ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2011
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 16.04.10
SEP-2011

Restaurant El balcon del Mondo in Kaliakria Resort - EXCELENT, dar excelenta se plateste :)

Aveam de gind sa incercam restaurantul din Kaliakria resort inca de cind am venit la Thracian Cliffs, un ecou scris la review-ul meu initial despre Thracian Cliffs, precum si un ecou de alt review despre Topola resort fiind indemnuri in plus.

Am zis sa nu incercam in weekend, drept pt care luni la prinz eram prezenti la poarta resortului unde portarul ne-a informat ca restaurantul e inchis publicului, acolo avind loc o nunta. Nunta lunea, mi-am zis? Oricum ai da-o, svadba tot nunta inseamna, deci am facut cale intoarsa... Seara aveam si dovada existentei nuntii respective, printr-un spectacol de artificii care s-a vazut si de la noi.

A doua zi am venit iar, de data aceasta cu succes si nu numai pt ca am putut minca aici.

Desi mi se recomandase duck magret, am ales pt mine shopska salata si king prawns cu sos saganaki, o porcarie :) - 2 creveti tiger nedecorticati, probabil congelati si recongelati caci au avut o consistenta fainoasa si un gust oribil, acoperiti cu sos de rosii cu brinza!! Nu va recomand sub nici o forma.

Spre deosebire de creveti salata a fost balsam :) In sfirsit adevarata shopska.

In schimb sotul s-a ales cu duck magret, EXCELENT (mersi, molko) Pieptul de rata excelent facut, sosul demential. Am regretat alegerea mea cu crevetii, desigur...

Apoi ne-am delectat cu chocolate lava, o mica briosa cu un sos cald de ciocolata inauntru acompaniata de inghetata de vanilie... MINUNAT! :)

Pt prichindel ni s-a recomandat supa de pui, care a fost nemaipomenit de gustoasa, puiul fiind crescut in curte dupa spusele celui care ne servea.

A propos de servit, domnul respectiv s-a luminat un pic la fata cind am dat-o pe bulgara, dar se pare ca obisnuinta e mai puternica pt ca avea o atitudine de "as vrea sa fiu oriunde altundeva", atitudine des intilnita si pe meleagurile mioritice :) S-a straduit insa sa se comporte macar corect, daca nu binevoitor.

Am revenit a doua zi dornici sa mai incercam si altceva :) De data asta ne-a intimpinat o domnisoara toata numai un zimbet, o primire calda, incercare de socializare cu pustiul nostru :)

De data asta ne-am luat si noi supa de pui, sotul o friptura de vitel, eu somon cu legume.

De supa de pui nu e nevoie sa mai zic nimic, acelasi gust ca si ieri. Friptura de vitel a sotului EXCELENTA, somonul meu la fel. Eram atit de ghiftuiti incit desertul n-a mai avut loc :) Am revenit, desigur, seara special pt desert :)

Sotul chocolate lava, eu nougat de casa - de fapt un sorbet de nuci foooaaarte bun, cu menta toaca si un pic de sos de afine... buun rau :)

Coca-Cola, un fresh de portocale cu grapefruit, o apa minerala. Total 100 leva... cam scumput, dar n-am mincat nicaieri asa bine ca aici...

Prin urmare ma alatur celorlalte impresii pozitive despre locul asta adaugind-o si pe a mea.

Vederea excelenta asupra marii, dedesubt fiind Topola Resort si mai jos Thracian Cliffs. Atmosfera de seara este si mai placuta, luminarele in felinare din loc in loc, un bar luminat foarte interesant. Un colt cu niste canapele orientate spre mare unde poti savura un coniac si un trabuc, asta mi-a sugerat mie, cel putin. Un colt cu canapele si cite o masuta inalta pt eventual o bautura inainte de masa, asteptind sa se elibereze o masa...

O sectiune cu un fel de mobilier care poate fi inchisa cu niste pereti mobili de sticla care la o adica poate deveni incinta inchisa, sau poate face corp comun cu terasa exterioara cu alt gen de mobilier.

Muzica cit sa nu te deranjeze.

Atmosfera este mai animata seara, ziua mai putin, cel putin asa am gasit noi.

Adaug si niste poze pt "conformitate" :)

Un ultim cfuvint, nu ratati locul asta fie chiar si pt o singura cina. Merita pina la ultima stotinka, parol! :)

www.kaliakria.com

se poate plati cash sau cu cardul

Trimis de dandana in 09.09.11 13:24:55
Validat / Publicat: 09.09.11 14:33:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 8611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere spre intrare

[09.09.11 14:33:16]

Mutat la rubrica "Locuri de luat masa in Bacic si imprejurimi" (nou-creata pe site)

Catalin S.
[09.09.11 17:54:05]

Incercati si la "La Ariciu", terasa situata la iesirea de pe domeniul fostei Regine Maria unde la fel ca si in alte locuri, se poate plati si cu lei, dar la un curs "negociat" de ei... Se mananca bine si chelnerii cunosc destul de bine limba romana. Recomand ciorba de scoici.

dandanaAUTOR REVIEW
[09.09.11 18:06:06]

@CatalinS

Am trecut pe acolo, m-a amuzat cum au scris "ariciu" cu litere latine, folosind "c" cu sedila turcesc

Pe straduta care duce la castel am vazut mai multe terase unde meniurile erau afisate pe tablite in strada in limba romana. Si aproape la fiecare era cite un baiat care te invita la terasa respectiva. Nu am incercat niciuna pt ca nu ne era foame. Oricum, nu intra sub nici o forma in competitie cu El balcon Nu neg insa ca se poate minca f bine si la acele terase.

Cit despre cursul negociat, am observat la exchange-urile din parcare ca in loc de 1,95 pt 1 eur, ei schimbau la 1,9.

Buna treaba cu cursul fix...

Catalin S., dandana
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Balcic şi împrejurimi?: