ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2011
DE Nata
DIN: Chisinau
ÎNSCRIS: 19.07.10
AUG-2011

OK, dar se poate si mai bine!!!

Imi petrec vara pe litoralul mediteranean al Turciei de aproapre 15 ani si, evident in acest timp am reusit sa vizitez hoteluri cele mai diferite, de la nivel de lux (Xanadu, Amara Dolce Vita, Letoonia Golf Resort, etc.) si pina la 5 stele simplute de tot, dar vesele (Catamaran, Crystal Family Resort, etc.). Respectiv am cu ce compara odihna in Alva Donna.

In primul rind vreau sa mentionez ca alegerea hotelului din anul acesta nu a fost intimplatoare, am studiat mii de opinii si m-am straduit sa aleg o locatie reusita atit ca si calitate, cit ca si pret. De altfel mergeam la odihna cu copilul meu de 3 ani si nu vroiam sa platesc servicii suplimentare (bauturi de import, mobila luxoasa, cosmetica scumpa in baie, etc.) pentru ca nici nu am posibilitate sa le folosesc. Pentru mine este importanta mincarea, curatenia, piscinele si marea.

Hotelul Alva Donna m-a satisfacut practic din toate punctele de vedere, din motivul ca mi-am facut o opinie despre acesta inainte de a pleca si nu asteptam nimic sofisticat.

Despre plusurile hotelului s-a scris mult si nu vreau sa ma repet, insa vreau sa atrag atentie la minusurile obiective ale hotelului.

1. Mincarea - da, e gustoasa, dar se repeta zilnic aceleasi feluri, ceea ce cam m-a plicitisit in doua saptamini;

2. Chelnerii nu reusesc sa deserveasca mesele din motivul ca e foarte multa lume si poti sa stai de la inceputul cinei si pina la sfirsit cu farfuriile murdare pe masa. Insa aceasta e minusul administratiei, care ar putea angaja chelneri suficientei, cel putin pentru sezonul de virf;

3. Camerele sint cam vechi si nu prea ingrijite, dar curatenia se face la timp si regulat;

Din plusuri, e fara discutie - RESTAURANTUL PENTRU COPII cu ciorbe mai "de-a noastre"!!!

In rest, cu dispozitia mea de a nu face mofturi si de a nu astepta nimic supranatural, am ramas destul de satisfacuta de odihna. Copilul meu nu vroia sa plece, iar daca el e fericit atunci si eu sint.

Insa a doua oara nu m-as intoarce la ALVA DONNA.

Trimis de Nata in 08.09.11 14:20:28
Validat / Publicat: 08.09.11 15:27:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek - Xanadu, Letoonia Golf Resort, Top Kapi Palace, Crystal Family Resort, IC Green Palace, Ela Quality Resort. Lara - Lares Park Hotel. Side - Grand Prestige. Kemer - Amara Dolce Vita, Catamaran

VIZUALIZĂRI: 3833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

[09.02.12 13:08:53]

Dragi "scriitori" ai acestui hotel, prin preajma ce se poate face? Sunt bazaruri, agentii de turism si alte cele ale comertului (aur, piele samd) ? Ma uit pe harta Belek-ului si vad doar 3-4 hoteluri in preajma, cele mai multe sunt mai spre Lara.

Am fost si eu la Akka Antedon in Kemer si totul era O. K. din punctul acesta de vedere.

Astept raspunsuri.

Pa, va multumesc si va promit sa va informez si eu cu ceea ce stiu.

[09.02.12 19:10:59]

@doru1962: Buna, doru1962. Da, chiar peste drum de hotel este un bazar, destul de mare cu diferite marfuri turcesti (haine, piele, aur, argint, jucarii, etc.) si sunt si citeva baruri (la care, ce-i drept, nu am riscat sa ma opresc). In rest, ca si la orice resort turcesc, in afara hotelului nu prea ai ce face, dar cu totii cunoastem situatia Odihna placuta!!!

[10.02.12 10:32:18]

@Nata: Multumesc frumos.

Te contrazic, ai ce face: admiri blondele rusoaice iesite la shoping!

[10.02.12 10:55:54]

@doru1962: Traind in Moldova, eu des pot admira rusoaice blonde Dar, da, ai dreptate e una din distractiile preferate ale barbatilor la mare )

[10.02.12 11:27:34]

@doru1962:

Multumesc, inca odata!

victor_s
    [11.03.12 11:43:05]

Nata, de ce spui de camere neingrijite, chiar nu ti-au placut? In orice caz, nu te duci in Antalya sa stai in camera! Apropo si eu sunt din Chisinau!

[16.03.12 20:29:09]

@victor_s: Buna! Imi pare bine ca esti si tu din Chisinau Si stiu ca nu mergi in Antalya sa stai in camera! Dar daca in camera noastra podul nu era vopsit, iar pe unde si era vopsit deja s-a dus toate vopseaua, si, in general, dadea impresie de o camera in reparatie, pai cum sa numesti altfel asa o camera decit nu neingrijita?

O zi buna!

doru1962, Nata, nicole33, victor_s
    Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Exclusive Hotel & Spa [ex. Alva Donna] [Bogazkent]: