ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2011
    SEP-2011
    single

Gengensbach

WERNER MULLER - Zorba

Schwarzwald este coltul insorit al Germaniei, stiam acest lucru insa nu-mi imaginam sa gasesc un oras in aceasta tara ornat cu o multime de plante mediteraneene, copaci inalti de 2 metri de abutilon, alti copacei de lantana si solanum, tufe de levantica sau plumbago, copaci de hibiscus super infloriti si toate acestea in oraselul Gengensbach.

Turnurile orasului tradeaza prezenta acestei localitati de la mare distanta Turnul Portii Kinzigtor, turnul cu cea mai mare importanta in sistemul de aparare al orasului, pazit zi si noapte in trecut de catre santinele, Turnul Bisericii Orasenesti Sf. Maria, Turnul Prelatilor parte integranta din fostele ziduri de aparare, Turnul Portii Superioare care apara zona inalta a orasului si Turnul Suedez.

Prima atestare documentara este din 1230, orasul formandu-se in jurul unei abatii construita in anul 725., si capatind o suta de ani mai tarziu statutul de Oras Imperial Liber asta pana in anul 1803 cand si-a pierdut acest statut fiind anexat la Marele Ducat Baden.

Mi-a placut aceasta regiune pentru impresia de vacanta pe care o emana aceste locuri si in mod special mi-a placut acest oras unde toata lumea parea in vacanta, toti radeau, zambeau si se relaxau si intr-un fel orasul vechi parca “straluceste”…nu efectiv ci doar ca urmare a unei imbinari perfecte intre natura si arhitectura.

Gengensbach mai este celebru pentru un lucru, aici de la sfarsitul lui noiembrie pana pe 23 decembrie, cladirea primariei cu cele 24 de ferestre se transforma in cel mai mare Calendar de Advent din lume, rand pe rand se aprind una cate una fereastrele ornate cu lucrari ale diferitilor artisti de renume contemporani, in fiecare an fiind altii, primaria a fost construita in anul 1784 intr-un stil de tranzitie de la rococo la neoclasic.

Piata centrala, piata abatiei, gradina cu flori aromatice, strada Ingerilor sunt locuri demne de vazut. Bineinteles atractia principala o reprezinta stilul caselor si palatelor ornate cu barne de lemn, in dreapta portii Kinzigtor se pastraza inca o moara de apa din secolul XIV si alaturi este o brutarie care vinde paine facuta din faina macinata acolo.

Timpul parca sta in loc in acest oras, nimeni nu se grabeste, am fost de 3 ori ori aici si de fiecare data terasele si restaurante erau pline, lumea consuma sucuri, bere, inghetata si prajituri…da… daca tot a venit vorba, din punct de vedere gastronomic dupa parerea mea in Swartzwald stau foarte bine cu prajiturile. Eu nu ma omor dupa dulciuri dar trebuie sa recunosc ca tortul cu cirese din Schwarzwald sau cel de ciocolata sau budinca cu prune in varianta locala sunt delicioase.

Va recomand acest loc, orasul este situate in vestul regiunii la 9 km de Offenburg in regiunea Ortenau pe drumul 33 care leaga Offenburg de Villingen, 2/3 ore va sunt de ajuns pentru a vedea tot sau pentru a va rasfata cu ceva dulce sub soarele cald si bland al acestei regiuni Schwarzwald.

Vacante cat mai placute si va transmit urarea de despartire pe care am auzit-o peste tot in Germania:

Tchuss!!! (sper ca asa se scrie )

Trimis de Cristian_h* in 14.09.11 15:11:37
    Validat / Publicat: 14.09.11 16:20:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 2440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Gengensbach

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [14.09.11 15:45:12]

Cred ca am gasit si melodia de vacanta perfecta

http://www.trilulilu.ro/luyzaXmarius/b09c7e15689152? playlist=654233

Va multumesc!

dananecula
    [14.09.11 16:31:17]

M-am delectat cu inca un review marca @Cristian_h.

Minunata vacanta ai mai avut si placut tu pe noi ne-ai impresionat cu aminitirile de acolo.

Toate ca toate, dar pozele cu flori m-au imbolnavit Cred ca ti-era mai mare dragul sa tot colinzi strazile si stradutele impodobite cu atatea flori...

Felicitari si multumiri ca ne porti si pe noi macar virtual intr-asa frumuseti.

P04 este de-a dreptul ireal de frumoasa. Nu credeam ca poate exista un trandafir japonez (hibiscus) atat de urias.

Eu nu ma omor dupa dulciuri dar trebuie sa recunosc ca tortul cu cirese din Schwartzwald sau cel de ciocolata sau budinca cu prune in varianta locala sunt delicioase.

Ceva poze cu torturile delicioase n-ai facut ? Eu in Londra m-am oprit efectiv in fata unei cofetarii sa fotografiez niste torturi si prajituri deosebite. Adevarate dantelarii de ciocolata frumos ornate. Yam, yam ...

georgiana
    [14.09.11 17:25:36]

Incantatoare randuri, poze de exceptie si o destinatie inedita de vacanta!

Felicitari, Cristi!

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [14.09.11 18:00:29]

Multumesc @Georgiana!

@dananecula, ce mi-a placut la aceste prajituri era faptul ca aratau ca cele facute in casa, fara mari pretentii estetice si aveau gustul celor facute de mama acasa, nu m-am gandit sa pozez, in toata vacanta nu am pozat decat o vitrina a unei chocolaterii din Strasbourg unde nu stiu cat de bune erau bomboanele insa prezentarea era de exceptie

Ellada_sagapo
    [11.10.11 14:38:42]

Marturisesc ca imi e dor de acest tip de arhitectura. Vizitand numai si numai Grecia, ajunge sa iti lipseasca exact Vestul.

Dintr-o data parca vrei sa simti un pic de frig, atat cat sa iti lipseasca din nou Grecia poate, sau poate mai mult.

Este ironic cum un loc te face sa duci lipsa altui loc, de parca toate exista pentru a experimenta un fel de tortura turistica.

Si ca tot veni vorba de tortura, cum tu nu te dai in vant dupa dulciuri nu ai avut nicio problema, dar ce ai avut cu noi de ne-ai torturat cu "tortul cu cirese din Schwarzwald sau cel de ciocolata sau budinca cu prune in varianta locala sunt delicioase. "

Bine ca nu sunt gravida, sau rau, pentru ca ar trebui sa ajung acolo pentru a-mi satisface pofta si m-as alege cu o vacanta!

dananecula, Ellada_sagapo, georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Schwarzwald (Pădurea neagră) :