ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2011
    SEP-2011

Baile Felix – o escapada fermecatoare

Baile Felix – o escapada fermecatoare

13.09.2011

Sambata si duminica (10-11 septembrie) voiam sa evadam din Bucuresti.

Am ales sa mergem la Felix, unde mai fusesem si ne simtisem foarte bine.

Ca sa ajungem la Felix, cat mai repede, mai ieftin si mai comod, am constatat ca cel mai profitabil este cu trenul.

Am ales acceleratul 1741 Bucuresti – Satu Mare.

Am plecat din Bucuresti Nord vineri seara la 18.55 si am ajuns in Oradea a doua zi dimineata la ora 07.53. In tot acest timp, numai bine, am putut sa dormim. Un bilet la cuseta de 6 locuri dus / intors a costat 228 lei / persoana.

Mai este un accelerat care pleaca din Bucuresti Nord aproximativ cu doua ore mai tarziu, dar evident, ajunge la Oradea cu doua ore mai tarziu.

La sosirea in Oradea trenul opreste in principiu la linia 2, asa ca am traversat pasajul subteran.

Ca sa ajungem la Felix trebuia sa luam un tramvai si un microbuz.

Din gara Oradea, pentru Felix am luat tramvaiul 3 pana la statia Nufarul, unde este capat de linie.

Statia de tramvai este vis-a-vis de iesirea din gara.

O calatorie cu tramvaiul a costat 2 lei, dar bilete nu sunt decat cu 2 calatorii, adica 4 lei. Oricum am avut nevoie si de un bilet la intoarcere. Am cumparat biletele din statie, de la casa de bilete si le-am trecut (OBLIGATORIU) prin fata validatorului de bilete din tramvai.

Exista tramvaiul 3N (negru) si tramvaiul 3R (rosu).

Poate fi luat cu incredere oricare, ambele ajung la Nufarul. Diferenta este ca, unul face mai mult si altul mai putin deoarece undeva pe traseu, drumurile lor se despart, pentru a se uni ulterior si a merge iar pe un traseu comun.

De la Nufarul, exista microbuzele galbene care pentru 2.5 lei si maxim 20 minute ne-au dus pe traseul Oradea - Sanmartin – Felix.

Nu va speriati daca l-ati pierdut pe unul, ele merg aproape continuu in aceasta directie. Va veni altul curand.

Puteam sa luam si un taxi, evident, care ne-ar fi costat 40 lei pentru cursa Gara Oradea – Baile Felix.

Mai multe informatii despre cum ajungeti la Felix puteti gasi pe diverse saituri-editare webmaster

La Felix puteti alege sa va cazati la oricare dintre pensiuni. Oamenii sunt extraordinar de primitori si de draguti, iar curatenia si bunul simt fac parte integranta din peisaj.

Chiar daca veti alege sa stati la particulari, nu veti regreta.

Noi am platit 60 lei / noapte pentru o camera cu un pat dublu si un pat simplu, la o pensiune de 3 margarete.

Probabil ca in sezon, este putin mai scump, dar oricum, merita toti banii!!!

Deasemenea, la Felix puteti alege dintr-o multime de stranduri termale: Felix, Apollo, Muncelul, Padis, etc.

Ca si cu alta ocazie, am ales Strandul Felix, deoarece data trecuta ne-am simtit foarte bine si doream sa repetam.

Sfatul meu este ca inainte de balaceala, deoarece strandul termal este practic un ''medicament'', ar fi bine sa va informati daca puteti sau nu sa faceti baie in el.

Strandul este deschis intre orele 10.00-22.00 si costa 25 lei / zi pentru adulti si 12 lei / pentru copii.

Odata intrat, nu se mai poate iesi. O noua intrare presupune plata unui alt bilet.

Asadar nu merita sa mergi la acest strand decat daca doresti sa iti petreci toata ziua aici.

Si credeti-ma, ai ce face!

Sunt mai multe bazine cu apa termala, care au diferite temperaturi.

Exista si un bazin special pentru copii cu un topogan in forma de elefant, unde copiii adora sa se joace!! ciupercuta de pe care curge apa, este un alt deliciul al copiilor.

Deasemenea exista un bazin care face valuri si trei topogane mari, pentru adulti.

Pentru doritori, terenul de volei si cel de tenis, masa pentru tenis de masa, sunt la dispozitia tuturor.

Deasemenea, in pretul biletului intra sezlongul, gratuit.

Bazinele pentru adulti au facilitati de masaj acvatic.

Strandul este dotat cu vestiare si toalete foarte bine puse la punct (gratuite) si sala de masaj (contra cost).

Foamea nu va poate invinge: terase cu gratare si tot felul de produse gatite, cofetarie, covrigarie, gogoserie, inghetata, bar, bere… toate acestea la preturi absolut decente, le gasiti in interiorul strandului.

Sa va dau un exemplu: o supa de pui cu legume + porc la tava cu fasole verde + snitel de pui cu piure + salata de ardei copti + o chifla + o cola = 28 lei, din care cola 5 lei si chifla 1 leu.

O prajitura imensa, imensa (am mancat doua persoane dintr-una) costa 4.5 lei sau 5 lei, iar o inghetata 2 cupe = 3 lei, 3 cupe = 3.5 lei.

Berea 3.5 lei.

Eu zic ca e rezonabil.

Ca o paranteza, la o terasa in afara strandului, am vazut meniu de pranz compus din: ciorba + fel principal cu garnitura + salata + prajitura + un suc la 12 lei.

Doua zile am stat si am lenevit la soare… si ne-am balacit in apa.

Nu mai facusem asta de mult.

Si a fost foarte bine venita aceasta escapada, ca sa zic asa.

Sambata dupa amiaza, la iesirea din strand am fost sa vedem nuferii si lotusii.

Chiar in fata strandului, este parcul statiunii.

Aici exista un bazin cu nuferi si multe, multe broscute testoase si trei bazine cu lotusi roz, absolut spectaculosi si… pestisori aurii.

La sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie lotusii sunt o minunatie!!!

Apa termala, inca odata ne da o lectie de frumusete: aceste plante minunate, care nu ar putea exista in alte conditii.

Mai exista in parc si doua biserici foarte frumoase pe care va indemn sa le vizitati, macar din punct de vedere estetic daca nu din alte considerente.

La plecare, am ales acceleratul 1742, care vine de la Satu Mare. In principiu, trage la peronul 3. Aici i se mai adauga cateva vagoane de dormit si la ora 18.31 pleaca spre Bucuresti. A doua zi dimineata am ajuns la Bucuresti la ora 07.37.

Din observatiile mele si ale prietenilor mei care calatoresc cel putin de doua ori pe luna pe aceasta ruta, in acest moment trenurile nu au intarziere pe aceasta ruta.

Eu am folosit-o cu incredere!

Vineri dimineata am plecat de acasa la serviciu cu rucsacul in spate.

Dupa amiaza am plecat direct la gara si am dormit in tren.

Sambata si duminica am profitat de soare si apa la Felix.

Duminica seara am pornit inapoi spre casa si am dormit in tren.

Luni dimineata m-am dus direct la serviciu, odihnita, iar luni seara m-am reintors la casa mea.

Nu e prima oara, cu siguranta nu va fi nici ultima!!!

Data viitoare mi-am propus sa fac asta cand va fi zapada!!!

Apa aburinda si pe mal zapada… cum o fi?

Va spun cand ma intorc de acolo! daca nu cumva mergeti voi inainte si imi impartasiti si mie impresiile voastre!

Trimis de a.sr* in 13.09.11 22:35:44
    Validat / Publicat: 14.09.11 06:28:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 15878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a.sr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P35 iata si minunile roz !!! lotusii .
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

[14.09.11 06:28:32]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[14.09.11 06:47:09]

Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa (si) pe acest site, fiind considerata reclama. Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos. De aceea, am eliminat din review, saitul la care ai facut trimitere.

a.sr*AUTOR REVIEW
    [14.09.11 20:41:17]

Am citit ce scrie cu rosu de la inceput. M-am uitat sa vad ce site indicasem: este site-ul statiunii si nu al unei agentii de orice fel ar fi fost ea.

Acum daca voi il considerati ca face reclama la ceva... nu-i nicio suparare. Din punctul meu de vedere e ok.

Nu a fost ceva cu intentie ascunsa.

roth
    [17.09.11 22:04:18]

Am trecut la inceput de vara prin aceasta statiune, eu fiin cazata la Baile 1 Mai, am trecut prin parc si am prins un "lotus" inflorit, bine ascuns de frunzele mari si credema ca pentru mine acele minunate flori erau nuferi termali si atat. Asocierea cu denumirea reala nu am facut-o, desi frumusetea lor e izbitoare.

Poza cu bazinul plin de lotusi e mortala.

a.sr*AUTOR REVIEW
    [19.09.11 21:45:26]

si mie imi place tare poza aceea. sa fi vazut cum erau acolo multi, multi, multi... desi nu ma omor dupa culoarea roz, lotusii aceia chiar m-au vrajit!

a.sr*, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Băile Felix: