ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2011
    AUG-2011
    2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

ARTICOL ARHIVAT

A fost bine

In prima zi am fost foarte nervosi.

Am ajuns inainte de ora 14 cu mult. Stiam ca a fost vina noastra si am asteptat rabdatori in privirile celor de la receptie. De la 14 fara cateva minute am stat la receptie, fara sa mai astepte si altcineva si nu ne-a ajutat nimeni. La 14 fix a venit un grup care a fost imediat cazat desi cei de la receptie vazusera ca asteptam de cateva ore deja. Am stat sa cazeze respectivul grup vreo 15 minute.

Camera capcana: Am intrat sa fac un dus si cand sa inchid usile, au cazut... la propriu. Am strigat la sotul meu sa vina sa ma ajute si mi-a raspuns foarte nervos... il dureau picioarele pt ca-i cazuse tablia patului pe picior (marginea patului din lemn). Cand sa ne punem niste lucruri in dulapul de la usa, am ramas cu manerul in mana. Multe becuri lipseau. Usa de la baie nu se inchidea decat daca tranteai de trezeai tot palierul. Nu stiu daca tineau de ei sau nu, dar era pliiiin de tantai pe tavanul din baie. I-am alergat cu prosopul si, aparent, i-am prins pe toti. Baia NU avea aerisire, nu era prevazuta cu asa ceva. A fost aleasa o gresie deschisa la culoare si rosturile erau incredibil de murdare. Nu cred ca era chiar asa murdar pe jos cum parea, dar rosturile acelea negre dadeau impresia ca n-a fost spalat de luni bune. Imi era sila sa calc fara papuci pe jos... si mai rau era ca trebuia sa stau mereu cu ochii pe fata mea. Mobilierul si modul in care au fost facute, mi-au lasat impresia ca acel hotel a fost construit si utilat cu economie maxima, cu lucrurile de cea mai proasta calitate.

Deci as puncta camera doar pentru faptul ca avea un tv cu programe romanesti si pentru balcon, care mi-a placut...si mai ales pentru faptul ca era cu vedere la mare desi nu am platit pentru aceasta optiune (as fi schimbat-o cu alta, cu vedere oriunde, dar cu lucrurile intregi).

Personalul, cu exceptia celui de la receptie din prima zi, mi s-a parut super ok. Amabili, punctuali... chiar mai vorbeau putin si in romana. Femeia de serviciu avea o dambla... intai intra in camera, apoi batea la usa. Noi puneam caruciorul in usa cand nu vroiam sa fim prinsi pe pozitie gresita.

La masa ne asteptau cateva sortimente de mancare... mai multe tipuri de bufete, nu prea diversificate, dar suficiente pentru ce ne doream noi. Am avut all inclusive premium si ne-am hotarat sa profitam de oferta lor de a manca gratuit si la restaurantele lor. De la Hot Barbeque am plecat aproape la fel cum am ajuns. Am avut in farfurie o jumatate de cartof fiert (cealalta jumatate de cartof era la sot in farfurie) si un fel de carne... iar salata mie mi s-a parut tare necomestibila. Oricum, dupa ce le-am mai cerut cartofi, a venit ospatarul, foarte amabil, cu o farfurie cu mai multe jumatati. N-as mai manca la ei. La restaurantul italienesc am mancat bine si ne-a placut acolo dar tot a fost mancare putina. Adica servirea a fost ireprosabila, dar mancarea nu era deloc de restaurant. La restul restaurantelor n-am mai vrut sa mergem. Se manca mai bine in hotel. La miezul noptii era un bufet, in Grand Hotel Varna, de care am observat ca stiau prea putini sau poate deja aveau alte planuri. Mancarea era minunata dar nu prea puteam sa mancam la ora aceea. Oricum, preferam mai mult mancarea de la acest bufet decat mancarea de seara de la hotel. In rest, la etajul 1 primeai prajituri gratuit intre anumite ore, undeva pe langa Dolphin Marina primeam inghetata intre anumite ore, aveam sucuri oricand la dispozitie. Era curatenie peste tot si nicaieri coada.

Locuri de joaca pentru copii erau suficiente. Era un loc de joaca mare langa Dolphin, ingradit, unde erau niste tineri care aveau grija de copii... grija e cam mult spus... dar erau pe acolo. Eu nu mi-am lasat fata de 2 ani singura pentru ca am observat ca putea sa intre oricine acolo si sa plece cu orice copil. Erau multi copii, majoritatea romani. Animatorii nu stiau romana si ne intelegeam doar in engleza. Am observat o pustoaica rusoaica de vreo 3 anisori singura care incerca sa le explice ceva dar ei si-au facut cu ochiul si au lasat-o singura si au plecat. Fetita a venit la mine sa-mi explice si mi se parea ca vrea ceva de undeva de sus. M-am dus la un baiat angajat pe acolo si abea atunci a venit si a incercat sa inteleaga ce vrea sa spuna fetita. Mai erau si alte locuri de joaca, mai micute, unele pe plaja pe langa piscine. Era tare bine ca fiica mea avea mereu un loc de joaca, indiferent unde mergeam... inclusiv tobogane cu apa pentru copii.

Pe plaja amenajasera ei piscine... altfel era groaznic. In dreptul hotelului Rubin marea era foarte agitata in perioada in care am fost noi. Nimeni nu era in apa. Valurile erau foarte mari si malul extrem de abrupt. Am intrat pana la genunchi si m-am chinuit apoi sa ies (proasta miscare din partea mea). In dreptul hotelului Dolphin Marina nu se putea intra in apa... era loc doar pentru barci cu mal de ciment. Totusi, aveam mult nisip si cea mai misto piscina, mi s-a parut mie.

Pentru plaja era rau ca venea umbra foarte repede in majoritatea zonelor. Spre apus erau, mai peste tot, chestii inalte, malul apei, hotelul, pomii... si deja de pe la 5 nu ne mai vedea soarele in multe zone.

Incident (care am inteles ca se cam repeta): vreo 12 ore fara lumina! Adica lumea era la masa, noi ne pregateam sa mergem la locul de joaca... era ora 19 si ceva... brusc se opreste lumina in jumatate de statiune, inclusiv hotelul nostru. Grand Varna avea lumina. La noi in hotel mai intrai doar daca aveai o lanterna, bricheta ceva... altfel nu puteai citi numarul camerei. Erau niste lampi de veghe cica... au clacat repede si alea. Oamenii de la mese isi puneau telefoanele mobile ca sa vada sa manance. Ospatarii- unul tinea o lumanare, altul strangea masa- erau inca destul de calmi. Intuneric peste tot... pana tarziu, mult dupa miezul noptii.

Statiunea cum o stiam de acum 3 ani. Preturile mult mai mici decat la noi pe litoral, dar prea putine chestii de vazut. Erau doua tipuri de transport de la noi pana... dincolo... adica la o aruncatura de bat pana la capatul statiunii. Noi mergeam cu ele pentru ca era fiica-mea fascinata de trenulet. Masinuta electrica lua 2 leva de persoana iar trenuletul 3 leva... desi dadea bilet pe care scria 2 lv. L-am intrebat pe nenea care-i smecheria... ca am luat un bilet de 3 si primesc unul de 2... a zis ca asa e la ei. Daca nu-mi convine sa cobor si sa astept masinuta electrica. Si aceasta atitudine peste tot. In oraselul copiilor am vrut sa dau fata intr-o masinuta dar eu trebuia sa stau langa ea... ca erau niste improvizatii pe acolo de stateam cu inima cat un purice... sarme si sarmulite inadite unele de altele... Si cand m-a vazut tipa ca ma postez si eu acolo dadea sa ma taxeze si pe mine... de parca ardeam de nerabdare sa ma dau in carusel de copii.

Cam asta e. Daca as avea de ales, m-as mai intoarce acolo... pentru piscine si locuri de joaca langa, pentru aerul curat, pentru camera cu vedere la mare, pentru veveritele din spatele hotelului pe care le priveam minute intregi cum se jucau in pomi. Mi-as lua insa o lanterna cu mine data viitoare, as verifica eventualele capcane din camera inainte de toate, ca sa nu ma mai ia prin surprindere si... n-as mai pune intrebari suplimentare prin statiune... A! Si poate as incerca totusi un hotel Dolphin Marina daca nu e diferenta mare de pret... ceva tot din acest resort care mi s-a parut frumos per ansamblu.

Trimis de alexxya* in 13.09.11 08:19:47
    Validat / Publicat: 13.09.11 09:23:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Aproape in toate statiunile

VIZUALIZĂRI: 2313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexxya*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

roth [13.09.11 20:36:07] »

poze ceva gasesti prin bagaj?

Ar prinde bine povestii sa aibe si ceva imagini.

roth
    Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Hotel: