ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2011
DIN: arad
ÎNSCRIS: 23.06.09
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 &9 [ani]

Hotel superb, servicii foarte bune... sejur de neuitat!

Ali Bey Resort Side este un hotel nou, din 2010 este in al doilea an de functionare. Proprietarul - am inteles ca exploateaza marmura si granit - deci hotelul a fost de un lux deosebit... marmura si granitul fiind la el acasa.

Hotelul este amplasat intr-o padure de pini si e compus din 12 cladiri mici cu o arhitectura deosebita. Suprafata undeva la 13 hectare teren. Foarte multa vegetatie bine intretinuta. Am primit un duplex suite pe 2 nivele cu scara interioara avand 2 camere, 2 bai, 2 tv, 2 minibaruri... etc.

Piscina avea o forma serpuita si trecea printre pomii din padure. Totul era pavat cu lemn in jurul ei. Sezloanele erau si ele din lemn la piscina iar la plaja din aluminiu si plasa. Plaja este cu nisip foarte fin iar intrarea in mare e lina.

Restaurantele au fost foarte elegante, cu portelanuri fine si tacamuri de buna calitate. Mancarea a fost superioara fata de alte destinatii in care am fost in Turcia, aici fiind delicatese zilnic. Somon afumat la micul dejun cam 6 feluri... sushi si la pranz si seara si era pregatit in fata ta... Bautura a fost imbuteliata in stica incepand de la sucuri si bere... erau specialitati italiene de cafea...

In fiecare seara, ca peste tot erau spectacole, discoteca si tot felul de modalitati de distractie.

Celor "lenesi" hotelul pune la dispozitie transport de la camera la plaja intr-un fel de masini de golf cu sofer.

Nu stiu ce sa va mai spun, cert este ca hotelul e foarte linistit, cu turisti bine educati iar romani nu prea erau pe acolo, am fost doar trei familii. Turistii principali cam 50% sunt nemti, 30% rusi iar 20% tot felul de natii.

Recomand tuturor cu deosebita placere. Din punctul nostru de verdere totul a fost perfect.

Trimis de azur_melia in 09.09.11 21:45:36
Validat / Publicat: 09.09.11 23:45:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 8305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (azur_melia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aici e zona linistita a psicinei....

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[10.09.11 18:21:46]

Am cautat si eu informatii despre acest hotel care cred ca este unul dintre cele mai bune din zona Antalyei si ma bucur ca am confirmarea de la un roman.

Poate reusesti sa pui si cateva poze.

[11.09.11 17:06:31]

Am incercat sa atasez poze de vreo 3 ori dar nu se incarca deloc. Nu stiu de ce... Daca imi dai o adresa de e-mail pot sa iti pun cateva. Pana atunci mai incerc aici...

Hotelul e superb... crede-ma!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[15.09.11 11:31:29]

Mersi pentru poze, din ce vad seamana mult cu Gural Premier Tekirova dar Ali Bey Resort Side are clar un avantaj, plaja cu nisip.

getty75
[08.05.12 15:50:37]

Hello,

Puteti sa-mi spuneti si mie cam cit a durat transferul de la aeroport pina la hotel? Sezlonguri sint suficiente? M-am cam izbit de aceasta problema si am zis ca nu strica sa intreb. Multumesc.

[09.05.12 08:23:36]

@getty75: Nu mai imi amintesc exact cat a durat transferul dar nu foarte mult. Depinde cati turisti are de lasat inainte. Sa zicem ca vreo 35-45 minute maxim.

Sezlonguri sunt suficiente mai ales ca hotelul per ansamblu are un spatiu f mare iar turistii se impart pe diferite zone. Nu este aglomerat defel si e foarte linistit.

O vacanta placuta sa aveti.

getty75
[09.05.12 10:24:38]

Multumesc din suflet. Mi-ai dat o veste buna. O sa plec in vacanta cu inima impacata.

suciualinamaria
[29.05.12 23:49:10]

poti sa scrii care este distanta de la hotel la plaja? mersi mult! Alina

[30.05.12 13:41:25]

Plaja e imediat dupa piscinele de relaxare, la capatul gradinii daca aproximez e cam 100m. Hotelul are mai multe corpuri amplasate in gradina. Depinde in care corp o sa fiti cazati. Nu e mare distanta iar complexul e intr-o padure de pini si e mereu umbra deci nu e foarte cald. Oricum e foarte frumos. Veti fi incantati.

suciualinamaria
[31.05.12 23:10:51]

Multumesc! Alina.

neti71
[26.06.12 12:28:14]

Buna @azur_melia,

Te rog sa imi spui daca ai o harta a resortului, ... ma intereseaza amplasarea cladirilor destinate cazarii turistilor, raportate la restaurante, baruri si plaja.

Intentionam sa mergem cu baietelul nostru de 5 ani si este foarte important sa stim care este amplasarea ideala (a. i. sa avem accesul cat mai facil la cele mai importante locatii ale resortului, asa cum spuneam plaja, restaurant...). In acest fel, ma gandesc ca pot “negocia” la receptie locatia camerei (!!).

N-as vrea sa alergam dintr-un colt intr-altul al resortului dimineata la pranz si seara, cu copilul dupa noi.

Poti sa imi spui daca exista baruri amplasate si in apropierea cladirilor de cazare sau trebuie sa traversezi tot resortul sa bei o cafea??

Iti multumesc anticipat!

[26.06.12 13:24:33]

@neti71: Nu stiu daca mai am harta dar o sa o caut dupa amiaza, am facut ordine zilele astea si posibil sa o fi aruncat. Cladirile de cazare sunt asezate in mijlocul resortului. In partea de catre receptie gasesti aquaparkul, piscinele de copii si piscinele cu jacuzzi si relaxare. Tot aici gasesti un restaurant si un bar. In partea opusa, catre mare este amplasat restaurantul principal si cele a la carte, baruri si gelaterie si cofetarie. Tot aici este piscina principala care este f mare si serpuieste printre pomi. De la pscina mai ai cam 100 m pana la mare unde gasesti un bar pentru bauturi si gustari. Sper sa iti pot trimite harta sa iti faci o imagine.

[28.06.12 13:57:58]

@neti71: am reusit sa incarc o poza cu harta resortului. Sper sa iti fie de folos.

crocodil
[08.01.16 20:55:14]

@azur_melia: buna, ce distanta este de la hotel la plaja?

[08.01.16 22:14:54]

Hotelul e sub forma de vile care sunt in mijlocul domeniului.

Aqua parcul e la intrare in curtea hotelului si distanta e aprox 200 m.

Noi am stat intr o vila din mijloc iar pana la plaje posibil sa fie vreo 300 m.

crocodil
[08.01.16 22:15:40]

@azur_melia: multumesc mult

rrpoli
[17.12.17 20:27:00]

@azur_melia: Buna seara! Imi puteti spune va rog cum este intrarea in mare, cam la ce distanta de mal apa trece de 1,5-1.6 metri. Ma intereseaza acest lucru pentru fetita care prefera sa simta nisipul sub picioare tot timpul. Multumesc!

[17.12.17 21:22:55]

@rrpoli: nu mai retin exact, am fost acolo in urma cu multi ani iar de atunci am mai fost in foarte multe locuri dar din cate imi amintesc e destul de lina mai lina ca in alte locuri in Turcia dar nu sunt sigura. Imi pare rau.

rrpoli
[17.12.17 23:53:52]

@azur_melia: Multumesc pentru raspuns!

neti71
[18.12.17 21:51:26]

Buna seara! Noi am petrecut vacanța la Ali Bey Resort, la sfârșitul lunii August. Intrarea este lina in apa si nu se adâncește brusc.

[18.12.17 21:59:06]

@neti71: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

azur_melia, crocodil, getty75, neti71, rrpoli, suciualinamaria
Alte impresii din această RUBRICĂAli Bey Resort Side [Sorgun]: