ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2011
AUG-2011
3 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 15 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Spre Grecia prin Serbia si Macedonia

Am luat un sejur in Halkidiki despre care am scris deja impresiile aici si am hotarat sa mergem (din bihor fiind) prin Serbia si Macedonia.

Am trecut granita pe la Stamora Moravita. Greu a fost pana am ajuns la Timisoara, de acolo soseaua era ffff libera, radare deloc, la granita eram doar noi.

Odata ajunsi in Serbia, sosea la fel foarte libera, echipaje de politie nu am vazut, am mers spre Belgrad, drum ff usor de parcurs, in belgrad ne-am ratacit, atentie la intrare in Belgrad este o sosea cu semn pentru camioane, dar daca vreti sa evitati aflomeratia din belgrad este de dorit sa o luati pe acea centura, dar pana la urma am fost bucurosi ca am gresit, ca am putut vedea urme ale razboiului, adica cladiri bombardate.

Imediat ce am iesit din Belgrad este autostrada, am trecut pe langa Nis, si am parcurs inca cam 100 km pe autostrada, am vazut ca sarbii lucreaza sa uneasca autostrada cu Macedonia.

Am mers fara oprire pana am trecut in Macedonia, intre orele 8- 17 vama este ff aglomerata, noi eram informati de la niste prieteni asa ca am facut in asa fel incat sa trecem seara.

Am inoptatat in aceea noapte la hotel Milano, cam 15-20 km de la granita cu Serbia. Hotelul ete mai degraba un fel de hostel, camerele toate sunt cu 4 paturi, dar aveau un fel de sertare care se trageau din fiecare pat si rezulta un pat in 2 trepte, pentru 2 persoane. tariful e functie de numarul persoanelor. Noi nu am stiut cum sunt paturile dar putem dormi linistiti toti intr-o camera si era mai ieftin. Camerele nu sunt cine stie ce, dar dupa o zi la volan, au fost bune. Parcare pazita, in curte era si o statie peco, manbcare la restaurant, destul ieftina, dar oricum am constatat ca profita ca sunt pe autostrada in zona de tranzit.

Altfel Macedonia am traversat-o 80 % pe autostrada, iar prin munti este sosea pe 2 sensuri, dar nu este grea, sunt tunele, e frumos. Noi am oprit doar odata inaite de a iesi din Macedonia la o statie peco, ultima inainte de granita. Aici se mananca bine la pret mic. Am mancat un fel de tocanita, ei ii ziceau guias, cu pireu de cartofi salata asta 2 portii, spghete milaneze 2 portii, cartofi prajiti 2 portii si un hamburgar, 3 cafele si am platit 19 e. Nu e problema cu moneda, toate le echivaleaza la euro. atentie alimentati aici, motorina e foarte iefitina 1,1 euro. Apoi am trecut in Grecia.

Cam aceasta a fost aventura prin Serbia -Macedonia, o experienta interesanta.

Am uitat sa scriu se trece cu buletinul, desi lor nu le prea place ca dureaza mai mult identificarea decat la pasaport... nu este taxa viza. in schimb si in Serbia si in Macedonia sunt taxe de autostrada. In macedonia 3 puncte, 2+2+1 =5 euro, iar in Serbia intotal cam 12. Aceste taxe sunt pe masina.

La intoarcere am prins aglomeratie mare la vama dintre Macedonia si Serbia, am stat cam 1 h. In rest am schimbat traseul si am iesit in Romania pe la Portile de fier. am trecut muntii lor si era deja noapte asa ca nu va pot spune prea multe, doar ca e o sosea cu serpentine multe.

Trimis de gianimary in 11.09.11 15:55:38
Validat / Publicat: 11.09.11 16:25:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 9901 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gianimary); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Belgrad

[30.06.12 21:57:11]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Calatorii prin Serbia" (deja existenta pe site)

aliantasudului
[18.08.12 15:07:38]

Daca ati alimentat recent in Macedonia, imi puteti spune care este diferenta intre ULTRA DIESEL JET si EURODIESEL?

Ultra Diesel Jet vad ca este introdusa recent si nu stiu daca nu cumva poate crea probleme la masinile mai noi tip TDCI...

byte00
[16.09.12 11:47:52]

Poti sa imi spui care ruta e mai buna, pe langa Belgrad sau pe la Portile de Fier? Pe care traseu e mai bun drumul? Dar care e cel mai scurt?

gianimaryAUTOR REVIEW
[17.09.12 21:33:25]

@byte00: Pentru noi cel mai scurt si mai bun a fost pe Stamora Moravita - Belgrad- Macedonia -Grecia. Iar la calitatea soselelor tot pe aici a fost mai bine. Dar depinde din ce parte a tarii sunteti.

byte00
[19.09.12 23:34:37]

@gianimary: eu vin din zona Alba Iulia, pana la urma m-am hotarat sa merg si eu pe Stamora Moravita - Belgrad - Macedonia - Grecia.

Merci mult pentru raspuns.

simona_mg72
[15.06.15 09:56:47]

Salutare!! Am vazut si eu cazarea asta in drum spre Grecia si o caut pe net pt rezervare. Din pacate nu gasesc sa fac rezervarea pe net, pt siguranta ca am unde ma opri si dormi. Poti cumva sa-mi spui daca tu ai facut rezervarea pe net?? sau daca ai nr de contact, ceva, orice... Multumesc!

[08.12.15 10:26:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

aliantasudului, byte00, gianimary, simona_mg72
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă: