ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2011
AUG-2011

SPA GClub Breaza – punctul forte al Complexului GClub

SPLISH SPLASH

Motto:

Daca vreodata chef de balaceala veti avea

La o piscina s-un jacuzzi in Breaza,

Va recomand fiindca-i testata

Ca doar din primavara e inaugurata,

Cu sala de fitness si hidromasaje

Cu sauna, salina si masaje,

E cea mai tare-atractie a complexului GClub

Al carei nume este SPA Breaza GClub!

Asa cum v-am povestit, cand am fost intr-un week-end la pizzeria Gusti din Breaza, aveam sa aflu din reclamele postate chiar la sfarsitul meniului, ca pe langa vile, hotel si restaurant, complexul GClub a impresionat in primavara acestui an cu cea mai ,,tare atractie’’ din Breaza, un centru SPA modern, dotat cu de toate: piscina semiolimpica, jacuzzi, sala de fitness, sauna, masaj, aromoterapie, cromoterapie, reflexoterapie, o mica salina.

Oferta de week-end de care am beneficiat noi in luna august, la hotel GClub despre care am povestit aici a inclus pe langa MD si acces toata ziua la SPA, respectiv piscina, sala de fitness si jacuzzi, iar la celelalte atractii reducere 10%: masaj, reflexoterapie, aromoterapie, sauna, salina.

Dar cum noi de-abia terminasem procedurile de acupunctura, masaj si electroterapie la un centru de recuperare din Campina, am considerat ca ne este suficienta balaceala in piscina si jacuzzi, apoi trandaveala pe un sezlong la soare, eventual o alergare pe banda sau o plimbare cu bicicleta medicinala din sala de fitness.

Zis si facut! In fiecare dimineata, dupa ce serveam micul dejun, gata echipati de plaja si piscina, in 10 minute (mers lejer de la hotel GClub) eram prezenti repejor la centru SPA, pentru a ne relaxa in piscina si lenevi la soare.

In ziua in care am sosit, vineri dupa amiaza, n-am rezistat ispitei si tot am dat o fuga, macar in recunoastere, si ne-am balacit vreo 2 ore la piscina s-apoi ne-am intins putin la plaja, pana ce vanticelul de Breaza ne-a trimis usurel la camera. Adevarul e ca soare, soare, cald si bine, dar dupa ora 18.00, aerul de munte era destul de patrunzator si nu mai era chip sa mai stai in costum de baie afara.

Chiar sambata dupa amiaza am avut surpriza sa vina pe la ora 15.00 o rapaiala, ploua cu soare, dar treptat, treptat norii au impanzit cerul si s-a intetit ploaia, asa ca de plaja in ziua aceea ne-am lipsit, s-am trandavit mai mult in interior, la piscina si-n sala de fitness.

Dar hai sa va povestesc putin de acest centru SPA, a carei localizare este pe str. Libertatii, nr. 8, din Breaza.

In fata o parcare mare si generoasa isi asteapta oaspetii dornici de rasfat, recreere si relaxare.

Centrul SPA este format practic din 2 cladiri, despartite intre ele ce o curte interioara unde practic se face plaja, fiind amplasate acolo sezlongurile si umbrelele mari de soare.

Cum am intrat in prima cladire, o domnisoara blonda draguta si amabila, ne-a intampinat cu zambetul pe buze, ne-a urat bun venit i-am prezentat voucherele, dupa care ne-a facut oficialitatile de gazda, prezentandu-ne toata locatia.

In holul de la intrare se aflau obiectele de inchiriat, respectiv papuci de plaja si prosoape, contra sumei de 5 lei (parca). Imediat urma barul de unde se puteau achizitiona: bere, suc, apa plata si minerala, cu preturi intre 5 lei -10 lei, dar si puteai comanda cafea sau espreso. Langa vitrina cu bauturi ea si una cu inghetata, cu preturi intre 1.5 lei – 7.5 lei.

In continuarea barului un frumos spatiu de servit cafeaua, cu masute maro, canapele si fotolii albe iti luau ochii. Draperiile din saten mov asortate cu pernute de aceeasi culoare, asezate in canapelele albe, contrastau decorul.

Urmatoarea camera, in care noi am servit pizza (in dupa amiaza ploioasa) era diferita fata de prima. Fiecare cu farmecul ei. Ce m-a frapat era tabloul imens de pe perete, ce intruchipa in relief o domnisoara cu plete-n vant. In acea camera erau mese si scaune inalte, din lemn, la care puteai servi masa ori bea o bere, o cafea, ce pofteai.

Uitasem sa va spun mancarea se aducea pe baza de comanda de la pizzerie, orice doreai din meniu: de la spaghete, lasagna si pizza, pana la clatite si papanasi, fiecare ce-i doreau papilele gustative.

In schimb, acolo, la centru SPA nu aveau decat sandwich-uri, ce le tineau in vitrina frigorifica.

Urma un hol cu gresie maro-roscat, dupa care urcai in dreapta la etaj, catre camerele de reflexoterapie, masaj, hidromasaj, iar in stanga se cobora la subsol, unde exista o mica salina si sauna.

Din aceasta cladire puteai ajunge prin interior direct la piscina sau mai era o usa ce comunica cu acea curte interioara unde te duceai la plaja, la sezlonguri.

A doua cladire avea la parter, in stanga, sala de fitness dotata cu diferite aparate moderne pentru intetinere, iar in partea dreapta o sala de ping-pong si inca una pentu tratamente cosmetice.

La etaj erau vestiarele si dusurile, in dreapta pentru femei, iar in stanga pentru barbati.

Din constructie s-au gandit ca cele 2 cladiri sa comunice printre ele exact cu ,,pilonul de rezistenta’’, respectiv bazinul semiolimpic. Si din aceasta cladire exista o comunicare direct la piscina.

Avand in vedere ca este o piscina acoperita, am inteles ca este functionala in toate anotimpurile, nu numai vara si de aceea s-au gandit la toate, inclusiv ca iarna turistii sa nu mai iasa prin frig ci de la intrare, din prima cladire sa intre la piscina si tot de acolo sa urce la dusuri si vestiare.

S-acum cateva cuvinte despre piscina semiolimpica.

Aceasta se afla in partea stanga de cum intri in parcare. Practic cele 2 cladiri amintite mai sus impreuna cu piscina formeaza litera U, lateralele fiind cele 2 cladiri paralele, iar baza constituind-o piscina.

Si in interior la piscina sunt amplasate sezlonguri si-n stanga si-n dreapta, pe o latura sunt geamuri fixe, iar pe latura ce da spre curtea interioara usile culiseaza, vara stand deschise, iar iarna inchise.

Pe partea cu geamuri, intr-o anumita zona exista 2 usi, care probabil in viitor se va vrea fie permanent deschise, ca un soi de bar in/la piscina. De ce spun asta, deoarece in apa, in zona aceea unde-s geamurile, exista niste scaune cu picior, unde te poti cocota si poti privi inotatorii de la inaltime (pentru cei ce nu stiu sa inoate, asa ca mine), iar cand va fi barul in exterior deschis vei putea savura o bere rece cu picioarele bagate-n apa :) Interesant, nu?

Ce-ar mai fi de spus? Despre curtea interioara, unde puteai sta la soare ori sub umbrela si savura pe-ndelete o cafeluta ori o bere rece sau un suc, nu pot spune decat un singur inconvenient.

Daca ar trage un paravan, un gard, ceva, catre vecinii din dreapta, ar fi excelent. Se cere intr-adevar totusi putina intimitate. Duminica la pranz era cam neplacut. Noi stateam la plaja pe sezlonguri, iar vecinul de gard cu complexul GClub facea si el saracu’ un gratar. Nimic de zis. Omul in curtea lui e liber sa faca ce vrea. Dar parca si el se jena de noi cand il vedeam cu totii cum iese cu bucatele din casa sa si le puna pe gratar, iar noi la fel, destul de jenati, in costume de baie, cu burtile la soare, sa ni le-admire vecinu’n zare :) Penibil, nu?

Cam astea, fiind spuse, sunt in mare, atractiile si distractiile de la SPAGClub.

S-acum, pentru cei interesati sa ajunga vreodata acolo, am luat o oferta cu toate minunatiile de preturi ce le ofera centru SPA din Breaza:

- intrare /zi piscina / copil: 15/25 ron;

- intrare /zi piscina / adult: 35 ron;

- masaj general: 40 ron;

- reflexoterapie: 30 ron;

- sauna uscata: 30 ron/h;

- intrare fitness /zi: 25 ron;

Una peste alta, am calculat ca-s destul de piperate preturile daca e sa vii special int-o zi si sa intri numai la centru SPA. Daca mai ai si 2 copii si mai li se face si o pofta de pizza s-un suc, scoti lejer din buzunat 200 RON pentru o astfel de distractie. Merita pretul numai daca prinzi o oferta speciala de cazare (eventual si masa sau macar MD), care sa aiba inclus si acces la piscina, jacuzzi si sala de fitness.

In rest, conditii, atractii si distractii pe cinste !

Trimis de dananecula in 13.09.11 19:54:44
Validat / Publicat: 13.09.11 20:56:23

VIZUALIZĂRI: 10594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la centrul SPA GClub din Breaza
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[13.09.11 20:55:59]

Mutat la rubrica "Descopera Breaza" (deja existenta pe site).

TEOANCA
[14.09.11 12:41:10]

Am fost si eu acolo.

Doar in vizita deocamdata, sa vad si sa ma bucur ca este aici la doi pasi de noi. Si ca in sfarsit avem un loc unde putem inota. Ma bucur ca ai scris despre acest loc. Eu nu am rabdarea si atentia ta mai ales cand e vorba de descrieri amanuntite.

Iar preturile... stii tu, depinde cu ce compari. Cand am fost eu in vizita era liniste, la piscina doua persoane iar in sauna liber. Curat si elegant. Uneori as plati linistea asta si mai mult.

Abia astept sa ajung sa stau cateva ore bune.

TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Breaza: