ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2011
DIN: Câmpina [PH]
ÎNSCRIS: 08.09.11
AUG-2011

Dragut

Am fost si noi la inceputul lunii august la Riu, impreuna cu baietelul nostru de 1 an si 6 luni. Am plecat foarte optimisti catre Nsipurile de Aur, animati de dorinta de relaxare si odihna. Eram dupa o experienta nu prea placuta din luna iunie de la hotelul Riviera din Mamaia si, ascultand diverse povesti, eram convinsi ca totul va fi foarte bine pe litoralul bulgaresc. Drumul a fost foarte placut, liber si fara incidente.

Eram pregatiti psihic in legatura cu posibilitatea de a nu gasi parcare la hotel si tot drumul ne-am incurajat unul pe celalalt (noi adultiI). Am ajuns la Riu pe la 11 si pana pe la 14 am stat cu catel si purcel in poarta hotelului sa asteptam un loc de parcare, care era "probabil" sa se elibereze in ziua respectiva. Cei de la paza ridicau din umeri iar de la receptie nu stiau de capul lor ce sa mai stie de locuri de parcare. In fine, am reusit sa gasim un loc... a reusit si u cuplu din Medias cu care ne-am imprietenit pe loc... JENANT... SI INJOSITOR... sa stam cu copil de 18 luni in poarta hotelului sa cersim loc de parcare de la un bulgaroi... NASPAAAA... dar am reusit, asa cum am spus.

Am trecut cu brio peste experienta parcarii... si am uitat repede batalia pentru ca

am fost impresionati de hotel... de la intrare... pana la camere... curat, nou, modern... foarte mult rigips... dar nu deranja... piesa de rezistenta... geamul de la baie, dragutz mai ales daca era lumina aprinsa.

Din punct de vedere al mancarii totul super... nu pot reprosa nimic... bauturi diversificate... bune, slab alcolizate si eu consider ca asa si tb. avand in vedere ca erau la discretie si unii poate nu au masura.

Piscina super ok atat pentru mici cat si pentru mari, prosoape curate si le puteai schimba oricand, se pastrau locurile ocupate de dimineata.

Nu am fost incantati ca a trebuit sa mergem cam 500m pana la plaja si ca a trebuit sa platim sezlong... dar am luat tzeapa doar in prima zi, restul am stat la piscina hotelului.

Nu pot spune ca am ramas foarte impresionata de statiune, dupa cate povesti auzisem despre Bulgaria m-am asteptat la luxul de pe planeta. Nu este nici pe departe asa, este o statiune cu hoteluri bune (probabil) care ofera mancare si bautura all inclusive, dar statiunea in sine nu era foarte ingrijita; mie mi-a lasat impresia ca a fost amenajata de pe timpul comunistilor si asa a ramas... in paragina...

asaaaa... totul a fost foarte frumos tot sejurul... mancare, cazare, distractie la hotel... impresie care a disparut intr-o clipa in ziua plecarii. Ne pregatim noi bagajele luam copilul si cateva genti si coboram sa le ducem la masina, geamantanele mari ramanand in camera ptr. cateva minute, speram noi. Ajunsi in parcare am descoperit ca masina noastra era blocata de o alta masina si nimeni nu stia cine este soferul, la ce camera sta sau c nr. de teleron are. Si doi si cauta prin niste dosare de la receptie... poate gaseam soferul, dupa cum ziceau domnisoarele de acolo, care oricum nu stiau de capul lor. A trebuit sa explic de 3 ori, la 3 persoane diferite, care este problema noastra, pentru ca daca suna telefonul ma lasau cu ochii in soare si ma prelua alta... si tot asa. Intr-un final apoteotic am gasit soferul care se intorcea de la plaja si am reusit sa ne facem loc catre portbagaj. Portbagaj in care tb. sa punem ce altceva decat bagajele... care bagaje? cele mari din camera? pai nu am avut ce sa punem ptr. ca usa era blocata si geamantanele in camera. ce se intamplase? Cat noi am cautat soferul buclucash s-a facut ora 12 cand usa se bloca automat. Am discuta la receptie, cu aceleasi domnisoare depasite de nr. de clienti.

Am reusit dupa vro ora sa intram in posesia geamantanelor si sa plecam spre casa odihniti dar fara prea multa dorinta de a reveni in Bulgaria cea mult ridicata in slavi.

Ca si concluzie... cazare, curatenie, mancare NOTA 10, receptie NOTA 7, statiune NOTA 7.

Trimis de ioanaadriana in 08.09.11 23:25:54
Validat / Publicat: 09.09.11 08:37:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: nisipurile de aur, hotel riu dolce vita

VIZUALIZĂRI: 2916 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioanaadriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danpopa
    [06.06.12 15:52:35]

Buna

Iti doresc din tot sufletul vacante reusite in Romania cea ridicata in slavi de Lenuta. Lasa ca la bulgari are cine sa se duca, Germania e mare. A se vedea recent ce au patit niste nemti la Mamaia. Chiar acum mi-am luat bilete la acest hotel, reducere 35%, 610 euro 3 pax in iulie...

Nu se poate sa fie toate hotelurile si de 4-5 stele, si la 5-600 euro, si in mijlocul statiunii, si pe plaja. Eu ma tot mir de ce in continuare, cei ce posteaza pe acest site, se tot plang ca sezlonguri cu plata pe plaja, ca etc. Fratilor, citit reviurile despre Nisipurile de Aur, am mai scis un reviu cand am fost la Griffid Arabella, NU EXISTA PLAJA PUBLICA IN NISIPURILE DE AUR. Chiar si la Admiral, Melia Grand Hermitage, si alte zeci de hoteluri cu 1000 de stele, niciunul nu are plaja lor. VALABIL PENTRU TOATE HOTELURILE DIN NISIPURI. Mai este Astera care a luat anu asta o bucatica proprie, Golden Beach parca, in rest vrei la plaja, platesti sezlong. Si inca ceva, regulile sunt reguli, check out la 12 fix obligatoriu. Duceti-va la Burj al Arab si platiti 1000 euro/nopate si tot la 12 te arunca cu valizele afara din camera. Am patit-o chiar si la Calista in Turcia, desi eram cu bebelus de 6 luni. Te lasa sa stai prin hotel, sa mananci sa faci ce vrei, dar la 12 camera sa fie libera. Ce tot comentati? Voi cand veniti la 11 la hotel nu vreti sa va cazati imediat? Cum vrei sa fii cazat la 11 daca altu pleaca la 16 din camera??? Crezi ca hotelul face cazarea pe serii si lasa o zi libera intre serii??? Cu parcarea, no comment, depinde de hotel, la Phoenicia Mamaia au 400 locuri, 1000 euro cu DP, prefer aici cu AI cu 600 euro si poate gasesc parcare... Pun pariu ca 90% dintre masini erau din RO, alte natii vin cu avionul... O sa faca bulgaroii parcare pentru 1000 de masini, cu plata 10 euro/zi, plus amortizare imediata 100 euro/camera/sejur... sa avem unde parca... sau mai bine sa acopere piscinele cu pamant si beton si sa faca parcari... si telescaun pana la plaja neaparat ca dam burta jos daca mergem 300-400 m. Off, asa ma bucur cand vad ecouri negative la hoteluri bune, tot sper ca nu o sa mai vina romanii si la anu, dar nu, nu scapam de ei, adevaru e ca nu avem alternativa pe litoralul roamanesc. singura ar fi Phoenicia, dar v-am zis mai sus pretul. Respect si parcare usoara si plaja cu nisip fin va doresc si pe coasta de azur

igi
    [06.06.12 20:25:40]

Danpopa@ stiam ca Vistamar si Bolero au plaja lor sau ma insel?

danpopa, igi
    Alte impresii din această RUBRICĂLTI Dolce Vita Hotel (ex RIU) :