ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2011
    DIN: Pitesti
    ÎNSCRIS: 08.09.11
    AUG-2011

Reprobabil, jignitor!

Din start vreau sa spun (scriu) ca am fost cam an de an cu copiii in Aqua Fantasy - aqua park-ul.

La hotel a fost pentru prima data anul acesta...

Piscinele hotelului sunt curate, ingrijite... dar atat.

Camere vechi, am stat la corpul de vile D.

Varietatea mancarii era ok, dar te cam certai cu mustele pe mancare. Fructele erau suficiente insa desertul era penibil, "prajituri" insemna creme amestecate si colorate si baclavale. Bauturile racoritoare erau TANG, adica TEC-urile noastre la dozator. Vroiai un fresh de portocale? 5TL! (peste 2 euro). Inghetata? Era pe bani. Aveai inghetata doar 2 ore in timpul mesei de pranz.

Internet (Wi-Fi) gratuit pe nicaieri. Costa 2 euro/zi si semnalul era slab in zona camerelor.

Prosoapele de plaja le schimbai in doar 3 zile pe saptamana si musai intre 09-12.

Mesele le-am servit la ambele restaurante, prin rotatie, Tropicano si Oasis. Curatenia cam lipsea in zona meselor. Se miscau cu curatenia in zona mancarii, in rest se cam lipeau slapii de podea. Angajatii se dadeau cu carucioarele printre mese.

Amfiteatrul extrem de zgomotos ca spectator. Prea tare sonorizarea. "Spectacolele" pentru copii erau facute pentru ei, animatorii. Nu invitau copiii pe scena, ii lasa sa se desfasoare intre scena si primul rand de locuri. Culmea, in fiecare seara era acelasi program de... divertisment pentru copii.

Trimis de tedyciprian* in 08.09.11 19:25:29
    Validat / Publicat: 08.09.11 20:26:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Ozdere, Kusadasi, Davutlar, Oludeniz, Bodrum, Antalya, Alanya

VIZUALIZĂRI: 5626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tedyciprian*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.09.11 20:26:03]

@tedyciprian: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[09.09.11 10:39:09]

imi pare rau sa citesc ca tu ai platit inghetata. Unde? pe plaja da, este extra, dar la restaurant ai inghetata gratuit intre orele 12,30 si 14,30, doua feluri, cu vanilie si ciocolata, poti sa mananci non- stop daca vrei in acele 2 ore. Daca spui ca ai fost de mai multe ori acolo la Aqua Fantasy, cred ca trebuia sa stii mai bine ca si mine acestea, caci eu doar o data am fost... si mi-a placut. Ma intreb eu asa, daca nu ti-a placut acolo, atunci de ce ai mai revenit?

Am vazut la restaurantul Oasis sute de copii si mai mici dar si mai mari. Copiii scapa mancare pe jos, caci asa sunt copiii, mai scapa si oamenii mari, darmite ei si am vazut si acei angajati, mereu se straduiau sa stearga pe jos, dar era mult prea multa lume acolo, ma pun eu acum in locul lor... greu de tot.

Restaurantele au si terase in aer liber, e normal sa mai fie cate o musca, cate o vrabiuta, ca nu am auzit pe nicaieri ca patronul sa arunce o plasa uriasa peste tot complexul, ca sa nu mai zboare nimic... oricum nici atunci nu ar fi reusit sa inlature zburatoarele.

In privinta spectacolelor de la amfiteatru, nu am auzit inca pe nicaieri sa fie liniste acolo, sa nu fie zgomot, muzica, e normal sa fie asa. In fiecare zi cineva ne baga pe sub usa de la camera programul pentru urmatoarea seara si era in fiecare seara program diferit pt. cei mici. Am fost si noi la 2 spectacole, erau sute de copiii, dansau pe scena, fiecare era urmarit, fotografiat, caci asa e in concediu. Era cam balamuc acolo, imi amintesc ca si dupa spectacolul lor, cand a inceput apoi Seara Turceasca, copiii vroiau sa urce pe scena, sa danseze, si erau mereu atentionati si luati de acolo. Ne era noua mai greu sa urmarim seara turceasca, sa facem poze, dar ne-am descurcat intr-un fel.

tedyciprian*AUTOR REVIEW
    [09.09.11 16:23:40]

Scuze! S-ar putea sa se fi inteles putin eronat. Am fost de mai multe ori in parcul AquaFantasy. La hotel a fost prima oara si, crede-ma, ultima.

Inghetata nu pot manca copiii 2 ore non-stop. Fac aceste comentarii in comparatie cu alte hoteluri de 5***** cu A. I., nu prin prizma a ceea ce mi-as dori eu personal.

... si mustele erau prea multe in restaurant, nu pe terase. Muste si pe mancare si la mesele din interior (revin cu mentiunea comparativa a altor hoteluri).

[09.09.11 22:20:29]

Daca ar fi sa descriu acest resort intr-un cuvant, acela ar fi: mizerabil. Exceptand zona topoganelor, restul e dezastru. In afara de muste si tantari cand stateai pe sezlong la piscina se urcau furnicile pe tine (domnisoarele de la barul flamingo goleau paharele in spatiul verde de langa sezlonguri). Am vazut cum cu acelasi mop, dupa ce a facut curat la baie a sters in zona meselor de la snack bar. In zona pontonului apa era murdara. In restaurant aveai impresia ca esti intr-o cantina de ajutor social pe langa care mai trece si trenul (erau angajatii care plimbau niste carucioare extrem de zgomotoase).

[29.09.11 12:39:50]

Stimata adryana, fara suparare dar dumitale prea ti-au placut toate.

Am fost si eu La Aqua Fantasy chiar luna asta si sunt de acord cu tot ce a scris dl de mai sus iar in plus as putea spune ca in piscine apa era atat de clorinata ca te usturau narile.

Am mers si la piscina acoperita - acolo era o mizerie de ti se intorcea stomacul pe dos- lumea intra cu incaltaminte de exterior la piscina facea numai noroi pe jos si apoi marea majoritatea intrau fara a face dus direct in piscina cu apa usor incalzita.

Si eu recomand sa incercercati altceva - in plus drumul pana acolo a fost ucigator de obositor - portiunea din Bulgaria - oribila!

[29.09.11 12:59:03]

Si inca ceva. Intr-un review anterior acestuia faceti referire la bazarul din Kusadasi versus cel din Selcuk cel din urma fiind in opinia dvs net superior. In felul asta ati "reusit" cel putin pe mine sa ma induceti in eroare.

Intradevar bazarul din Kusadasi este mai scump (nu cu foarte mult) decat cel din Selcuk dar pe buna dreptate - este organizat! Exista magazine in care te poti uita civilizat la marfa si o poti proba, testa.

Preturile nu difera chiar atat de mult si oricum la ei preturile nu sunt fixe si depind foarte mult de cantitatea pe care o cumperi si de talentul fiecaruia de a negocia.

Cel mai tare ma nemultumit in Selcuk lipsa suvenirurilor originale turcesti si multitudinea de "chinezarie " de pe tarabele rascolite si de turci si de turisti.

Diferenta de 40% remarcata de dvs la preturi se resimte in diferenta de calitate!

[29.09.11 14:03:55]

@casandralin: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[29.09.11 16:01:01]

@casandralin, drumul pana acolo nu era ,,ucigator'' daca il faceai cu oprire de o noapte undeva pe traseu. De cei care pleaca in Antalia cu copii mici in masina ce mai zici?

Astept si eu impresiile tale de la Aqua Fantasy. Nu ti-a placut? ok, mie mi-a placut. Spune-ne in rw tau de ce nu ti-a placut. Ai citit rw meu? daca il citeai observai ca nu mi-au placut ,,toate'' de acolo, si am avut si noi problemele noastre, pe care altii chiar daca au fost acolo chiar de mai multe ori, nu le-au amintit. Oare de ce? Oare de ce nimeni nu a vorbit de acel canal care se varsa in mare? Tu l-ai vazut? sigur ca nu.

Privitor la bazarul din Selcuk, comparativ cu cel din Kusadasi: la Selcuk e doar sambata bazar, nu mai e in alta zi. La Kusadasi nu stiu cum e, cand am fost noi era deschis. Desigur ca la bazarul din Kusadasi sunt magazine multe, deci nu sunt tarabe ca si la Selcuk la bazar. Pe mine nu m-a deranjat acest aspect, am cumparat din Selcuk multe haine f. bune de toamna, blugi, treninguri, de calitate f. buna, si chiar daca le-am luat de la tarabe si nu de la magazine, acest lucru nu m-a deranjat, daca au fost si mai ieftine fata de Kusadasi, cu atat mai bine, si am discutat si pretul . Despre souveniruri, acestea le-am gasit in cadrul complexului si din bazarul din Kusadasi.

Da, mi-a placut la Aqua Fantasy pt. ca nu sunt o sclifosita nici la mancare, cine a zis ca a murit de foame acolo, chiar nu il inteleg... era atata mancare cum nu mai vazusem eu pana acum, dar cata se si arunca... Nu sunt mofturoasa, nu am facut poze pe la tevi la baie sau pe sub paturi sau sa pozez lazile cu alimente de la restaurant sau nu stiu care hartie aruncata pe alee, cum am vazut ca au facut altii. M-am simtit f. bine acolo, am cautat mereu sa vad partea plina a paharului si am cautat in fiecare zi sa vedem imprejurimile, sa ne bucuram de primul nostru concediu in Turcia. Si vom mai merge acolo, caci ne-a placut, cu bune si rele.

Sa imi spui si mie o piscina in care nu e pus clor.

[29.09.11 20:53:55]

Pentru cineva care a fost pentru prima data in Turcia poate e ok, dar pentru cei care merg de mai multi ani acest hotel este mult sub medie. Nici noi nu suntem mofturosi dar nici mizeria nu o putem accepta. In primul an in care am mers in Turcia am stat la Kervansaray Lara, un hotel cu preturi asemanatoare, dar calitatea serviciilor net superioara. Am mai stat si in alte hoteluri pline de copii (ex. Royal Wings in Lara) dar zgomot ca aici nu am gasit nicaieri.

[30.09.11 07:21:09]

@alextheo, asa o fi, tu daca ai mers de mai multe ori stii mai bine, dar oare pretul e tot acelasi? ca aici nu a fost scump-1100 E pt noi 4 am zis ca e ok. Binenteles ca oriunde in lume, cine vrea mai mult, trebuie sa goleasca mai mult buzunarul. In cazul nostru nu am dorit lux, am dorit sa ne simtim bine si sa ne bucuram de fiecare clipa acolo. Vorbeai de Lara-numai avionul pana acolo e destul de mult. Daca citeai si tu rw meu, la inceput chiar am vorbit de alegerea destinatiei si de preturi. Calitatea serviciilor noi am lasat-o pe locul 2, am mers acolo in primul rand pentru copii, pentru aquaparc, am precizat lucrul acesta, aquaparc care a meritat din plin si pe care nu orice hotel fie si de 5 * il detine. Este un complex dedicat in primul rand copiilor, asta am precizat, cine vrea sa duca copiii la distractie, sa mearga acolo.

[30.09.11 14:40:16]

In acest an am stat in Turcia aproape 3 saptamani in 4 hoteluri diferite. Comparatie voi face doar cu Golden Coast din Side, un hotel cu un aquapark multumitor (8 sau 9 topogane), cu o plaja superba, servicii superioare si pret mai mic comparativ cu Aqua fantasy.

In postarea anterioara am facut comparatie cu primul hotel din turcia in care am stat amintindu-mi de sentimentele pe care le-am avut si noi atunci dupa multi ani petrecuti la Mamaia.

Tin sa specific ca avem un copil de 10 ani si, pentru el, inainte de alegerea sejurului numaram intai topoganele de la hotel, acesta fiind principalul criteriu.

[03.10.11 12:19:41]

Am facut drumul cu oprire de 1 noapte in Eceabat. Degeaba, fiindca pana acolo am trecut prin draga de Bulgarie care ne-a mancat ficatii.

In piscina se pun substante de dezinfectat si nu clor ordinar si in nici un caz nu atat cat sa te usture ochii sau sa-ti decoloreze costumul de baie dupa 1 saptamana de mers acolo.

Mancare multa era intradevar dar calitatea... lasa de dorit. La un moment dat erau in fructiera si fructe storcite sau mucegaite. Abia dupa ce li sa atras atentia le-au luat de acolo. Da, stiu 5 stele in Turcia nu sunt 5 stele din Europa dar oricum la pretentiile pe care le ridica ar trebui sa de-a mai multa atentie calitatii in detrimentul cantitatii.

Nu sunt cusurgie sau carcotasa (nu excesiv) dar nici nu fac rabat la curatenie, cazare si mancare. Nu mi se pare corect sa ma multumesc cu putin daca platesc mult.

[03.10.11 12:35:33]

@casandralin, cred ca avem pareri diferite despre sejurul acolo, poate nu ma crezi nici acum dar iti spun ca costumele noastre de baie s-au decolorat vizibil, iar in piscina se arunca ce se arunca, mi se pare normal la cata lume e acolo, nu? mai ales copii. Eu am vazut cum vin si fac analize la apa, atat la piscine cat si in interiorul aquaparcului, iau probe, le analizeaza, si bine fac. Si cred ca la orice complex care se respecta, se procedeaza la fel, sau asa ar trebui. Nu stiu ce fructe ai gasit tu mucegaite, eu nu am avut parte de asa surprize, iar calitatea mancarurilor a fost pt noi f. buna, caci s-a gatit fara incetare si la mic dejun si la pranz si la cina si multe erau proaspete, facute pe loc, in fata ta. Chiar nu a contat asta? Nu ai vazut cata munca e acolo, in aburi, in caldura, cum lucreaza acei oameni ca sa te multumeasca pe tine? daca ar vedea ei ce scrii tu... Am dat 465 E de adult pt 7 nopti acolo, in cladirea principala,apartament 2 camere- nu e totusi asa de mult, sunt alte hoteluri luxoase care sunt mult mai scumpe si care poate unul dintre ele te-ar fi multumit in final si pe tine si pe altii.Noi pentru banii dati am fost f. multumiti .

Curios e ca iti dai din nou cu parerea ,dar nu scrii si tu impresii de acolo, esti inscrisa dar nu ai niciun review.Si ti-am mai cerut o data acest lucru, ca sa stiu si eu daca ai fost acolo, caci sunt curioasa din fire si imi place adevarul.

marinica 1976
    [06.01.12 00:59:01]

am fost acolo (vezi impresii) si voi revenii si anul acesta. In primul rand pt parcul aqua fantastic, atat pt adulti, cat si pt copii. Este

foarte adevarat, daca doresti sa cauti nod in papura, vei gasi si la Rixos, si la toate hotelurile ,,cu pretentii ,,dar unde 7 noptii te costa peste 3000 de euro. Sunt tot felul de opinii, unii se plang de tantarii sau muste (probabil traiesc in Laponia), altii de (cantina sociala) unde serveau masa, asta chiar este tare, altul ca se plateste masa de ping-pong, dar nici macar nu a intrebat, dar sa mai joace, dar isi da cu parerea. Oricum, pt ceea ce ofera aqua fantasy-ul, isi merita banii. Sa ai atatea lucruri bune, si sa te superi ca (poate) un carucior al celor care debaraseaza mesele scartiia, este cale lunga. Daca esti tinar si iti place distractia, adrenalina si sportul, (eventual galagia), puteti merge linistiti la aqua fantasy, Daca doriti luxul, cititul unei cartii intr-o padure de pini, un Jonny Walker inclus in pret, liniste pe balcon de la ora 19.00, incercati in alta parte. La orice hotel. cat de scump ar fii el si are peste 7-8 rewiew-uri, ve-ti gasii carcotasi.

cristicojo
    [21.05.12 10:22:06]

@marinica 1976:

Bravo marinica tata; zi-le tu, ca unii parca se duc in inspectie, nu in concediu.

Apropos... anu asta pe unde?

bogdanrussu
    [03.02.15 15:50:56]

@tedyciprian - Pai sa incepem cu inceputul. In primul rand cazarea la vile intr adevar nu se poate clasifica ca fiind de 5 stele datorita finisajelor din camera cat si suprafetei insa nu putem compara nici cu hoteluri de 3 stele este undeva 4 stele cu minusuri, fapt ce i au facut sa scada preturile la cazarea in vile (este aprox 75% din pretul unei camere World) Eu am fost cazat la acest hotel primul an in 2009 si evident ca din cauza pretului am ales camerele CLUB (vile) insa o data cazat am regretat alegerea facuta si am cerut schimbare cu o camera world lucru ce mi a fost aprobat imediat bineinteles cu plata diferentei de pret WORLD-CLUB

Camerele world sunt intr adevar de 5 stele si nu am ce sa reprosez, despre curatenie nu ma pot plange atata vreme cat un prosop aruncat pe jos in baie era inlocuit imediat cu altul curat (acest lucru este scris pe caietul din camere) meniul variat nu te lasa nemancat, bauturile intr adevar "botezate"

insa in ceea ce priveste sectiune serviciianimatie etc este super din punctul meu de vedere, fapt ce m a facut ca in fiecare vara din 2009 sa mi petrec minim o sapt pe vara si la ei, referitor la faptul ca spectacolele de seara sunt galagioase mi se pare o exagerare la fel si aprecierea ca nu baga copii in seama, dupa cum stiti daca ati fost acolo spectacolul se termina la ora 23 maxim iar petrecerea se muta la pearl bar sau beach bar, per total este un resort super pt familii cu copii. Incercati un sejur in camere World si va veti schimba parerea

P.S. pt cei ce prefera linistea exista zona SILENT POOL unde linistea este la ea acasa

adryana, alextheo, bogdanrussu, casandralin, cristicojo, marinica 1976, tedyciprian*
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Fantasy Hotel & Spa [Pamucak]: