ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2011
DE Bula
ÎNSCRIS: 26.06.09
JUL-2010

Este cum mi-am imaginat

Am fost anul trecut acolo si este asa cum am vazut in poze. Nopti albe, Peterhoff, Neva cu podurile ridicate noaptea, Hermitaj... toate sunt "intr-un fel".

Mi-am indeplinit un vis din adolescenta si pot spune ca este mult peste Moscova.

Sfaturi:

- incercati sa va faceti traseul din timp unde vreti sa ajungeti pt ca aveti ce vedea si timpul este limitat

- folositi cu incredere metroul si trenul de suburbii "electricna" pt a ajunge la destinatiile din afara precum Peterhoff si Tarscoe Selo, este rapid, ieftin si vine repede insa aveti grija la hotii de buzunare (mie mi-au furat actele in metrou, noroc ca pasaportul era la prietena mea)

- o varianta cu vedere superba este sa ajungeti la Peterhoff cu salupa rapida (in genul celor care merg de la Tulcea la Sulina/Sf Gheorghe) si sa va intoarceti cu trenul (eu aveam rezervare sa ma intorc tot cu vaporul insa acesta s-a defectat si nu au suplimentat cu altul)

- este un oras ok si noaptea, noi ne-am plimbat de nebuni si la 4 dimineata si nu am avut nici un motiv de teama

Nu in ultimul rand, daca aveti prietena / sotie geloasa, lasati-o acasa pt ca va garantez ca veti intoarceti capul dupa rusoaice!

Daca ajung acolo si cu motorul...

Trimis de Bula in 12.09.11 22:13:55
Validat / Publicat: 12.09.11 23:58:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUSIA. A mai fost în/la: Moscova

VIZUALIZĂRI: 7994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peterhoff

webmaster0 [12.09.11 22:48:09] »

@Bula, şi nu ai nicio poză să lipeşti lângă un articol atât de scurt, despre o destinaţie atât de fermecătoare?

Dragoș_MD [13.09.11 00:25:17] »

La început, aş vrea doar să lămuresc 2 termeni:

Hermitaj...

electricna...

E vorba de fapt despre Ermitaj, celebrul muzeu şi de 'Электричка' (electricika), un tren modular electric suburban..

Peterhof... ei, dacă aş fi stat mai mult acolo, cu siguranţă mergeam; şi la fel, aş fi dat o fugă şi la Petrodvoreţ...

Sincer, te invidiez. Şi nu doar pentru rusoaicele după care nu te puteai uita, ci pentru o excursie pe care mulţi nu apucă s-o facă, iar fericiţii care ajung acolo, foarte rar reuşesc să mai revină.

Eu unul tare aş vrea să mai apuc măcar odată să merg acolo...

Aş fi povestit zile-n şir, nu doar 10 rânduri... (mă rog, de fapt chiar am povestit io ceva-ceva, dar eu am fost acolo acum vreo 20 de ani)...

roth [13.09.11 08:10:25] »

Spune te rog, ai mers cu agentie sau pe cont propriu?

Vreau sa stiu cum ai rezolvat cu viza?

In rest vorba lui Dragos

Aş fi povestit zile-n şir, nu doar 10 rânduri...

in limita timpului incearca sa ne mai spui si noua cate ceva de pe acolo.

Unde ai stat, ce ai vazut, preturi, etc...

Primul articol, o destinatie "grea" de unde asteptam sa mai scri.

Bula [20.09.11 13:51:52] »

Am scris laconic pentru ca nu am timp si daca ma apucam sa scriu nu terminam nici intr-o ora.

In ceea ce priveste corectiile cu privire la numele muzeului si la denumirea locala a metroului de suprafata rog pe cel care le-a facut sa faca rost de poza (daca am timp am sa o postez eu) cu denumirea in ruseste a muzeului iar pentru metrou, credeti-ma pe cuvant sau intrebati pe cine a mai fost pe acolo.

Si Petrodvoret este acelasi lucru cu Peterhoff, Versailles este mic copil...

Am fost pe cont propriu, fara sfaturi si a iesit OK mai putin faza cu furatul actelor si cu ghinionul sa fi prins cea mai calduroasa vara din ultimii 50 ani.

Costuri pt 2 persoane: 4000 euro din care avion 700 (Malev cu escala la Budapesta) si cazare 600 (hotel Moika 5). Preturile sunt piperate dar te poti tocmi la suveniruri. Alimente poti cumpara mai ieftin de la supermarketurile din zona de periferie sau de la non stopuri. Bautura este scumpa insa gasesti mai ieftina la non stop dar aveti grija ca de la 21.00 nu se mai vinde decat bere.

Bula [20.09.11 23:16:18] »

Am uitat de viza. Trebuie sa aveti "chemare" de la o agentie de turism din Rusia care sa garanteze ca sunteti turisti. Eu am facut rost de una de la agentia Katiusha. Fara asta nu obti viza.

Am vazut ca acum sunt zboruri directe cu o companie ucraineana dar nu stiu cat costa. Oricum, excursia a facut toti banii, este un oras superb si am sa il mai vizitez odata.

Am vizitat:

- Peterhoff, absolut superb, cal mai mare parc de fantani arteziene din lume, gradinile... tot

- Hermitaj, eu am dat pe repede inainte si nu am vizitat decat ce mai intereseaza (era o super colectie de picturi impresioniste) pt ca nu ma intereasa de exemplu Picasso

- Canalele Sankt Petersburgului cu plimbari cu barca, va recomand seara

- Tarscoe Selo, un parc superb si palatul cu celebrele camere decorate cu chihlimbar.

- Catedrala Sf Isaac, superba in interior si noaptea se poate urca la baza cupolei de unde se admira orasul

- Biserica sangelui varsat, este ceva unic pt ca in interior este caldaramul pastrata intact in locul unde a fost asasinat Tarul Alexandru al II lea; biserica a fost ridicata dupa asasinat in locul petrecerii acestuia

- noptile albe cu "programul" de deschidere al podurilor, dupa 1 noaptea

- etc...

Daca va ramane timp si este cald puteti sa va urcati in elektrikcina si va opriti la Kurort.

Rusii nu sunt mai civilizati decat noi in mijloacele de transport in comun asa ca aveti grija la imbranceli, coate si uitat urat.

Se distreaza la greu in uichenduri si rusoaicele sunt foarte "dezgetate". Eu am fost cu prietena si aveam "ban"

Bula

Dragoș_MD [21.09.11 01:21:54] »

Am pus link spre articolul din Wikipedia despre Ermitaj. (Эрмитаж)

În plus, în limba rusă, nu prea se foloseşte consoana H la începutul cuvintelor (a se observa în special transliteraţia numelor străine ce încep cu H, în nume care citite de ruşi încep cu... G! => Henry ei îl scriu Генри şi îl pronunţă Genry!). (unde grupul Ge este citit ca românescul Ghe)

Îmi cer scuze pentru confuzia dintre Peterhoff şi Petrodvoreţ - am uitat de tentaţia lor de a folosi cele 2 tipuri de denumiri, germanice şi slave, pentru unele locuri istorice. (vezi şi Petersburg / Petrograd).

Stimă (şi invidie prietenească) pentru frumoasa excursie făcută acolo.

Bula, roth
Alte impresii din această RUBRICĂTurist în zona St. Petersburg (ex Leningrad) :