ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2011
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 16 ani

Foarte nemulțumit

Binisor

Sejurul a inceput cu stangu', camere libere nu prea erau (a trebuit sa luam legatura cu Ludmila, bineinteles cu 10 euro in pasaport ca sa ne gaseasca ceva), intr-un final ne-au dat un apartament in corpul Mimoza dar camerele erau foarte mici cu o singura baie, asa ca am renuntat la el, dupa lungi negocieri (si cu o alta spaga) am primit 2 camere (1303/1304) alaturate in corpul Park.

Corpul respectiv este situat deasupra restaurantului principal si al terasei acestuia, deci va inchipuiti ce vacanta am avut. Dis de dimineata (4 AM) incepeau sa roboteasca la prepararea micului dejun si la amenajarea servirii acestuia (restaurant / terasa), urma apoi debarasarea si inceperea servirii dejunului apoi iar si iar prepararea cinei si debarasarea restaurantului (acest vacarm se termina la orele 2 AM) timp de 7 zile, splendid.

Userul lidiadanaila, a explicat ce si cum pe indelete in minunatul review . Nu am ce sa comentez doar:

1. Plaja = vai de mama ei (bolovani, pietre, conglomerate - nisip nu exista, doar daca aduci de acasa),

2. Distractiile = vai de mama lor (1 singura ora pentru copii, 1 singura ora dupa minidisco - in discoteca nu am avut curaj sa intru, era prea sinistru),

3. Relaxare = vai de mama mea (nu exista relaxare, toata lumea: urla, rade, tipa, etc. - acum cu tine),

4. Cazare = vai de mama cameristelor (mici si foarte mici, mobilier vechi dar curat, parchet care se "leagana" o data cu tine imitad valurile marii),

5. Bucatarie = vai de mama sa (aceeasi in fiecare zi, parca eram in "Matrix", fara diversificare, un plus pentru restaurantele alacarte - bunicele, am fost in toate la toate am cotizat cu 10 euro. Pe primul loc il clasific pe restaurantul Japonez, second - Otoman, restul in ordinea urmatoare: Mister Fish, Chinezesc, Italian),

6. Parcarea = vai de mama parcarilor (insuficienta, au amenajat o alta parcare in camp / livada.)

Scriu aceste lucruri dupa ce am fost cazat la celalalt hotel al grupului Delphin (De Luxe) din Alanya.

Fotografii o sa pun doar cu ce nu se arata nicaieri asa ca sa va faceti o impresie despre fata nevazuta a acestui hotel.

Daca aveti neclaritati va rog sa le discutam "la cald". Multumesc.

Trimis de RossoNerro in 12.09.11 12:50:59
Validat / Publicat: 12.09.11 13:53:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer, Antalya, Alanya.

VIZUALIZĂRI: 2759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Superba plaja, ioc nisip.

Flaviu
    [12.09.11 14:06:05]

@RossoNerro

Simpatic review, o grămadă de "mame" ai întâlnit în sejurul ăsta.

Poate ar fi trebuit să-l postezi de Ziua Mamei din Turcia.

Nu prea am înţeles, cameristele erau mici şi foarte mici?!

Bine ai venit pe site!

Alex_Macedo
    [12.09.11 14:23:58]

Bun venit pe site... vai mama noastra cu cele... noi si inedite imagini cu... Delphinu'... convins fiind ca pe site-ul hotelului sunt inexistente, ca daca erau... era vai mama lor!!

Oricum, un altfel de review care arata si... scheletele din dulapul lui Botanik!!... sigur, orice bucatarie are si o... back-door, oriunde in lume si oricat de luxos ar fi!!... evident, tine de organizare si depozitare pentru ca... navetele/butoaiele de bere oricum ar fi asezate, tot urat sau ma rog... inestetic arata!!

ariana
    [12.09.11 14:35:39]

Deci- " o vacanta perfecta ",

pacat, sincer imi pare rau de ce ati patit, foarte neplacut, sa platesti o gramada de bani, sa visezi la o vacanta la mare un an si sa te trezesti deasupra restaurantului principal; multumim ca ne-ati spus impresiile, cred ca au dreptate toti cei care au spus ca sunt supraevaluate aceste hoteluri din lantul Delphin,

o zi cat mai buna!

stefanSB
    [12.09.11 15:00:46]

@ariana: Crezi gresit. Nu toti. Nici pe departe. Multa lume pleaca cu asteptari necorespunzatoare si ofera apoi o evaluare exagerata si eronata. La Palace nu cred ca ai de ce sa te plangi, decat de faptul ca pleci acasa (nu este nicio supraevaluare), in timp ce la Botanik sunt anumite inconveniente peste care se poate trece cu vedere, sau nu.

Inteleg ca nu va veti simti niciodata pe deplin multumita de Delphin Palace sau orice alt hotel din retea dupa o minunata vacanta la Mardan Palace, decat in cazul in care veti avea asteptari corespunzatoare.

Intradevar, Botanik este un hotel mai vechi, de acolo ai standardele (referitor la camere). Piscine pt. relaxare sunt doua, dintre care cea de langa island bar mi s-a parut linistita, atat anul acesta cat si anul trecut.

Este intradevar de regretat ca nu ati mai gasit camere libere, insa ati nimerit si intr-un moment nefavorabil, perioada imediat urmatoare ramadanului.

La fel cum voi scrie si in review-ul ce urmeaza sa apara in curand, la sosirea la Botanik erau: ~130 camere ocupate de rusi, 116 de nemti, 71 de romani si cate 40 de catre turci si ucrainieni.

La plecare: 140 - rusi, 140 - turci, 100 nemti, 100 romani. O diferenta semnificativa. In timp ce la sosire erau ocupate in jur de 425 de camere, la plecare numarul camerelor ocupate crescuse cu 100.

RossoNerroAUTOR REVIEW
    [12.09.11 15:02:52]

Flaviu, multumesc pentru urari, aici a fost superlux fata de ce am patit in Istanbul (la un hotel de trei stele, Grand Asian) unde "toata floarea cea vestita a intregului apus"... se prostitua..., revenim: cameristele nu aveu nici o vina (sau nimic impotriva) cu ce aveu cu aia defilau. Camerele erau mici spre foarte mici, baia din 1900 toamna, dar apreciez grija cameristelor de a le mentine curate si in functiune cu toate cele.

Alex Macedo, sun intrutotul de acord cu tine, dar aceasta neglijenta a fost perpetua cu mici sincope (se depozita dea valma si decorurile pentru torturi, scena, mobilier dezafectat, etc.) de-a lungul intregului sejur. Deci nu a fost o intamplare, asa erau obisnuiti.

Ariana, da dar eram odihniti (venisem de la Deluxe) ampificand la maxim senzatiile. Cireasa de pe tort (coliva) a fost atunci cand au tras cu artificii, parca le trageam eu din... baie, se zguduiau geamurile si trepidau peretii de zici ca a fost un cutremur de 6 - 7 grade.

A si sa nu uit... fumul foarte gros si dens venit de la gratare... numai miesme si smog pe intreg stabilimentul.

Stefan SB, piscina de relexare era chiar sub nasul nostru, copii (boracii) de toate nationalitatile aveau concurs de sarituri, seara aveau desene animate si filme educative (batai, spargeri, efractii, etc) amplificand senzatiile traite. Oamenii mari, aveau la dispozitie in imediata apropiere, piscina de masaj (bulbuci-hidromasaj) la cate mi-au auzit urechile (orgasme de placere, "da badie mai tare bulbucii", "fa-te fa incoace", etc.) a trebuit sa imi mut stabilimentul mai catre plaja.

Si sa nu uit, in perioada 1-8 septembrie, am fost la egalitate (la camere) cu rusii (136 / 136)

adryana
    [12.09.11 16:09:16]

nu stiu ce sa zic, eu din ce am vazut e superb acolo, macar gradina aia care o are acest hotel sa placa, caci mi-a ramas in suflet acest loc si tare mi-as fi dorit sa zbor acolo vreodata si sa stau intr-un baldachin din acela cum am vazut in alte poze, in gradina intre flori. Sincer, eu in loc sa fotografiez butoaiele acelea, fotografiam florile si plantele, gradina toata, caci nu degeaba se numeste ,,Delphin Botanic ''.

stefanSB
    [12.09.11 17:03:38]

Nu ma refeream la acea piscina, ea fiind prost amplasata ca 'piscina de relaxare'. Exista o alta mai aproape de plaja, langa zona pt. tenis de masa (dar cred ca stiai si tu) unde chiar este liniste (parerea mea).

RossoNerroAUTOR REVIEW
    [12.09.11 17:18:02]

Adryana, stai linistita e (ste) ca in zicala: "afara-i vopsit gardu', inauntru leopardu', gradina nu e chiar nemaipomenita, este o gradina ingrijita cu mai multe specii de: plante, flori, copaci... ornamentali. Piesa de rezistenta e multitudinea de... cactusi (da ai auzit bine, cactusi).

Am si astfel de imagini, dar sunt banale au fost postate in fel si chip (de nenumarate ori). Daca doresti le pot edita (afisa).

StefanSB, da o cunosc dar nu m-a impresionat cu nimic, peste tot era acelasi vacarm.

rentea
    [12.09.11 20:16:22]

Ahh, mi-am adus aminte cum m-am dus la un nesimtit care chiar el il invata pe fie-sau sa sara in piscina "de relaxare". Desi turcoaica care era ingrijitor la piscina i-a facut mii de semne sa inceteze, nu... el (si altii) sarea cu fie-sau...

Degeaba le-au facut aia de la hotel 2 piscine pt copii si una de animatie... degeaba.

Daca esti fara pic de educatie... n-ai ce face.

Si la delphin erau multi de-astia... (romani sau nu).

adryana, Alex_Macedo, ariana, Flaviu, rentea, RossoNerro, stefanSB
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: