ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2011
ÎNSCRIS: 23.09.08
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si 8 luni

ARTICOL ARHIVAT

Recomandat pentru familii cu copii

Buna ziua,

Am sa incerc sa trec si eu pe aici cu cateva impresii si chiar sfaturi daca imi sunt permise.

Incep obiectiv spunand ca am ales aceasta perioada a concediului pentru micuta noastra de un an si opt luni si bine am facut, deoarece vremea a fost excelenta, nu caniculara, iar apa marii foarte buna.

Sa incep astfel cu pretul sejurului care a fost de 520 euro, 5 nopti, intrare pe 4 sept. cu reducere de 15% datorita early booking, plata pana in 31.04.2011.

Am ajuns la ora 11.00, am primit bratarile ceea ce ne-a permis accesul la toate facilitatile hotelului. La ora 14.00 am primit si camerele. Am insistat sa le primim mai repede dar nu a fost posibil.

Hotelul dispune de 6 lifturi, 3 mici pe aripa Kaliakra Standard, 2 mari pe aripa Kaliakra Superior si unul panoramic pe exterior, 2 piscine, una mica de 45 cm adancime si una mare care din pacate are o adancime minima de 1.70 m si maxim 2m. Apa din psicina pentru copii foarte rece, mult mai rece decat cea din piscina mare. Un mare avantaj este posibilitatea de a merge la piscina hotelului Arabella care este de 1.30 m adancime si se afla langa piscina hotelului Kaliakra.

Datorita unei conjuncture favorabile, una din familiile cu care am mers a primit un apartament, ei facand apoi schimb cu camera noastra care se afla la etajul 9 in aripa Kaliakra Superior. Si eu ca si noi aveam rezervare pe Kaliakra Superior, dar datorita faptului ca nu aveau libere camere la Superior le-au oferit un apartament, cam asta a fost explicatia. Apartamentul are 2 camere, fiecare cu cate 2 paturi, o baie si o toaleta, separate ca incapere, 2 canapele de piele, 2 balcoane si o vedere la mare superba.

Hotelul este foarte atent in ceea ce priveste familiile cu copii, la cerere primind u patut de copil si daca era necesar chiar si carucior de bebelusi. Accesul este foarte facil, existand rampe si lifturi care asigura o lejeritate mamicilor cu carucioare.

Recomand o solutie pentru mesele copilasilor, astfel unul din parinti mergea si manca la restaurant, venea in camera cu mancare pentru copilas, iar in timpul cat acesta manca, celalat parinte mergea linistit la masa. Copilul nostrum cand ajungea in restaurant nu avea stare si astfel nici nu manca. PS Am cerut permisiunea sa luam mancare in camera si au spus ca nu este nici o problema. NU recomand sa devina o obisnuinta ci doar o solutie in cazul copiilor care nu se obisnuiesc cu agitatia de la restaurant. Oricum mancare este mai mult decat suficienta si diversificata, incat daca nu esti ponderat ai toate sansele sa ajungi la spital: D.

Personalul este amabil, nu exagerat de amabil, barmanii sunt OK iar daca ai bunavointa sa ii “cinstesti” cu 2 sau 5 leva sunt mai mult decat binevoitori, asa am reusit sa command mohito sau sa imi vorbeasca chiar cu apelativul domnule.

Deasemnea majoritatea inteleg romaneste si chiar vorbesc, asa ca recomand sa comandati bauturile in romaneste, veti fi mult mai apreciati. Decat sa ne facem de ras cu “oan biear” mai bine ii spui “ un whisky cu pepsi” sau ii arati 2 beri. Sincer va spun ca este timpul sa vorbim romaneste in conditiile in care 30% din turisti sunt romani. Nu aveti sa vedeti nemti vorbind engleza. Deci la bar va recomand sa cereti o bere sau un whisky si veti vedea respectul barmanilor. Engleza o puteti folosi cu success cand doriti sa purtati o conversatie mai ampla sau la receptie cand aveti ceva de lamurit.

In rest conditiile sunt OK, detalii legate de hotel gasiti si in celelalte impresii postate. Mai este ceva, la etajele inferioare sau cel putin la II, exista un miros ciudat in baie. REcomand etajele superioare daca este posibil.

Recomand cu caldura acest hotel familiilor cu copii sau pensionarilor, Albena nefind o statiune dedicate vietii de noapte, sau cel putin asa am avut eu impresia.

Cu mult drag, un indragostit al litoralului bulgaresc si al serviciilor din aceasta tara, cu regret ca noi nu avem sanse prea curand sa ajungem la nivelul lor.

Cine spune ca infrastructura noastra este cheia lipsei de turisti, se inseala, drumurile noastre sunt mult mai bune decat ale lor, tara noastra e mult mai frumoasa si mai bogata, dar serviciile sunt sub orice critica, noi suntem doar niste “jmecherii” si atat.

PS. Mare grija la teparii bulgari, mai ales la schimbul valutar. In Nisipuri cursul afisat era afara de 1.95 (singurul) iar interior era WE BUY – 1.57 WE SELL 1.95. ATENTIE!!!

In Albena cusrul de schimb era 1.85 la hotel iar intr-un singur loc era 1.90. In vama era 1.92 leva/euro.

Pozele retro (format mic) costa 10 leva doar pentru o persoana, daca sunt 3 persoane in poza costa 30 leva, cea de a doua si restul pozelor sunt la pretul de 10 leva, iar in cazul in care cumparati toate pozele (cam 6-7) primiti gratuit si CD-ul.

Trimis de laur7901 in 11.09.11 16:08:46
Validat / Publicat: 11.09.11 16:40:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 5055 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laur7901); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere hotle de pe plaja. pe centru sunt apartamentele cu cate 2 balcoane cele din mijloc si stanga.

razvan_dir
    [05.01.12 14:03:22]

salut,

imi poti spune prin ce agentie ai obtinut camere superioare la Kaliakra? vad ca pentru 2012 nu prea se ofera decat camere standard...

multumesc pentru raspuns prompt.

[05.01.12 14:50:55]

@razvan_dir: @razvan_dir: salut

am luat de la [agentie de turism] din Ploiesti, acolo am comandat, dar sincer imi amintesc ca voacherele au venit de la o alta agentie.

biletele le-am luat devreme prin early booking prin aprilie.

adica pentru 2012, Romania nu mai dispune de cazare la Superior, absurd!!!

[05.01.12 14:58:20]

@laur7901: cu regret, dar trebuie sa iti administram un Avertisment.

Esti utilizator cu vechime - trebuia sa stii ca nu se admit mentiuni despre agentii de turism pe site, in ecouri si/sau articole. Asta ca sa nu mai spun ca e scris cu rosu, peste tot, despre aceasta interdictie!

Poti in schimb sa trimiti informatia prin mesaj personal.

mm
    [31.05.12 12:21:26]

cat de mare este diferenta intre standard si superior? multumesc

[31.05.12 13:34:35]

@mm: diferenta este doar de camera. ca si marime si eleganta. poti vedea poze pe site-uri.

davidana
    [15.09.12 23:53:14]

au loc de joaca pt copii in interior si piscina interioara?

[16.09.12 21:57:16]

@davidana: nu au nici piscina interioara si nici loc de joaca

arghiracrist_AG, davidana, laur7901, mm, razvan_dir
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: