ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2011
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 01.08.10
AUG-2011

O vacanta reusita... la un pret rezonabil

Ne-am intors de o saptamana de la hotel Planeta si vreau sa adaug cateva impresii utile pentru cei care vor sa si petreaca vacanta aici. Nu o sa adaug si poze pentru ca cele existente sunt reale si la obiect.

Drumul: Am urmat traseul un traseu mai lung Alba Iulia – Sibiu - Valea Oltului –Centura Bucuresti – Mangalia - Ferma de midi Dolboca – Balcik - Sunny Beach cu întoarcere pe la Ruse, cu oprire o noapte în Mangalia. La ferma de midii Dolboca (înainte de intrerea în oraşul Kavarna) se mănâncă bine şi ieftin (o porie de midii pane 2,5 leva, 1 bere 1,8 leva). La Balcik este deosebit … linişte, curăţenie (nu ca la Peleş), multe flori şi o aranjare superbă a locaţiei (chiar deasupra plajei din staţiunea Balcik). Drumul a fost bun, deloc aglomerat, am urmat sfaturilor celor care au mai postat impresii de a conduce prudent fără depăşirea vitezei înscrise şi a dat roade. Rovineta a fost 10 euro (7+7 zile) Am ajuns la hotel, nu am găsit loc liber de parcare, dar am fost conduşi la hotel Olimp şi pentru 70 leva am parcat maşina. Am lăsat maşina acolo si ne-am dus la recepţia hotelului unde am primit imediat camera.

Prima impresie: La prima impresie hotelul arăta frumos şi mare, lucru concretizat si de interiorul spaţios cu multa marmura, candelabre masive, receptia şi pereţii sunt in întregime din marmura, şi peste tot sunt canepele şi fotolii cu lemnul aurit. De la parter te aşteptau 3 lifturi moderne …. o distracţie pentru copiii unor conaţionali.

Camera: am avut o camera standard la etajul 4. O cameră mare, bine utilata, mai puţin frigiderul care era gol. Baia mare cu cadă mare, chiuvetă pe blat de marmură, wc şi vas pentru spălat pe picioare. In camera sunt doua paturi mari şi o canapea extensibila de 2 persoane. Terasa este mare, cu o masuta, 2 scaune, si un suport extensibil de prosoape. In era un aparat de clima dar nu a fost necesar să-l folosim. Lenjerie curată care se schimba la 3 zile iar prosoapele in fiecare zi.

Masa: Masa era structurată pe 4 perioade ale zilei astfel încât permanent puteai să mănânci ceva. Mâncărurile nu sunt foarte diversificate, dar erau schimbate de la o zi la alta cam 6-7 feluri de mâncare. Restaurantul este foarte mare + o terasă la fel de încăpătoare rar trebuind să-ţi cauţi un loc şi ceva de mancare care sa-ti placa. Băuturile se serveau pe terasă de la bar unde era în permanenţă cineva care să te servescă cu apă, bere, vin alb şi roşu, tării locale, etc. Ceai, cafea, suc - acestea de la dozator, cât doreai. Că mâncarea nu era ca în Turcia aşa este, dar aşa cum au mai precizat şi alţi turişti să nu uităm câţi bani am dat, dar oricum peste ce găsim la noi lucru valabil şi pentru servicii. Pentru când eram la piscină acolo se mai găsea un bar de unde te serveau cu aceleaşi băuturi ca şi la restaurant (era funcţional de la 10.00. -22.30)

Piscina: Sunt 2 piscine in hotel (1 exterioară compartimentă în 3 la capete pentru copii si una interioara). Cea exterioară era cu apa mai călduţa sau … mai rece dimineaţa, o bilă gri pentru acest lucru. Era administrată bine în schimb, un tip având grijă pe toată perioada zilei de curăţenia ei. In piscina interioara (care are 1.10 m) apa este foarte calda perfecta pentru copii.

Alte dotări incluse: sala de forţă bine dotată, şi cu aparate funcţionale, saună, lobby bar cu jocuri electronice, masa de biliard, masa de fotbal, mese de tenis de masă (în sala de animaţie).

Plaja şi marea: Apa a fost foarte curata, pe plaja nu sunt pietre sau mizerii, un nisip fin, multe scoici vii şi meduze se văd şi am prins în apă. Exista foarte mult loc pentru cei care vin de acasă cu umbrela si prosopul (ca noi). Sezlongul si umbrela din spatiul amenajat consta fiecare 7 leva. Foarte grijulii salvamarii cu turiştii în cele 2 zile cît au fost valuri mari. Terase pe plajă de unde poţi sa îţi ei mâncare şi de băut, păcat că nu are hotelul barul lui.

Distractie si relaxare: Animatorii hotelului încercau să facă treaba buna atat la hotel cat si pe plaja. Pe plaja faceau meciuri de volei. Iar la hotel faceau dansuri de salsa, gimnastica in piscina, volei in apa, concursuri, etc. Seara copii aveau minidiscotecă, iar adulţii…. barul. Păcat că pentru adulţi nu au încercat să facă ceva. Adulţii în schim aveau la dispoziţie întreaga staţiune şi chiar de la ieşirea din hotel distracţia te aştepta la tot pasul... pub-uri, terase, discoteca, dansatoare, cinema 5 D, un simulator pentru cei curioşi şi alte distracţii specifice adevăratelor staţiuni. Viaţa în staţiune începea parcă mai la lăsarea serii. Am avut la dispoziţie biciclete de 1 loc, de 2 locuri, de 4 locuri, bipede, scutere, trăsura, trenuleţ, etc… din Sunny Beach (din spatele hotelului Trakia... este staţia de autobuz – 1 leva bilet /pers.) am făcut o excursie la Nessebar, un loc deosebit, o insuliţă cu vestigii, cu străduţe mici pline de tarabe şi terase unde poţi să te delectezi într- o după masă. Merită vizitat.

CONCLUZII: După ce am văzut şi alte hoteluri de 5 stele pot spune că hotel Planeta nu prea este de 5 stele…dar asta nu îi scade meritele de a-ţi asigura o vacanţă reuşită…la un preţ rezonabil. Am apreciat dorinţa de a face atât la hotel cât şi în staţiune, modul cum erai tratat … bulgarii înţeleg că eşti turist şi fără tine mâine poate nu iar fi la fel de bine…

Totodată vreau să mulţumesc celor care au scris impresii despre acest hotel şi au pus la dispoziţie informaţii utile (andreeaf, claudia diana, rommys, ciannura, genţiana. alina) mă opresc aici …şi nu pot să nu dezaprob pe cei care au venit cu tot felul de apelative la adresa hotelului care de ce sa nu recunoaştem te fac sa te gândeşti de mai multe ori în a alege sau nu acest hotel (ex. planeta maimuţelor…fără comentariu) …. a rămas omul cu priveliştea de pe centura bucureştiului şi nu ia ieşit din minte….

Recomand acest hotel.

Trimis de calatorul72 in 11.09.11 16:49:55
Validat / Publicat: 11.09.11 19:22:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5220 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatorul72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

lusca1
    [05.02.12 21:55:24]

Aceste dotari erau moca incluse in pret?

lalena
    [02.03.12 11:05:10]

Intentionez sa merg la acest hotel si fetita mea (4 ani) este pasionata de "topogane". As vrea sa stiu daca in Sunny Beach sunt parculete pe plaja gen leganute si topogane asa cum am intalnit anul trecut in Albena. Multumesc!

calatorul72AUTOR REVIEW
    [02.03.12 18:20:17]

pe plaja nu am vazut asa ceva... am vazut la hoteluri... intra pe net si cauta asa ceva... nu mai tin minte ce hotel avea asa ceva...

adc0040
    [29.03.12 11:11:11]

@ioanmihu: sa inteleg ca sezlongurile nu intra in all inclusive? multumesc.

calatorul72AUTOR REVIEW
    [29.03.12 18:21:00]

sezlonguri sunt doar la piscina... gratis... hotelul neavand plaja proprie sezlongurile si umbrela erau contracost

adc0040, calatorul72, lalena, lusca1
    Alte impresii din această RUBRICĂPlaneta Hotel: