ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2011
ÎNSCRIS: 25.04.10
SEP-2011

ARTICOL ARHIVAT

Branza buna in burduf de caine

Desi n-am mai fost de vreo 4-5 ani la noi la mare, am zis sa mai dam o fuga, asa, de control, sa vedem cum au evoluat lucrurile.

Deci, hotelul carmen e clasificat la 4 stele, este in venus, o statiune care era moarta, niciun hotel sau restaurant deschise in afara de H. Afrodita si Carmen (alaturate, ambele de 4 stele si cam asemanatoare).

Amplasare-hotelul e pe plaja, este frumos, micut (cam 70 de camere) si iti da impresia ca este unul de calitate. Si in interior, lobyul si restaurantul arata bine.

Plaja-este privata a hotelului, sezlongurile si umbrelele sunt gratuite. Mai exista un ponton pe care sunt sezlonguri de calitate, din lemn, confortabile, iar de pe el se coboara direct in mare. Am ramas surprins placut cat de curata era marea si limpede. Pe plaja nu vine nimeni sa iti ia vreo comanda, trebuie sa te duci singur pana la barul din hotel (desi exista un beach bar - a fost descis doar 1 zi). La fel si cu sezlongurile, prosoapele si saltelele de plaja - te duci tu si te rogi de un angajat sa ti le dea (desi cred ca treaba lui e sa faca asta pt fiecare client). Preturile la bauturi la bar sunt cam de 5 lei berea la sticla si la fel sucurile, bunicele. Plaja era murdara, neingrijita deloc, negreblata, gunoaiele erau stranse o singura data de zi (cosurile de gunoi) de acelasi angajat care trebuia sa aiba grija de sezlonguri. Mizerie, din pacate, dar linistita deoarece erau putini clienti la hotel. era o atmosfera de relaxare totala, chiar frumoasa.

Hotelul se mai lauda si cu o piscina interioara. Da, este una pentru copii minori, si cred ca si lor li s-ar parea prea mica daca ar intra mai mult de 2 in ea simultan. deci, nu. doar pt bebelusi.

Camerele - bune, nu mari, dar confortabile, cu balcon, un tv mic suspendat si tare incomod de privit, baie cu toate cele, halat si papuci... destul de ok pentru stelele afisate. La fel si curatenia - foarte buna. Din balcon ai o vedere frumoasa catre mare, asa cum toate camerele o au.

Restaurantul - aici se servea si micul dejun inclus in pret, bufet suedez. Are o terasa absolut superba, direct pe malul marii, unde puteai sta si savura cafeaua. Mininat sa faci asta dimineata. Despre micul dejun - acceptabil, nu cine stie ce, dar nu mureai de foame. Puteai servi aici si restul meselor, o ciorba era intre 8 si 12 lei, fripturile cam 30. Nu am mancat decat ciorbe, bune, nimic de reprosat.

Ceea ce distruge insa orice e frumos legat de hotel sunt SERVICIILE. Nu secrete, ci cele legate de servirea la restaurant, personal hotelier si beach boys. Doamne, ma gandesc la patronii care au bagat milioane de euro in renovarea hotelului pe care l-au facut de 4 stele aproape adevarate, si care au angajat niste venetici in ale turismului pe post de personal hotelier... ce-o fi fost in mintea lor???

Incepand cu receptionerele, care nu numai ca sunt incopetente, ci si de un tupeu uneori care frizeaza nesimtirea si terminand cu chelnerii care, pana iti aduc mancarea, te fac sa astepti minim 40 de minute (in conditiile in care hotelul e ocupat 30%), toti angajatii iti lasa impresia de amatorism.

Bine spunea cineva - tara asta are mare nevoie de chelneri, de receptioneri, de strungari etc... Asa este - si H. Carmen are maaare nevoie. Nu spun ca o fac intentionat, dar pur si simpul este o diferenta colosala intre standardul hotelului si standardul profesional al angajatilor lui.

Pacat Mare pacat.

Nici macar nu stiu sa isi vanda marfa - sosesti la hotel si nici macar nu sufla o vorbulita despre serviciile oferite, despre ce ai dreptul sa faci acolo... nimic...

Noroc cu vremea superba de sepembrie. In toiul verii cred ca angajatii incompetenti pot strica vacanta oricui, acum e mai usor... e lume putina, mai poti regla ceva, dar in sezon... nu prea as calca pe aici numai din acest motiv, al personalului si al serviciilor.

Nu vreau insa sa stirbesc din valoarea infrastructurii si amplasamentul superb al hotelului. Foarte ok.

Trimis de rentea in 12.09.11 21:43:33
Validat / Publicat: 12.09.11 22:24:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 4087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lobbyul hotelului, erau canapele albe, mari si lcd-uri

[18.07.16 18:40:27]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

• Alte impresii din această RUBRICĂInter Hotel (ex Carmen) :