ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2011
ÎNSCRIS: 09.09.11
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Hotel de 2* promovat de agentie ca fiind hotel de 3*

Buna tuturor celor care viziteaza acest site,

In primul rand, doresc sa precizez ca mi-ar fi fost de mare ajutor daca as fi gasit aici impresiile sincere ale altor turisti romani care au mers inaintea noastra la acest "hotel de 3*". Acesta este motivul pentru care m-am hotarat sa scriu aici, gandindu-ma si sperand ca alte familii care doresc o vacanta frumoasa si linistita sa nu aiba parte de aceleasi "surprize", pe care, mentionez ca toate familiile de turisti romani le-au avut acolo in sejurul 30august-6sept 2011.

Deci, ne-am intors de curand cu un gust amar si cu copilul bolnav, vomitand non -stop dupa ultima cina pe care am luat-o la taverna Peppermint. Dragii mei, la aceasta taverna nu prea ai ce manca. Tocatura, hamburgeri, nadgets, cartofi prajiti... si cam atat. O rosie taiata in 4 pe o farfurie cu o ceapa mare taiata rondele si 4 maslinute se numea la ei salata. De fapt asta a fost mancarea noastra de baza in cele 7 cine. In rest... cartofi prajiti (saera de seara cu hamburgeri, carnati sau chiftelute). O data ne-a dat si porc prajit, probabil ca la ei uleiul era din plin dar pe mese doar o oliviera care disparea rapid la celelalte mese pentru ca nu aveau suficiente oliviere. Thanks God, nu am avut probleme de sanatate cu copilul decat in ultima zi. Copilul meu era traumatizat cand venea ora mesei de seara. Iar mananc nugets? ce altceva? spaghete cu sos de rosii?? Ghizii nu raspund la telefoanele pe care ni le-au lasat cu zambetu lor fals dupa ce ne-au luat bani frumosi pt excursii (cam de doua ori preturi mai mari decat la alte agentii). Ne-am spus ca important este sa avem ghizi romani in care am avut incredere dar care ne tot purtau si ne tot recomandau cele mai proaste locuri de luat masa la preturi exorbitante. (De ex... In Ziua turului de insula, A trebuit sa achit in port la restaurantul unde ne-au dus ei 3 Euro pt 3 felii de paine/lol). Am intrebat chelnerul, pt ce sunt acesti 3 euro?? el mi-a raspuns... pt paine. Pai 3 felii de paine, 3 euro? /si cine ti-a cerut paine?? Familia mea nu mananca paine daca garnitura consta in cartofi prajiti. Ma rog, pustiul incepuse sa se balbaie si pt ca cele 3 felii de painea erau acolo neatinse, sotul meu le-a aruncat-o pestisorilor care veneau aproape de mese. Taverna era pe un mic ponton. Am zambit si sperat ca va fi ultima tzeapa, dar nu a fost deloc asa. Am achitat in final 30 euro pt un calamar tare ca cizma si 3 felii de cartofi prajiti, un piept de pui cu alte 3 feliute de cartofi prajiti, 3 felii de paine si o apa plata la 1litru. Hilar, nu?? Dar acolo ne-a dus Christian Tour si noi fraierii, am zis ca va fi ok.

offffff, am ajuns in tara cu copilul deshidratat de atata voma. I-am administrat ce trebuia dar pana nu a eliminat tot din stomacel nu s-a linistit. Aveti mare mare mare grija cu acest hotel cu atat mai mult daca plecati in concediu cu copiii. Peppermint nu are nici un meniu sanatos si normal pt ei. NIMIC.

Am cerut sa ne schimbe pt copil cartofii cu orez sau altceva pt ca era inuman sa mananci 7 zile cartofi congelati prajiti. Ne-au schimbat cu orez... gatit?? nu, nici vorba, orez fiert PUR si SIMPLU, NICI UN GUST. Ma intreb daca oamenii acestia le-ar fi dat copiilor lor sa manance ceea ce au mancat copii nostri. Marele noroc a fost ca mancam acolo numai seara. Masa de pranz era ok si o luam oriunde vroiam (deci se putea). Ma intreb... nu platisem si cina??? sunt curioasa ce pret a platit din banii nostrii Christian Tour pt asemenea cine. Poate ca restaurantul ne oferea ceea ce li se platise, nu??

Pacat. Am fost in Grecia de nenumarate ori. Cunosteam sistemul lor hotelier de 3* foarte bine, dar cea ce am primit noi: camere si mese (demipensiune) au fost clar de 2 stele. Mobilier antic si cazut la 3*??? Camere extrem de mici si in dulap igrasie. Poooc (3 stele*???) Am anuntat la receptie. NUUUUUUUUUUU e adevarat. Am chemat-o sa vada. A zis ca poate cei dinaintea noastra au facut prea multa umiditate in camera. Ok, am cerut sa mi se schimbe camera. Am un copil care are astm bronsinc si era tot ceea ce imi lipsea. Mi-a promis ca a doua zi va vedea ce poate sa faca deoarece nu prea au camere libere. Oricum camerele bune si de 3* erau foarte grijuliu pastrate si date doar turistilor straini, cu precadere englezilor. Logic si evident era ca nu aveau nici un fel de consideratie pt turistii romani. Ghidul nu facea decat sa dea din umeri in prima zi cand a fost acolo dupa ce ne-a adus de la aeroport fierti si fripti intr-un autocar fara aer conditionat. Am cerut macar in holul hotelului sa ne porneasca a. c dar toata lumea se facea ca ploua, inclusiv ghidul care ne-a aratat ventilatorul din fata receptiei, pornit.

De fiecare data am luat in Grecia hotel de 3* dar niciodata nu am avut aceasta bafta si dezamagire. Era foarte simplu ca agentia sa ne prezine exact cum stau lucrurile. Daca doream asemenea conditii ok, daca nu, nu. Dar nu sa ma trezesc in camera bunicii si sa imi imaginez ca sunt in concendiu la hotel de 3*.

Am citic ca cineva a scris aici ca "taranul isi vinde rosiile si tu le cumperi sau nu". Perfect adevarat. Dar taranul nostru, agentia Chrisian Tour ne-a prezentat cu totul altceva, de genul (Pe afara e vopsit gardul, inauntru... leopardul) Cu alte cuvinte, dragilor, ne meritam soarta daca gandim in felul acesta. O agentie isi baga bani in buzunar de pe urmam turistilor. F BINE-DAR-RESPECTA TURISTUL. Nu se va schimba nimic in tara asta daca avem aceasta mentalitate. Cum adica, eu trebuie sa caut imresii si sa vad ce?? voi credeti ca este vre-o poza pe site din care sa reiasa cea ce cu adevarat ofera hotelul?? Nu, bineinteles. Doar nu sunt fraieri. Probabil ca se bazeaza clar pe review-rile englezilor care au camere de 3*, renovate, mobilier nou, departe de zgomotul strazii, termopan, etc

Vis-a-vis de camera unde am stat si era igrasie. Mi-au spus ca a doua zi dimineata o sa imi dea alta camera. Am fost la receptie-nimeni. Dupa micul dejun am plecat la plaja lasand insa un mesaj doamnelor care serveau masa pt sefa, sa aiba in vedere rezolvarea acestei probleme. Am fost din nou "surprinsa" pentru ca in loc de schimbarea camerei am gasit trantit pe peretele cu igrasie lavabila proaspata si mi-au zis ca asta e cam tot ceea ce pot ei sa faca.

Autocarele merg adesea fara clima, unii soferi nici dupa ce turistii cer nu pornesc decat recircularea aerului. Josnic pentru ca preturile excursiilor prin Christian Tour sunt cu muuuult mai scumpe.

Trageti singuri concluziile pe care le aveti de tras. Va recomand sa nu mergeti mai ales cu copiii in acest hotel. Micul dejun se servea in holul hotelului si a fost absolut INVARIABIL. ACELASI MIC DEJUN 7 ZILE. Aceeasi felie de sunca si aceeasi felie de cascaval. As fi schimbat macar marca, tot din cele ieftine dar macar aratau diferit...

Asa cum am spus de la inceput am scris aici pt cei care vor sa stie exact cum stau lucrurile lal acest hotel. Daca as fi avut ocazia sa cunosc de lal alti turisti cum stau lucrurile in realitate la acest hotel, nu as fi mers aici niciodata.

Pentru Christan Tour este o mare rusine si prima dezamagire din partea lor ca agentie. A fost a patra oara cand plecam cu ei, dar ultima.

Hotelul Family Inn este un hotel de 2* pentru turistii romani de fapt. Fiecare famile dupa ce si-a primit camera s-a intors la receptie cerand camere de 3*. Sper sa vad curand majoritatea dintre ele postand adevarul pe acest site. Va fi de ajutor altora si cu precadere familiilor cu copii care nu au ce cauta acolo.

Turismul romanesc se va schimba doar daca mentalitatea noastra se va schimba.

Toate bune tuturor si vacante frumose.

Trimis de g_daniela in 10.09.11 01:35:43
Validat / Publicat: 10.09.11 05:42:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Paralia Katerini, Nei Pori, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 4458 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (g_daniela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.11 08:27:30]

@g daniela, spune-mi, te rog, ai fost la acest hotel in acelasi timp cu @ ogabriela, ati fost in acelasi grup?

denyd
[26.09.11 10:44:04]

Cred ca e una si aceeasi persoana

Eu nu stiu ce sa spun... despre hotel. asa o fi fost. Eu am stat la Danny's si desi nu a fost lux, a fost f ok, iar in privinta agentiei... da, excursiile erau ceva mai scumpe, dar am fost intr-una organizata de o agentie locala si a fost groaznic (probabil voi asa ati auzit, ca sunt conditiile f bune, insa nu e deloc asa).

Iar in autocar, cel putin la noi, aerul conditionat mergea... dar, probabil ai dreptate in ceea ce priveste hotelul, in rest, insa... eu zic ca nu e real...

denyd
Alte impresii din această RUBRICĂFamily Inn Hotel: