Long Beach Resort & Spa [Turkler]

12.09.2011
Avatar ali.ali
înscris/ă în 12.09.11
AUG-2011

Bine ati venit in paradis

Exact... bine ati venit in paradis... Acesta era salutul de dimineata al animatorilor de la Long beach. A fost a doua oara cand veneam in turcia, prima data pe coasta de sus, foarte cald si umed, dar frumos.

Am ajuns in aeroportul din antalya pe la ora 11 unde la iesire am fost loviti de un val de caldura dar pt putin timp caci am fost preluati de un autocar mic cu ac trimis de cei de la agentie si am plecat spre alanya, un drum de 1 h jumate.

Ajunsi la hotel am fost intampimati cu rahat si legati la maini cu bretari de oaspeti. Era devreme pt cazare asa ca am fost trimisi sa mancam sau sa bem ceva. Am dat o raita prin barul de la parter unde am baut o cafea, am fost si in restaurantul principal unde la ora aceea se servea pranzul... mancare f multa, multe salate, fructe si bineinteles dulciuri. Camera frumoasa cu vedere la mare/piscina principala (merita extra costul pt camere cu vedere la mare).

Plaja si marea: apa de o culoare turcoaz si calda dar cu un minus... pt a nu mai rupe din plaja deja ingusta au pus in apa pietre si bolovani. Se intra cam greu in apa... dar nici o problema caci daca vrei apa sarata la -2 exista o superba piscina cu apa sarata, foarte animata, cu jocuri in/ langa piscina, gimnastica si multe altele. In perioda in care am fost noi in turicia, pe 30 aug este sarbatoare-ziua victoriei si sfarsitul ramadamului. Am avut parte de o petrecere minunata, artificii, defilari, mancare si dulciuri cu specific turcesc... senzational.

Orasul alanya este la vreo 20km distanta de hotel, dar se poate ajunge usor cu taxi 25E sau traversezi strada si iei dolmusul (un fel de maxitaxi de la noi) si dai 2E/pers... ajunsi in oras cu dolmusul am mers in port, in bazar si putin prin cetate.

Am luat si o excusie (plecare din portul din alanya) de 1zi pe mare cu un vas mai mare nu o corabie caci au plimbari de 1 sau 2 h, a fost frumos, am avut 4 pauze a 30 min pt inot.

Sa ne intoarcem la hotel... totul fost ireprosabil, personalul (stau un pic cam prost cu engleza dar se descurca), piscinele, camera, mancarea, dulciurile... aici as avea ceva de comentat: erau multe si bune si am ajuns casa cu ceva kg in plus.

O vacanta reusita... un hotel primitor atat pt tineri cat si pt familii cu copii.

Impresii încărcate de ali.ali in 12.09.2011 11:17:43

Validat / Publicat: 12.09.11 12:18:04

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, hotel Prelude 4*

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ali.ali); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 7 voturi) nota2

[12.09.11 12:17:03]

@ali.ali: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

- maneldivino
[20.01.12 21:17:43]

Buna seara.

Noaptea pana la ce ora erau deschise barurile si disco? Ne intereseaza si viata de noapte. Multumesc

- ali.ali
[23.01.12 09:14:43]

@maneldivino: Noaptea barurile erau deschise doar pana la 24.30-01.00.

- dulcineea
[23.01.12 20:02:00]

Buna seara,

La restaurantele a-la-carte ati fost? Care este pretul?

Va multumesc anticipat ptr. raspuns.

- Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.01.12 20:29:32]

Sunt gratuite cu rezervare inainte, o data pe saptamana la fiecare dintre ele.

Sunt 4: Turkish, Italian Chinese, Mediterranian.

- lori_vox
[29.02.12 11:39:42]

Buna ziua,

Va rog frumos imi puteti spune cat de mult deranjeaza faptul ca pentru a ajunge la plaja si aqua park trebuia sa treceti prin pasaj?

- ali.ali
[29.02.12 11:55:39]

Pasajul subteran a fost facut pt a se putea face trecera pe sub o sosea.

Acest lucru nu are cum sa deranjeze... este destul de larg, curat, este luminat, cu o lungime medie de 100m.

Prin el se face accesul personalului spre barul de la cascada si la magazinele cu diverse suveniruri si articole pt plaja dar si accesul spre piscina cu apa sarata, aqua park, mare, amfiteatru si restaurantul pecaresc.

Se poate ajunge la el pe scari sau cu lifturile.

In el se gasesc si prosoapele pt piscina/plaja... se dau pe baza cardului de acces in camere.

In concluzie acest pasaj nu deranjeaza accesul ci il faciliteaza.

- lori_vox
[29.02.12 12:20:05]

Multumesc mult pentru promptitudinea cu care ati raspuns.

- ela_mm
[05.03.14 13:21:49]

exista si locuri pe plaja unde este doar nisip la intrarea in apa? sau tot malul e cu pietris?

am inteles ca hotelul e super, masa buna, asa ca mai am dubii doar la plaja.

Publicitate    [17.07.19 00:30:05]

pagină generată in 0.0832059383392 sec