ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2011
ÎNSCRIS: 05.09.11
JAN-2011

Valea Ulitei

Deoarece ajung pe an destul de des in zona Muscel (Jud. Arges), si cum pe nicaieri nu am gasit mare lucru despre aceasta vale, m-am gandit sa va impartasesc una-alta avand in vedere ca locul este mai mult virgin, cunoscut doar localnicilor.

Valea Ulitei este situata intre Pitesti si Campulung Muscel. Venind dinspre Pitesti, se ajunge acolo parasind drumul national si facand stanga spre Comuna Balilesti (deci nu Bailesti, Olt ci BALILESTI) pe drumul judetean, apoi la intrare in satul Poienita se face dreapta in apropierea cutiei postale, pe podul peste raul Bratia.

Denumirea vaii este data de satul Ulita (atentie, se crie si se pronunta fara "ţ", Ulita pur si simplu). Din fericire pentru localnici, zona este foarte putin cunoscuta orasenilor, astfel ca nu gasim deseuri ramase dupa gratare, bidoane de sucuri sau cutii de bere. Zona este foarte linistita, plina de dealuri si paduri unde inca mai sunt ceva ursi (conform localnicilor). Se pot face trasee, unii copaci chiar fiind marcati in acest sens. Amatorii de ciuperci (ghebe) se pot simti ca la ei acasa, deoarece padurea este plina. Bine, nu recomand daca nu va pricepeti la ciuperci. Deasemenea, puteti gasi zmeura la discretie, mai ales in lunile iulie-august!

Legat de obiceiuri "orasenesti", gratare si altele in genul asta, cum nu am gasit loc in care s-a facut gratar, nici noi nu am indraznit.

Foarte important de retinut, pe vremuri in zona erau lupi si ursi, acum ramanand, dupa unii localnici doar lupi, iar dupa altii doar ursi. Oricum, indicat ar fi sa nu va prinda noaptea acolo, asta asa, pentru orice eventualitate. In schimb, si cu putin noroc puteti admira vulpi, bursuci si arici, ca despre veverite nu mai vorbesc.

La capitolul cazare, avem o bila neagra, deoarece zona cam duce lipsa. Ar fi ceva in satul Poienita si Vladesti, care chiar arata bine, dar nu am fost curiosi sa intrebam cat costa deoarece aveam cazarea "asigurata" datorita neamurilor.

Atasate gasiti cateva poze si urmand linkul de mai jos, o mica filmare din 2008 din Valea Ulitei unde pare ca se aud lupii si unde se pot vedea tufele cu zmeura.

http://www.youtube.com/watch? v=WSIpG3UTbds

Numai bine!

Trimis de Catalin S. in 09.09.11 19:29:52
Validat / Publicat: 09.09.11 20:51:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin S.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.09.11 20:50:39]

Mutat la rubrica "Descopera judetul Arges" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Am adaugat si clipul video.

[09.09.11 22:00:38]

Multumesc si scuze pentru initierea unui topic dublu. Recunosc, imi cam prind urechile pe acest site, cel putin momentan.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.09.11 22:12:42]

@Catalin. S

Interesanta locatie, frumoasa oaza de verdeata, superbe pozele, iar despre filmare... auuuu... chiar ca te ia transpiratia pe sira spinarii cand auzi asa ,,vocalize'' in departare...

O mica observatie, fie-mi iertata interventia, cred totusi ca luna selectata in caseta date sejur nu e tocmai cea corecta ,,ianuarie''. Dupa peisaj pare sa fie primavara-vara.

[09.09.11 23:06:16]

Nu este problema... sincer, nu am stiut ce sa pun la data, deoarece, asa cum am afirmat si in review, mergem destul de des in zona aia, cam in toate anotimpurile... Uneori chiar de 2 ori pe luna. Bine, iarna este un pic mai complicat, dar asta este alta poveste.

Si ca fapt divers, saptamana viitoare mergem iar. Deh, neamuri, prieteni, distractie, etc. De-abia astept.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.09.11 23:09:48]

Te felicit! Este o locatie de care nu te-ai satura niciodata... la cat verde este cat cuprinzi cu ochii merita intr-adevar deplasarea acolo!

[10.09.11 08:56:52]

Multumesc frumos! Am mai adaugat niste poze facute la rau sau prin zona unde se poate vedea si un izvor cu apa rece ca gheata!

dan48
[08.07.16 10:20:01]

@Catalin S. : Salut!

As vrea sa fac o pensiune in zona'sti cumva case cu teren de vanzare'gasesc ceva?

[18.02.18 17:57:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Piteștiul și împrejurimile, PITEȘTI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: (Alte) Mănăstiri și biserici argeșene]

Catalin S., dananecula