ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2011
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 17.09.10
SEP-2011

Excelent

Avem cateva zile de cand ne-am intors din acesta minunata vacanta si, asa cum am promis, am sa impartasesc cateva impresii, sper sa fie de folos celorlalti utilizatori ai acestui site.

CAMERELE: Ele chiar au 80m2, daca se face un calcul cu balcon, baie, dresing si hol, camera intr-adevar este foarte mare. Patul matrimonial are 2m/2m. Exista seif si usa de la dresing are la randul ei cifru, deci nimeni nu are acces la hainele d-voastra. Curatenia se face zilnic, important e sa nu apasati din greseala butonul rosu (nu deranjati) ca altfel nu vi se va face curat, dar se va lasa o foaie prin care se anunta vizita. Prosoapele care le doriti schimbate trebuie aruncate in cosul de la baie, altfel nu vi se vor schimba.

PLAJA: Noi am stat la piscina principala, sau la aqua parc, fiind un grup de 12 persoane o persoana se trezea dimineata si lua sezlong-uri altfel pe la ora 9:30 se umplea si nu aveai sansa de a gasi mai multe la rand. Nu e suficient sa lasati doar prosop pe el, daca nu mai lasati si altceva intr-o ora, maxim doua prosoapele vor fi luate.

ACTIVITATI: Dimineata se incepe la piscina principala cu aqua gim la ora 10:00, la 11:00 doamnele se pot duce la beli dans, iar domnii la tras cu arcul, 15:30 incepe dans cha cha, iar la 17:00 domnii pot trage cu pusca. Spectacolul incepe seara la 21:30 apoi petrecera se muta la club horse, sau pe ponton. Sant mai multe activitati pe zi, volei, si multe altele dar nu am jucat. Seara sa nu pierdeti spectacolele, sunt tare frumoase, unele dintre ele le-am vazut la Gloria Serenity. Amuzant a fost Mister Maxx Royal.

RESTAURANTE, BARURI: Restaurantul principal este intr-adevar mare, locuri de mancat se gasesc, nu este aglomerat niciodata, mancarea pe toate gusturile, de la orez cu lapte, compoturi pana la antricot de vita (la mic dejun, pranz si cina). Pasionatii fructelor de mare aici o sa gaseasca mereu asa ceva. Bauturile la masa sunt aduse de ospatar, problema ca ei sunt putini si poate dura si 15 minute pana iti aduce sucul de portocala, morcov sau grapefruit, si atunci mai bine ma duceam eu sa-mi iau singura.

Cat despre cele a-la-carte am fost doar la doua: wooxie si aldente. Primul defapt se imparte in doua parti japonez- cu sase scaune, unde se prepara mancarea in fata d-voastra, dar clar ca nu sunt locuri mai mereu. Si celalalt chinezesc unde se serveste normal. Mancarea excelenta, isi merita toti banii. Atentie in orice restaurant a-la-carte vinul si sampania sunt contra cost, orice altceva este gratis. Aldente (italian) este la fel de bun, probabil mai mult pe placul copiilor pentru ca servesc paste si pizza delicioase.

Baruri sunt multe, Centro Bar e cel mai aglomerat seara, este in fata clubului, dar la 12:00 se inchide, e deschis in schimp Irish pana la 2:00 si un alt gen restaurant unde la aceasta ora se poate servi ciorba ucraineana cu sfecla (delicioasa), fructe, dar se pot comanda si chicken wings putin picante la fel de bune. La piscina interioara exista vitamin bar, unde se prepara sucul in fata, dar nimeni nu sta la piscina, apa este foarte foarte rece.

SPA: Aici sant trei saune, doua uscate si una umeda, trei cabine de dus, doua cu dus si una cu o galeata cu apa rece, care se foloseste dupa sauna ruseasca (cea mai fierbinte), mai aveti un cos mare de tot cu gheata. Baia turceasca este foarte mare si are si separe uri nu neaparat pentru cei care platesc hamam. Exista si o zona de relaxare, dar nu mi s-a parut deloc intima. Vestiarele se inchid iarasi cu cifru, deci nu purtati nu stiu ce cheita pe mana si nu exista sansa sa va dispara ceva.

SERVICII: La servicii stau asa si asa, faptul ca e hotel nou, e destul de greu sa faca fata, la piscina greu vin bauturile, mai bine mergi tu, la fel si la masa principala. E clar ca baietii se straduie, dar e multa lume, nu se pot multumi toti... Desi noi am avut o problema in camera cu seiful si au venit in maxim 3 minute.

AQUA PARC: Dintre toate topoganele, doua sunt cele mai periculoare, cobra si unul rosu. In cobra nu au voie decat cate doua persoane, greutatea maxima pe colac 200 kg, altfel se prinde viteza foarte mare si e periculos. Regula principala este sa tineti funduletul in sus, nu lasat in gaura colacului pentru ca riscati sa plecati cu o vanataie de toata frumusetea. Aqua parcul se inchide la ora 18:30.

MAXI LAND: Sant numai cuvinte de lauda, noi fiind fara copii nu prea stiu ce se petrece, dar am vazut familiie cu baietei care ii invatau sa faca judo, pe fetita sa modeleze mancarica din mamaliguta, sant tare multe activitati, copiilor sigur le va placea.

Ca o concluzie: Hotelul isi merita din plin acesti bani, ca si arhitectura, ca si design, la calitatea bauturilor eu il recomand. Apropo sa nu incercati Mochito, este oribil ca si multe altele, ei nu stiu sa faca coctail, mai bine va rezumati doamnele la o crema de wisky, un disaronno, martini, domnii la un remy martin, glenlivet si multe altele. E posibil ca la anul sa fie altfel, nu stiu, eu am spus ce am vazut eu anul acesta. Recomand acest hotel cu incredere, nu cred sa nu placa cuiva, poate doar anumite aspecte, dar in rest este un hotel de lux. Mai sant multe de povestit, dar o sa va ia o alta ora sa cititi.

Trimis de brumarica in 13.09.11 10:46:33
Validat / Publicat: 13.09.11 11:22:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Rixos Premium Belek, Gloria Serenity Belek

VIZUALIZĂRI: 3443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brumarica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

BOGBOG [09.10.13 06:34:42] »

Ma intereseaza si pe mine dak exista viata de noapte la Maxx Royal? Nu vb de discoteca, ci de stat la un pahar de vb pana la 3 dim si sa nu fii singura masa ocupata din resort. Multumesc.

brumarica [09.10.13 20:40:35] »

@BOGBOG: Tocmai ce ne-am intors de la Maxx, este pentru a doua oara la acest hotel. Da aveti unde sa stati, atat in interior in lounge unde inainte era club, acum au facut un loc linistit cu muzica live, pian si vioara care este non-stop si la barul de la piscine seara barul este Havana beach la fel cu muzica live, gen, latino, jazz, retro pana tarziu in noapte. Clubul s-a mutat la -1, pana la ora 3:00. Serviciile s-au imbunatatit fata de acum doi ani, adica bowling si toate jocurile sunt acum gratis (acum 2 ani o partida de bowling era 7 Euro).

BOGBOG, brumarica
Alte impresii din această RUBRICĂMaxx Royal Belek Golf & Spa Hotel: