sa aleg Nea Vrasna?

Am vazut ca check out-ul este la ora 9.00 AM iar autocarul vine la ora 20.00 PM. Ce ai facut cu bagajele in timpul asta? Se pot lasa bagajele undeva?

Multumesc de raspuns.

acronimus, danapp, home and around
Alte impresii din această RUBRICĂVila Philoxenia [Nea Vrasna]: