ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2011
ÎNSCRIS: 17.04.11
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 & 7 ani

Un hotel elegant, dar fara divertisment

Am fost acolo- la hotelul Istion - 7 nopti la inceputul lunii iulie

A fost placut.

Hotelul este alcatuit din vile cu camere si apartamente. Este foarte curat si cu grija intretinut.

Apartamentul in care am stat a fost mare, cu terasa generoasa, super curat si cu toate dotarile. Umbra, cam toata ziua, asa incat nu a trebuit sa folosim aerul conditionat.

Masa suficient de bogata (nu egaleaza insa hoteluri similare din Turcia, nici ca diversitate, nici ca servicii).

Personalul atent si bauturi la discretie. Lucreaza foarte multi estici in hotel. atat la restaurant cat si la intretinere.

Spatiul verde al hotelului nu prea este bine intretinut, si poate de aici insectele care seara ne dadeau de furca.

Problema a fost a plajei, putin lata, cu pietris. Abia dupa 2-3 m. de malul marii se putea intra pe nisip. Mai greu deci pentru copii. La piscina pentru copii, aglomeratie si nici piscina mare nu era suficienta, hotelul fiind plin. Deci nu ne laudam cu prea multe bai in mare.

Problema este ca hotelul este situat in lateralul soselei, ne fiind intr-o statiune propriu-zisa, deci seara plecam in alte statiuni pentru a vizita.

Programul lor de divertisment, atat pe parcursul zilei cat si seara era destul de palid si te cam plictiseai sa stai cu berea in fata sa te uiti la mare.

Statiunile sunt la distante de 10-25-30 km, deci era un dute vino continuu seara intre statiuni. Ne-a placut mult la Afytos, un orasel micut dar cu aer pitoresc.

Ca si hotel merita, dar nu as mai merge acolo datorita lipsei de divertisment si a faptului ca din hotel nu poti pleca la plimbare decat cu masina si la ceva distanta, de aici inconvenientele ce decurg.

Trimis de amero in 12.09.11 21:21:12
Validat / Publicat: 12.09.11 22:48:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Metamorfosis, Neo Pori, Paralia, Seres, Thesaloniki, Athena, Volos

VIZUALIZĂRI: 5347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

adryana [13.09.11 08:06:40] »

observ ca ai stat la 5 stele in Grecia, mi-ar fi placut sa aflu de la tine comparativ cu Turcia, tot 5 stele, mai multe detalii.

amero [13.09.11 20:24:38] »

buna seara

Inteleg ca te-ar interesa o comparatie.

Am scris deja ca e diferenta mare intre 5* la turci si greci.

Daca judec sistematic, in Antalya la 5* am stat intr-un resort imens, din care aproape, daca nu era curiozitatea caracteristica noua, nici nu ar fi trebuit sa iesim.

- In Lara la Royal Wings - 3-4 piscine mari, 4 piscine pt. copii, cu topogane, adecvate varstelor de la 3-4 ani pana la 15 ani. Sunt supravegheate si observate in permanent si daca copilul nu este de varsta adecvata nu are voie sa urce la topoganele mari (noi am dat declaratie la receptie ca insotim copilul si ne asumam raspunderea pentru topoganele mari)

parc de distractii pentru copii, seara si pe parcursul zilei.

Hotelul din Lara-Antalya avea 5 restaurante.

cu programare la receptie, puteai manca la oricare dintre ele (imi amintesc ca a fost extraordinar la chinezesc, la specific turcesc si cel italian -cu fructe de mare), trebuia achitata numai bautura - o sticla de vin de buna calitate (daca imi amintesc 15 Eur).

Mancarea la oricare dintre ele de cea mai buna calitate si foarte frumos servita, daca nu stiai ce sa comanzi ti se recomanda de catre ospatar, cu mare profesionalism.

La greci era un singur restaurant cu de toate... si specific grecesc (ardei umpluti, sarmalute) si friptura cu cartofi, salate multe intr-adevar, paste, si in 7 seri au fost de doua ori fructe de mare.

In Turcia am fost serviti la masa, in Grecia te serveai singur. Oricum UAI la turci inseamna mult mai mult decat la greci. si ca bauturi si ca diversitate in mancare.

dar sa lasam mancarea...

Camerele super in Grecia in vile de 3-4 etaje in Turcia, in general pe 8-10 etaje, cu vedere mult mai frumoasa la mare. Plaja larga, spatioasa, umbrele, sezlonguri si amenajata cu baruri la turci. La greci plaja mica, mai ales in jurul piscinei, oricum in zona Moudania mult pietris la intrarea in mare deci, baie in mare, mai putin.

Probelma este mai ales de divertisment.

in Turcia era o echipa alcatuita din 7-8 tineri, care se ocupau permanet si pe plaja, cand organizau jocuri diverse, si seara de intretinerea distractiei, divertisment. in fiecare seara in amfiteatrul imens erau spectacole pentru copii intre ora 20 si 22 si apoi pentru cei mari, terasele care erau destule, cel putin 5, cu muzica continuau distractia pentru maturi.

Oricum tinerii (care nu erau numai turci) erau mult mai zambitori si dornici de a face atmosfera in Turcia.

Eu judec nu numai dupa Antalya, aceleasi conditii f. f. bune le-am avut si in Marmaris si in Kusadasi.

Fata de greci, care sunt comozi, turcii se zbat foarte mult sa faca atmosfera, sunt mai politicosi si mai cooperanti.

Deci comparativ, Turcia da clasa.

sper sa iti fie de folos comentariul meu

multumesc

adryana [14.09.11 07:45:08] »

@amerosrl, multumesc pentru detaliile date, le asteptam, e interesant punctul tau de vedere, ai comparat in schimb plaja de langa Nea Moudania cu plajele din Turcia -poate daca ai fi fost la alta plaja din Grecia era altceva, caci sunt multe alte plaje cu mult mai frumoase. Si in plus de asta, poate totusi in Grecia ati dat mai putini E pe cazare. Era frumos daca puneai ecoul tau ca un raspuns la rw meu-,,Unde mergem in concediu-Turcia sau Grecia-si de ce? ''

amero [14.09.11 11:34:50] »

corect, dar m-ai intrebat de 5* intre Turcia si Grecia.

m-ai intrebat de hotel 5* comparativ -Turcia -Grecia, pentru asta am dezvoltat mai mult prezentarea hotelului si a ambiantei.

da, sunt plaje superbe in Grecia, chiar si pe Halkidiki, mai ales in insule (am fost in Zakintos) si nu exista comparatie cu partea continentala.

am fost insa cu 2 copii si am dorit sa fie calatorie mai scurta.

da, este mai ieftin, sau mai bine zis era... mai ieftin in Grecia, dar diferenta mica de 200-300 E. nu poate fi luata in consideratie. oricum costa si benzina si vigneta etc.

oricum, asa cum ti-am spus optez pt. Turcia

salutari

adryana, amero