ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11

Strandul Tineretului - sa profitam de vara tarzie

Desi calendaristic a venit toamna temperaturile sunt inca de vara asa ca am profitat si am mers ieri la strand. Am constatat ca mai sunt inca multi care vor sa se bucure de aceasta vara tarzie. Am vazut prognoza meteo pe urmatoarele doua saptamani si vom avea parte in prima saptamana de temperaturi de peste 30 de grade iar in saptamana urmatoare nu vor scadea sub 26 de grade asa ca mai avem timp sa ne bucuram de soare si de apa.

Am fost la acelasi strand la care am mers toate vara ca sa inot doar ca ieri a fost diferit pentru ca am putut sta la soare pe sezlong, ascultand muzica. Chiar daca e cald simti cum razele soarelui te mangaie, nu mai e asa puternic sa te arda.

Am fost intr-o sambata la Strandul Tineretului si mi-a palcut foarte mult numai ca pretul de intrare mi s-a parut maricel - 30 leizi, cel putin pentru mine care merg doar sa inot, adica mai mult de doua ore nu stau si as fi vrut sa merg mai des. Asta e pretul pentru weekend iar in cursul saptamanii este 20lei. Conditiile sunt bune iar atmosfera foarte buna, asta si datorita pretului care nu permite oricui sa intre.

Am prins insa o oferta si am platit 220lei un abonament pentru 3 luni, de luni pana duminica. Foarte convenabil si chiar l-am folosit, cate un weekend pe luna si de 1-2 ori pe saptamana mai putin cand am fost plecata in vacanta.

Strandul este vizavi de parcul Herastrau si are intrarea dinspre Piata Presei Libere unde intoarce tramvaiul 41.

Este dotat cu doua bazine, unul pentru agrement si unul olimpic.

Bazinul olimpic este folosit pentru antrenament de echipele de polo si pentru cursurile de inot, adancimea lui depasind 2,5m. In weekend este la dispozitia celor care vin la strand.

Bazinul pentru agrement este foarte mare si am inteles ca a rezultat prin unirea a trei bazine. Latura mare a bazinului are pe toata lungimea ei 3 trepte pe care intri in apa. Adancimea bazinului este intre 80 si 170 cm (pe partea opusa) mai putin o parte a bazinului dinspre intrarea in strand unde apa nu este asa mare, fiind folosita in general de copii. Apa a fost intotdeauna curata si nu am avut niciodata probleme in a-mi gasi culoar de inot din cauza aglomeratiei.

Plaja destul de intinsa este din gazon, doar o portiune mica la intrare este din nisip. Tot pe nisip este si un loc dotat cu porti mici unde se poate juca fotbal si un fileu pentru volei.

Toata plaja are sezlonguri, paturi pentru plaja si umbrele. Daca vrei chiar la umbra te poti retrage si sub copaci.

Are vestiare pentru sportivi si pentru public, wc-uri, dusuri, cabine cu cheie pentru bagaje.

De asemenea este si o terasa unde poti servi masa dar nu stiu preturi pentru ca nu am mancat niciodata acolo. Muzica este ok (adica nu manele, in general muzica dance de la radio).

Desi este un afis ca nu ai voie cu alimente si apa nu m-au controlat niciodata, deci cu apa am intrat mereu, in schimb la abonament te verifica cu buletinul.

Atmosfera este destinsa, lumea se distreaza in limita bunului simt.

Ieri nu mai era lume asa multa. Apa era putin rece dar fiind weekend era liber bazinul olimpic unde apa este buna fiind incalzita pentru spotivi in cursul saptamanii. Deci cei care stiu si vor sa inoate o pot face foarte bine aici.

Apa mai rece si lume mai putina te fac sa te gandesti ca totusi este toamna. Dar mie chiar mi-a placut. Gazonul si copacii nu dau nici un semn ca-i toamna. Am stat pe sezlong la soare ascultand muzica, ceea ce nu mai suportam in ultimul timp, pentru ca soarele este acum mai bland. Am inotat 14 latimi (nu lungimi) de bazin in bazinul olimpic si apa era asa de buna ca nu-mi venea sa mai ies. Niciodata nu am stat atat de mult la strand dar era atat de relaxant incat nu-mi venea sa mai plec dar cum vremea se anunta buna o sa profit de zilele calde sa revin.

Pentru cei care iubesc soarele iar vacanta s-a sfarsit, acum e timpul sa profite de mangaierile lui calde mergand la strand.

Mie mi-a placut strandul asa ca anul viitor o sa urmaresc sa prind iar o oferta. A fost curat si relaxant.

Pozele sunt facute intr-o zi din timpul abonamentului.

Trimis de Lumis66 in 11.09.11 20:05:22
Validat / Publicat: 11.09.11 20:53:26

VIZUALIZĂRI: 4644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Strandul Tineretului - dinspre intare
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[23.04.16 23:27:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Spații party copii & alte sugestii timp liber, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

• Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în București și împrejurimi:

• pagină generată în 0.071758985519409 sec