ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2011
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 08.11.08
    SEP-2011

Am fost in paradis

Din discutiile pe net si telefonice mi-am dat seama ce om minunat este gazda noastra (il contrazic pe prietenul de mai sus) care vorbeste perfect romaneste si poarta discutii extrem de interesante despre imprejurimi si nu numai.

E drept, drumul a fost cam lung (dar am gasit repede locul datorita indrumarilor lui Arpad care a si venit in intampinarea noastra), dar cand am ajuns am ramas uimiti de tot ce ne-a inconjurat...

Am fost cazati la vila Nagy Lak ii (pretul e acelasi, indiferent de vila sau numarul de persoane). Am intrat pe o poarta secuiasca foarte frumoasa iar cand am vazut curtea cu toate casutel am intrebat in care vom sta. Raspunsul a fost ca tot ce vedem e al nostru. Avea 2 casute de lemn (fiecare cu o camera cu tot confortul, baie cu apa calda in permanenta, un balconas cu o masuta cu fotolii, pentru 2 pesoane).

In cladirea principala era o sufragerie cu bucatarie deschisa superdotata cu tot ce e necesar, cu tv lcd, o soba cu lemne (pregatita pentru foc), o masuta mica cu 2 fotolii si canapea, o masa mare cu scaune si o scara interioara care ducea spre dormitoare. Sus erau 2 camere de dormit foarte confortabile, cu balcon din care se vedea lacul si muntii. In balcon erau o masuta cu 2 fotolii de rachita.

Camerele aveau calorifer electric pe care l-am folosit noaptea. Jos la parter era un grup sanitar, iar sus altul. In concluzie, nu am putut gasi nici o lipsa, totul era impecabil (baile aveau h. hig, sapun, prosoape, totul extrem de curat parca atunci fusesera date in folosinta).

Afara erau: un jacuzzi, leagan pentru copii, un balansoar, un chiosc cu masa mare, linga care era un gratar, paturi pentru plaja, o masa de ping-pong, un cos de baschet, un spatiu pentru jucat volei, iar in centrul curtii un ceaun atarnat deasupra unui loc pentru foc (am facut foc de tabara si am prajit carnati secuiesti). Totul era inconjurat de iarba si flori, intr-un peisaj magnific.

Masa (demipensiune) ne-a pregatit-o Tereza si Imre, din satul alaturat. Veneau cu masina la ora fixata de noi, tereza punea mancarea si aranja totul. Sa nu credeti ca erau tacuti, vorbeau tot timpul (el vorbea romaneste, ea doar intelegea, dar erau veseli si glumeti de nu se poate), mincare a fost multa si buna (am mancat branza de toate felurile-specifice locului, preparate din vanat, etc.

Arpad a venit mereu sa ne vada si sa intrebe de ce avem nevoie (are 45 de ani, e dragut, vorbeste impecabil romaneste si e foarte cunoscator in orice domeniu am abordat) La venire am gasit in frigider o sticla cu afinata (pentru doamne), foarte buna, iat Imre ne-a adus din partea lui o sticla de palinca (foarte apreciata de barbati).

Am fost la Sighisoara, la Corund (unde erau specialisti in ceramica), la Praid (am vizitat salina) la Biertan (unde am vazut biserica-cetate), la Sovata si bineinteles la lac unde am admirat pescarii priceputi si norocosi. In lac se putea face si baie.

Intr-un cuvant nu ne-a venit sa credem ca suntem in Romania si nu ne-a venit sa credem ca pensiunea avea doar 2 stele, nu am gasit nimic ce ar fi putut lipsi, iar oamenii de acolo au fost extraordinari. Cu tot sufletul va sfatuiesc sa nu ratati o vizita, o sa va incante sufletul si ochii.

In privinta pretului, daca pensiunea in care am fost putea gazdui 9 persoane (intr-una din camere era un pat dublu si unul de o persoana), impartiti 67 de euro la 9 (indiferent de numarul de persoane pretul e acelasi).

Drum bun!

Trimis de deliaemilia* in 10.09.11 10:29:15
    Validat / Publicat: 10.09.11 11:34:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ZETEA [HR]. A mai fost în/la: Am vazut aproape tot

VIZUALIZĂRI: 2712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliaemilia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.11 11:34:20]

O sa ne impartasesti impresiile si de acolo, nu?

deliaemilia*AUTOR REVIEW
    [10.09.11 13:46:32]

Da, m-am gandit ca pe acolo ati mai fost La Corund sunt mai multe magazine cu aceeasi marfa (obiecte de ceramica pe alb, rosu verde sau negru) dar de provenienta diferita, fie producatori, fie intermediari sau copii ale produselor. Nu am luat nimic pentru ca in casa mea nu prea sunt obiecte de acest fel si ar fi facut nota discordanta. Pensiunea lui Arpad are si in casa si in curte vase si alte obiecte din Corund aranjate cu mult bun gust. La Praid m-a impresionat ocna de sare in care am intrat cu autobusul pana la intrarea in salina (20 de lei), apoi am coborat pana in ocna. Incaperile erau uriase, aveau restaurant, foarte multe jocuri pentru copii (leagane, fileuri pentru volei, etc) Copiii mergeau cu triciclete, patine cu rotile, se jucau (aveau si ore de gimnastica pentru copii si adulti). Se facea mult pentru petrecerea timpului cat mai placut. Am inteles ca pentru persoanele cu astm (si probabil si alte afectiuni) e foarte indicat. Salina avea si o biserica unde se oficiau slujbe de rit ortodox, reformat si inca ceva (nu-mi amintesc). La Biertan am vazut o copie a donariului din sec. 4 (originalul e la muzeul de istorie din Bucuresti) care atesta continuitatea populatiei romanesti. Am mai vazut si biserica fortificata care e un fel de cetate inconjurata de ziduri groase in mijlocul careia se afla biserica (ca o catedrala), foarte frumoasa ce are in interior steagurile breslelor din sec xiv. In cetate e si un restaurant medieval cu tablouri de epoca, armuri si arme pe pereti (unde am mancat). La Sighisoara mi-a placut si nu prea. Era luni si ce era de vizitat era inchis. Pe dinafara am vazut turnul cu ceas (am stat un sfert de ora sa bata ora 12, a batut dar statuile nu s-au miscat (ca cele de la Praga sau Munchen), pe jos era piatra colturoasa si daca ma uitam la cladiri si nu pe unde mergeam imi rupeam vreun picior. In rest a fost interesant. La Sovata mi-a placut, este o statiune plina de flori iar lacul Ursu este impresionant

deliaemilia*
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Nagy Lak 3: