ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2011
ÎNSCRIS: 01.08.10
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani

Sejur relaxat pe Costa del Sol

Dupa ce anul trecut am incercat Turcia, si, obiectiv vorbind a fost totul foarte bine (vezi impresii "O vacanta foarte relaxanta si reusita" la Concorde Hotel in Lara, Antalya), dupa multe ezitari, am ramas fideli principiului "in ani noi, in locuri noi", si am decis sa mergem tot in Mediterana, dar nu in Turcia (!).

A urmat un brain-storming corespunzator, iar sortii au decis Spania, Andaluzia, Costa del Sol. A urmat combinarea zborurilor si a rezervarilor la hoteluri (din motive obiective, am ales sa le alegem separat) si a iesit hotel Florida Spa, Fuengirola, intre 26 aug - 05 sept, 10 zile ptr ca vroiam sa vizitam cat mai multe obiective din Andaluzia.

Deplasarea am facut-o in etape: Cluj-Barcelona, cu Wi**, de unde am luat curse separat la Malaga (Vuel** la dus si Ryan** la intors). Transportul a decurs fara probleme (desi, ca si sfat pt altii, nu e recomandabila folosirea a 3 companii aeriene). La hotel am ajuns cu o firma de taxi locala, rezervata pe internet (fara plata in avans), , 54 eur ptr 5 persoane. Am ales varianta asta, datorita orei tarzii (23:55 ora lor) la care am ajuns. Altfel, trenul mergea pana la 200m de hotel, la jumate pret. In fine, totul a decurs ca la carte, omul de la taxi era in aeroport cu numele nostru pe o pancarta si in 25 minute de la aterizare eram cazati.

Despre Costa del Sol.

Costa del Sol este o zona de litoral care se intinde cam 80 de km la est (unde am fost noi) si cam tot atat la vest de Malaga, capitala regiunii cu acelasi nume din provincia Andaluzia.

Provinciile in Spania au o autonomie sporita, cu parlament propriu, coordonand nemijlocit regiunile componente. Andaluzia se defineste prin flamengo, gitani, mostenirea maura ("al-andalus"), nesfarsite livezi de maslini, satele albe printre dealuri etc. E singura din Spania pe care am vazut-o pana acum, si pe noi ne-a impresionat. Provincia se imparte in 8 regiuni, din care noi am vizitat 3: Granada, Sevilla si Malaga. Regiunea cu cel mai intins litoral este Malaga, renumita Costa del Sol.

Primul contact cu zona, aeroportul din Malaga este impresionant, am inteles ca este printre cele mai moderne din Spania, in perioada de varf de sezon fiind curse din 10 in 10 minute. La est de Malaga pe o distanta de cca 80 km este o succesiune aproape continua de "playas" si "urbanizacciones", cele mai cunoscute fiind Marbella (perla litoralului spaniol) si Torremolinos (o copie-nereusita zic unii- a fenomenului Ibiza).

Datorita numarului mare de zile senine (peste 300 pe an), Costa este destinatia predilecta a turistilor britanici (in special cei trecuti de prima tinerete). Preturile pe acolo (cu exceptia caselor) sunt sensibil mai mici ca la noi, astfel explicandu-se de ce, chiar in plina criza, cei de acolo anunta turisti mai multi decat in anii anteriori.

Despre Fuengirola.

Fuengirola este situata intre Malaga (30 km) si Marbella (20 km), fiind o statiune mai linistita, cu plaje f bune, preferata in general de familii, nu neaparat cu copii mici. Cca 50% din turisti sunt englezi, cam din toate categoriile. Statiunea nu are obiective spectaculoase (un castel si o gradina zoologica), dar nici nu ii lipseste vreun ingredient necesar unei statiuni de litoral (hoteluri, hosteluri, aparthoteluri, proprietati timeshare, apartamente de inchiriat, puburi, terase, cluburi, magazine, biserici, malluri, retea de transport, port, oficiu de turism etc), toate insirate de-a lungul unei promenade de-a lungul tarmului.

Despre hotel.

Noi am ales hotelul Florida Spa, in urma unor topuri de pe siturile englezesti, iar conditiile oferite au fost bune. Am luat un sejur cu demipensiune (de tip bufet).

In primul rand, cazarea (la 0:20 noaptea): ne-au pregatit o cina rece si (in urma unei solicitari pe mail) camere f bune: la ultimul etaj, cu vedere spre mare. Fara bacsis sau alte atentii.

Camerele mari, spatioase, cu balcon. Curatenie zilnica, prosoape de plaja incluse, prosoape inlocuite zilnic. Dotare 4 stele; frigider, AC, seif; un repros ptr barul care nu se aprovizioneaza decat la cerere

Hotelul are Spa (la subsol - nu l-am folosit), un restaurant (la mezanin), 2 baruri la parter, discoteca, si o piscina la etajul 1 (ocupa cam jumatate din suprafata unui nivel). De la etajul 1 pana la 12 (unde stateam noi) erau camerele pe celalta suprafata de nivel. Intre mare si hotel era o constructie de 3 etaje, astfel incat vedere la mare aveau doar camerele de la etajul 5 in sus, prin urmare ne-au dat cam cele mai bune camere.

In hotel, 90% englezi, noi eram singurii romani, in rest cativa olandezi, nemti si spanioli. Din acest motiv, atmosfera la mese era calma, fara cozi, urlete, inghesuiala, foarte placut.

Mancarea era unul din punctele forte ale hotelului, bufet cu sortimentatie bogata. Daca dimineata era cam acelasi tip de meniu (sunca spaniola, branza, bulion, salate, ceaiuri, sucuri fresh, nectar, fructe proaspete, cereale, dulciuri, gustari calde etc), seara aveau o sortimentatie care se modifica zilnic (supe, 5-10 salate, 2-3 meniuri din carne, 2-3 meniuri de peste, 5-6 garnituri, deseri sarat, dulciuri, fructe proaspete). Seara bauturile se plateau (apa 2 eur - la 1,5 L, cola 1,5 Eur, vinuri f bune La Rioja/Valdepenas intre 5-20 eur sticla de 1l). Fetele la restaurant erau f harnice si simtite, la inceput le-am dat bacsis 2eur si cand am vazut ca il pun in cosul comun am renuntat.

Atasez si cateva poze, ptr edificare.

Plaja era la 2 pasi, dar noi mergeam la hotelul Yaramar (care impreuna cu hotel Angela apartinea acelorasi patroni) la cca 500m distanta, care avea plaja proprie, exclusiva ptr clientii lantului (aveau bauturi din partea casei, happy our si pret special 2,5 eur la sezlonguri).

Seara, la barurile de la parter se organizau serate, in care interpreti locali inveseleau "tineretul" cu slagare retro, mult gustate de clientela casei. Ptr cei care nu erau neaparat fani piese gen Gh Gheorghiu sau Julio Iglesias, centrul statiunii era la 3 minute de mers pe promenada, si acolo se puteau alege din zecile de localuri de toate felurile (puburi, cluburi cu... de toate).

Pe scurt, un hotel excelent cu servicii orientate catre clientii englezi (Thompson avea un angajat permanent in hotel).

In cele 10 zile, ne-am bucurat de soare, bucurie pe care am intercalat-o cu vizite prin zona. Fiind 5, din care doar 2 vorbitori de limbi straine, nu avea sens sa luam excursii, desi erau numeroase agentii si oferte de vizite de o zi in Malaga, Ronda, Gibraltar, Sevilla, Granada, Mijas, Cordoba, Tanger (Maroc).

In review-ul lui Costi despre Costa del Sol apar preturile respective, sincer nu le-am notat, dar din cate imi amintesc in sezon erau cam aceleasi. Deci, am inchiriat o masina, Renault Megane variant, TDI 7 zile cu 199 eur, la care aveam optiunea unei asigurari (5 eur/zi) sau garantie avarii de 300 eur, si am ales asigurarea. La capitolul rent-a-car, mare atentie, sunt diverse companii cu preturi mici, neserioase, cu tot felul de tertipuri (pret de 120 eur + depozit pe care nu-l mai vezi etc).

Noi n-am avut probleme, si am vizitat zona, iar excursii mai mari am facut la Sevilla (Catedrala si palatul regal), Ronda (cu podul picturesc), Gibraltar (am urcat pe The Rock la babuini) si Granada (cu Alhambra, desigur). Dintre toate, in opinia mea, Granada merita mai mult de o zi, iar Ronda e pacat sa-l ratati. La Sevilla, va recomand sa studiati terenul inainte, traficul este extraordinar de neprietenos (a nu se intelege aglomerat) cu turistii, asa ca cele 2 ore care le-am castigat mergand independent (fata de excursia organizata) le-am pierdut in labirintul din centru si am pierdut oportunitatea plimbarii pe acolo (zona e superba) cautand parcare. Pana la urma am gasit parcarea din Paseo del Colon, care e ideala...

Comparand cu Turcia:

- pretul cam la fel (hotelul si masa mai scumpe la turci, dar transportul mai ieftin);

- pachetul all inclusive din Turcia a fost superior in servicii; pachetul cu demipensiune tip bufet la spanioli, e mai indicat decat all inclusive de la turci;

- plaja mai buna la spanioli, marea insa ar putea face diferenta in favoarea turcilor: f rece pe Costa del Sol (am fost cam in aceeasi perioada si Antalia marea era superba);

- servicii: f bune la ambele hoteluri;

- excursiile, aici diferenta este neta in favoarea spaniolilor, oferta din Antalia este sub ceea ce se afla in statiunea Fuengirola, iar daca iesiti in alte excursii nu exista termen de comparatie.

Mi-e greu sa inclin balanta, si poate ca cel mai frumos este ca fiecare sa o faca in functie de buget, stilul propriu, tipul de odihna cautat etc

Daca aveti nevoie de alte informatii, va stam la dispozitie cu placere

Trimis de toprares in 09.09.11 00:02:54
Validat / Publicat: 09.09.11 06:30:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona, aparthotel Liceu

VIZUALIZĂRI: 5170 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (toprares); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Marina din Fuengirola vazuta de la balconul camerei noastre

amero
[09.09.11 20:39:20]

informatiile sunt f. bune.

plec si eu la sfarsitul lunii septembrie in Belalmadena.

te rog sa-mi dai cateva informatii despre Alhambra daca poti.

noi nu inchiriem o masina ci vom utiliza excursiile organizate de agentiile lor. cunosti o agentie spaniola serioasa? inteleg ca sunt multe, dare nu toate f. bune.

excursia la Tanger v-a impresionat. ?

multumesc

topraresAUTOR REVIEW
[09.09.11 23:07:15]

Cu multa placere.

Despre Benalmadena, nu pot sa spun prea multe ptr ca nu am fost, inteleg ca ar fi o statiune super ok (undeva la mijloc intre agitatia din Torremolinos si plajele linistite din Fuengirola).

Nu pot sa-ti spun exact cat costa excursia la Alhambra, probabil intre 60 - 70 EUR/persoana. Fiind 5, am cautat exclusiv oferte rent-a-car.

Avantajele excursiei organizate ar fi: ghidul, faptul ca se ocupa de rezervare si detasarea.

Sunt si cateva detalii, pe care noi le-am considerat in dezavantaj: la un grup de 5 costa mai mult; presupune colectarea grupului de turisti de la hotel (se pierd 30 min - 1 ora); prespune cunoasterea de toti membri grupului a lb straine (la noi nu era tocmai cazul); presupune un traseu de grup relativ riguros.

O descriere detaliata a unei excursii este pe acest site, "Alhambra... un vis împlinit".

La noi, lucrurile au fost putin altfel: am luat masina; am facut rezervare online la bilete (nu pe site, cum se descrie in review, ci la agentia bancii La Caixa - prezenta in orice satuc din Spania, cu cardul la bancomat); prin rezervare se fixeaza ora de intrare in Nasrid Palace din Alhambra; am vizitat Alhambra cf programarii; cand am fost gata, am facut shopping in Granada si un raid prin Albaicin; am ajuns la hotel la 9 seara. De aia ziceam in review ca la Granada e de stat mai mult, mi s-a parut extrem de boem...

Ce e f important si oarecum atipic la Alhambra, e chestia cu ora de intrare la Nasrid. Daca te uiti pe site-ul lor, vei vedea ca complexul Alhambra are mai multe zone: Alcazaba, Nasrid Palace, Partal, Generalife. Biletul este 13 EUR ptr tot si parca 7 ptr Alcazaba si Generalife. La Nasrid nr vizitatorilor simultani e limitat si fixeaxa un interval de 30 minute in care poti intra. La celelalte se poate oricand in cursul zilei.

Daca mergi in excursie organizata, ghidul se va ocupa de aceste detalii, daca mergi pe cont propriu cred ca sunt utile.

Ca sa raspund la celelalte intrebari:

- nu stiu ce agentie sa recomand ptr excursie, banuiesc ca cea care va fi indicata de la hotelul unde mergeti ar fi cea mai potrivita (chiar daca poate nu e cea mai ieftina...);

- noi nu am mers la Tanger (se merge cu ferryboatul de la Ceuta), ptr ca am inteles ca nu merita; am fost la Gibraltar si l-am vazut de acolo...

O sa pun si o poza de la Alhambra, asa de incentive...

Sper sa va fie de folos. Vacanta placuta!

amero
[10.09.11 13:12:36]

Buna ziua si multumesc pt. raspunsul si informatiile transmise.

Chiar imi sunt utile.

Noi suntem 4 persoane si vom lua excursiile cu ghid de lb. engleza sau franceza.

Va trebui sa fim atenti pt. ca am prietena care a luat o excursie si ghidul a fost de lb. germana, necunoscuta ei si noua de altfel.

Poate ai dreptate cu Tangerul, sa vedem probabil ca vom renunta pentru ca sunt alte obiective mult mai frumoase. Tin mult sa ajungem la Ronda, Sevilla, Cordoba si mai vedem.

In privinta comparatiilor cu Turcia-Antalya si eu sunt fana a litoralului si serviciilor din Turcia. Se straduiesc mult cu serviciile, confort ultra, si sunt foarte organizati. Ii respect f. mult ptr. ca muncesc si au evoluat extraordinar in ultimii 15 ani. La Royal Wings unde recomand tuturor sa mearga in Antalya (Lara) nu pot sa spun decat ca a fost super anul trecut si pentru copii si pentru adulti.

Probabil ca obiective istorice-turistice Spania e altceva.

Abia astept sa ajung acolo.

Multumesc inca o data si sper sa ne mai auzim

amero, toprares

• pagină generată în 0.047823190689087 sec