ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2011
SEP-2011

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător
Sub orice critică

Un sat cu muuulti caini, dar cu peisaj exceptional

Am plecat din Ploiesti luni pe 4.09.2011 cu gandul de a ne rupe de problemele de zi cu zi si de a petrece o vacanta minunata la munte. Oarecum satui de Valea Prahovei am zis sa incercam altceva si am ales ca destinatie "statiunea" Ranca, mai corect satul Ranca si asta voi detalia ulterior.

Traseul parcurs cu masina proprie a fost: Ploiesti-Targoviste-Gaiesti pe autostrada pana la Pitesti apoi Ramnicu Valcea, Horezu unde am facut un popas pentru a admira celebrele vase de lut specifice zonei de unde de altfel am facut si cateva achizitii apoi am mers spre Baia de Fier unde am vizitat Pestera Muierii (pret intrare 10 ron/adult cu reducere de 50% doar pentru elevi si pensionari exclus studenti, taxa foto 10 ron taxa filmare 20 ron), am plecat apoi mai departe spre Novaci si in final am ajuns la Ranca.

De la Novaci la Ranca drum proaspat asfaltat traseu destul de dificil drumul nefiind marcat, curbe multe si apropo nu va aventurati daca nu aveti masina intr-o stare tehnica buna, am vazut destule masini remorcate de cei care asfaltau.

Top pe acest traseu am admirat un peisaj exceptional, cerul a fost senin, cativa nori care au dat foarte bine in poze dar una peste alta peisajul a compensat drumul lung.

Ajunsi in Ranca ne-am cazat la Pensiunea Marjacu loc curat, personal placut si respectuos camera curata, baia de asemenea. Ne-a fost aratata prima data o camera la etajul al II-lea pe care politicos am refuzat-o din cauza faptului ca pe geam zareai doar un perete al altei pensiuni in constructie. Am stat intr-o camera la etajul al III-lea cu vedere spre Varful Papusa. Pret cazare 70 ron/noapte camera dubla baie in camera cu posibilitatea de a-ti face singur mancare ceea ce nu a fost cazul nostru, fiindca ne-am dorit vacanta, nu sa stam sa gatim sau sa incingem gratarele cu carne adusa la pachet (pentru ca in satul Ranca nu exista decat 1 sau cel mult 2 magazine alimentare si alea foarte slab dotate).

Marti am mers pe Transalpina de la Ranca catre Voineasa. Nu imi sta in fire sa ma repet dar peisaj exceptional. Drum proaspat asfaltat nemarcat si fara parapeti de protectie tronson Ranca Obarsia Lotrului, cu mici inconveniente datorate unor podete ce ajuta la scurgerea apei de pe versanti si unde cei care realizau drumul nu le asfaltasera inca. Mergeai 200-300 de metri apoi frana nu prea placuta situatie. De la Obarsia Lotrului am mers catre Vidra o veche "statiune" in care se mai afla un complex de circa 4 vile restul fiind lasat in paragina - deprimanta zona. Apoi de la Vidra la Voineasa 24 km plini de gropi cu cativa localnici ce vindeau miere, ciuperci si alte produse pe marginea drumului.

In "statiunea Voineasa" alt peisaj dezolant cu vechi hoteluri si vile nerenovate ce aduc aminte de trecutul nostru comunist. Singurul mai populat din zona (copii veniti in tabara) era hotel Lotru 2 ** (37,5 ron/zi/loc in camera + 5% taxa de hotel +TVA la cei 5%).

In Voineasa am gasit cateva magazine mai rasarite de unde ne-am facut provizii pentru micul dejun. Apoi ne-am intors pe Transalpina la Ranca.

Miercuri fiind o vreme mai putin prielnica mersului cu masina era ceata densa am zis sa ramanem in satul Ranca. Am incercat sa ne plimbam prin Ranca. Pe DN67C nu am fost haituiti de caini, in rest pe orice alta straduta am intalnit caini agresivi, cel putin 3 erau gata gata sa ne "capseze" numai stapanirea de sine si norocul au facut ca sa ramanem intregi.

Ce pot sa spun despre asa zisa "statiune Ranca" este faptull ca mai au mult de munca, din pacate. Parerea mea este ca nu va reusi niciodata sa se ridice datorita modului haotic de construire din zona. Pentru cei ce stiu legea constructiilor (codul civil poate fi abrogat cu succes in asa zisa statiune), pensiune langa pensiune, distante intre cladiri foarte foarte mici, streasina de la o pensiune se scurge pe peretele celeilalte, totusi de neacceptat intr-o zona ce se doreste a fi "Perla Olteniei".

Parerea mea este ca aceasta zona nu va prezenta foarte mult interes atata timp cat nu se construieste cu cap si nu se investeste in calitate.

Ne-am propus sa stam in vacanta macar sapte zile de pe 4 pana pe 11 semtembrie numai ca pe weekend pensiunea se ocupa cu un grup ce subit a facut rezervare marti, asa ca am fost nevoiti sa alegem alta locatie pentru weekend.

O mare parte din pensiuni erau deja rezervate pentru weekend dar in final am gasit o pensiune careia nu ii voi da numele din respect pentru proprietar. Am ales-o de pe [un site turistic] unde pozele erau exceptionale si facilitatile descrise corespundeau celor 3 margarete cu cat era clasificata pensiunea. Cand am ajuns acolo am descoperit ca aceasta lasa de dorit. Pozele cred ca erau facute la inaugurare caci acum totul era deplorabil, finisajele camerei lasau de dorit (totul parea facut pe graba doar ca sa poata fi data in folosinta cat mai repede cu putinta), baia la fel. Ca sa nu mai spunem ca desi exista TV cu ecran plat, sursa de iluminat din camera era un simplu fasung cu bec atarnat de perete. Concluzia ar fi ca desi vedem pe Internet pozele cu pensiunea si cu camerele, nu putem avea garantia ca acestea sunt conforme cu realitatea...

Cat despre mancare pentru cei care nu vor sa gateasca in vacanta pot manca la Pensiunea Tara, loc placut cu vedere spre munte si preturi accesibile: 3ron pana la 4,5 o garnitura (cartofi nature, piure, cartofi prajiti), o ciorba de la 6, un suc la 0.5 (Fanta, Cola, Sprite) 4ron, o ceafa de porc la gratar 13,5 ron, un piept de pui la gratar 14 ron...

Din pacate locurile sigure din punct de vedere al calitati produselor unde poti manca le numeri pe degetele de la o mana si din pacate magazinele din care poti cumpara cate ceva cum ar fi paine proaspata si obiecte pentru igiena personala sunt si mai putine (2).

Si acum va intreb pe voi: "Cum poate deveni satul Ranca, statiunea Ranca?"

Din pacate asa stim noi sa numim statiuni, cat mai multe pensiuni pe mp, cu accent pe cantitate si nu pe calitate, fara locuri de agrement in care sa iti lasi copilul in siguranta, fara parcari, fara multe...

Ca o concluzie finala pot spune doar atat: " Ne-a placut, a fost frumos, dar altadata nu mai venim, decat in tranzit, doar pt Transalpina! " si asta cred ca spune totul despre Ranca din perspectiva noastra.

Trimis de liviu.U in 10.09.11 15:23:34
Validat / Publicat: 10.09.11 17:10:40

VIZUALIZĂRI: 2702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviu.U); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.11 17:06:48]

@liviu.U, ar fi bine să scrii şi pentru fiecare dintre cele 2 pensiuni câte un articol; aici ne axăm mai mult pe respectul faţă de clienţi, nu cu 'mângâierea' proprietarilor care-şi bat joc de ei!

Am editat referirea (interzisă de regulament şi clar menţionată peste tot unde se poate adăuga informaţie pe site, cu roşu) la un site turistic comercial.

@liviu.U: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.09.11 17:14:46]

Eu mi-am intitulat ultimele impresii despre Rânca "Nişte câini fără sat" (gândindu-mă la o parafrază la expresia "Sat fără câini"), pentru că eu nu cred că se poate numi nici sat, adunătura de vile şi pensiuni de pe creasta Parângului. E drept că în week-end sunt ceva mai cuminţi - ştiu că vor avea mâncare din belşug, dar în restul zilelor îşi apără cu ferocitate teritoriul... Mulţi vizitatori sunt deranjaţi de asta.

liviu.UAUTOR REVIEW
[10.09.11 17:21:24]

@webmaster0

O sa scriu un articol despre cele 2 pensiuni.

Cat despre reclama la site-ul comercial scuzele de rigoare dar nu mi-am dat seama.

liviu.UAUTOR REVIEW
[10.09.11 17:29:55]

@Dragos

Am fost obiectiv si in articol sunt punctate si parti pozitive si negative. Cainii sunt o reala problema si daca nu ma deranjau nu remarcam acest aspect. Cat despre "adunatura de vile", aceasta va fi observata de fiecare turist ce va trece prin Ranca, mare pacat pentru proasta gestionare a spatiului.

liviu.U
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Rânca: