ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2011
ÎNSCRIS: 07.09.11
JUN-2011

Mai bine ca la mama acasa

Vacanta in Kusadasi a fost de nota 10. Sa incep cu inconvenientele, caci de acestea se fereste toata lumea. Cu greu imi vin in minte cateva mici neplaceri, cum ar fi faptul ca plajele erau cam departe de hotel (pana la ladies beach, long beach sau pigale beach - plaje de bun simt - trebuie sa mergeti cu un maxitaxi, care la ei se numste domlus, 10-20 sau 30 de minute, in functie de plaja la care vreti sa ajungeti. Totusi asta nu este neaparat un lucru rau. Faptul ca se face atat pana la plaja inseamna ca orasul este unul mare si foarte ofertant (kusadasi are 60.000 de locuitori, insa vara orasul numara pana la un milion de oameni, mai toti fiind turisti).

Un alt inconvenient, pentru amatorii de cumparaturi, este ca pana la bazar se merge pe jos, cam jumatate de ora. Partea buna este ca drumul pana acolo se face pe bulevard, de-a lungul malului marii, vedeti o groaza de alte magazine restaurante, terase, iar privelistea este superba. In drum spre bazar se trece si pe langa port, unde ancoreaza cel putin la 2 zile cate doua, trei vase de croaziera mamut (unul din ele avea 13 etaje, pe numarate).

Ultimul asa zis inconvenient a fost faptul ca ghidul nu oferea foarte multe detalii despre tara sa de buna voie, dar daca il tragi de limba, iti povesteste. Daca mai vreti sa stiti si alte inconveninte, nu mai sunt. Restul sunt doar laude, aprecieri si multumiri.

Nici macar drumul pana acolo nu mi s-a parut obositor, desi am mers 20 de ore cu autocarul. Peisajele sunt superbe atat in Bulgaria, in defileul Balcanilor, cat si in Turcia, unde veti fi socati de cat de buni agricultori sunt si cum folosesc fiecare metru patrat de paman arabil, fie el in panta sau la vale, desi mai toata zona este caracterizata de dealuri.

Hotelul. Excelent. Desi am ajuns acolo la 10 dimineata, iar cazarea se facea dupa ora 14, am fost cazati imediat. Personalul este extrem de amabil, conditiile de cazare excelente. Toat camerele aveau vedere la mare. Privelistea este extraordinara, as fi dormit numai pe terasa. In fiecare zi se face curatenie si ordine in camera, se schimba prosoapele. Aveti in camera sapun, sampon, gel de dus, hartie igienica, uscator de par, mini bar, seif si aer conditionat. Personalul stie limba engleza, chelnarii sunt deosebit de amabili si serviabili. Masa s-a luat langa piscina, astfel ca vedeam intr-o parte marea si in partea cealalta piscina. Superb. Flori peste tot. Mancare ex-ce-len-ta! Micul dejun se lua intre 7-10 dimineata, iar cina de la 19.30-21.30. Mancare era mereu din belsug desi ambele erau in sistem de bufet suedez, bucatarii se ocupau mereu sa fie tavile pline.

Acolo am folosit mai mult lire turcesti, euro mai mult la plata excursiilor, desi comerciantii accepta si 1 euro in loc de 2 lire, de ex. Dar la restaurante si magazine trebuia sa avem lire. va sfatuiesc sa schimbati la exchange-ul din bazar, care avea un curs mult mai bun decat cel de la hotel.

Noi am stat 6 nopti, dar si daca am fi stat 12 nu am fi facut toate excursiile disponibile. Noi am optat pentru Efes, Pamukkale (castelul de bumbac, una din minunile lumii), croaziera si show si inotat cu delfinii la adaland. Pe rand:

1. Efes - cost 40 de eoru - include si masa de pranz, vizita la casa Fecioarei Maria si o prezentare de moda la un fashion house specializat in haine de piele. PS cine vrea haina de piele, sa-si cumpere din bazar. aceleasi modele, preturi muuult mai mici. Frumos la Efes, mai ales pentru iubitorii de istorie, dar nu si pentru cei carora la place racoarea. Locul se transforma intr-un adevarat cuptor cand temperaturile depasesc 30 de grade. Oricum, sfatuiesc pe oricine sa mearga in Turcia in iunie sau septembrie. In iulie si august, temeperaturile explodeaza. Excursia mai include si o vizita la moschea Isabei

2. Pamukkale -cost 40 de euro - superb, as mai merge acolo de 15 ori, desi nu stiu cat o sa mai am ocazia deoarece cantitatea de apa termala care curge de-a lungul muntelui si care umple minunatele travertine este influentata de activitatea eismica din zona, iar dupa ultimele cutremure a curs din ce in ce mai putina apa. Peisajul de acolo seamana cu o particica de Rai, nu se poate descrie in cuvinte. Excursia include si vizita la piscina cleopatrei si la un mall local. aveti pranzul inclus. Pana la Pamukkale se merge 3 ore cu autocarul.

3. Croaziera - cost 20 de euro - oprire pe o plaja pustie si neplacuta, nu va sfatuiesc sa va dati jos acolo (pietroaie incinse, arici de mare si apa murdara) apoi 3 opriri in 3 golfuri unde se poate face baie de pe vaporas (foarte dragut). plimbare pe mare cu orele. super. Pranz inclus

4. Inotatul cu delfini - o experienta unica, de neegalat, care te face sa scoti toti banii din buzunare. Nu pierdeti asa ceva. va veti aminti cu drag toata viata de pielea fina a delfinului, de intelegenta si empatia lui, de cat de mult ii plac oamenii. Inotul cu delfinii era conditionat de participarea in prealabil la showul cu delfini (care dura o ora), cost 15 euro/pers. 5 euro ca sa faci poze la show. 80 de euro/pers ca sa inoti 25 de min cu delfinii si alti 80 de euro pozele facute pentru 2 oameni, pe care ni le au facut ei cand inotam cu dragalasii delfini.

De asemenea, nu ratati, noi nu am mai avut timp, parcul national, scuba, horseriding si seara turceasca, vizitati insula pasarii si ceret ghidului sa va mai recomande si alte excursii: D

Turcii sunt foarte sociabili, mai toti stiu engleza, multi si cateva cuvinte in romana. Cand cumparati ceva, negociati cu ei, asa e "traditia". Mancarurile lor traditionale sunt uimitoare ca asociere de alimente si ca diversitate. cultura lor culinara cred ca este de cel putin 4 ori mai bogata decat a noastra.

Aveti grija cand traversati, soferii nu opresc cand vad pietoni care intentioneaza sa treaca nici prin locuri nepermise si nici pe la zebra.

Magazinele din bazar sunt deschise d la 8 la 24, domlusurile au acelasi program. Langa hotel, la bulevard gasiti un supermarket mare si ieftin.

Kusadasi nu este un oras-statiune in care sa te plictisesti. Vacanta a fost senzationala, ne gandim sa mergem acolo si la anul

PS Va sfatuiesc sa nu incercati hotelurile de 3 stele, nici chiar cele cu all-inclusive. Daca vreti sa fiti satisfacuti, apelati la cele de la 4 stele in sus

Trimis de Irina.13 in 07.09.11 15:14:16
Validat / Publicat: 07.09.11 16:26:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina.13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adryana
[08.09.11 11:03:56]

f. frumos ai povestit, cu multele lucruri sunt de acord si eu, adica aceleasi impresii despre Kusadasi le am si eu, ca si tine. Stii ca am vizitat-o si eu pe cumnata mea, cazata tot acolo la Grand Onder, ea era mai putin incantata ca si tine: in primul rand usa de la intrarea in camera avea un arc, trebuia sa o tii bine ca sa iesi pe hol si daca uitai cartela in camera, ea se inchidea in urma ta, ceea ce era destul de neplacut. Eu personal nu am vazut pana acum la vreun hotel, care sa aiba arc la usa de la camera. Apoi alt aspect a fost amplasarea hotelului, panta aceea abrupta, trebuie din sosea sa urci mult pana la hotel, iar pe caldurile alea... De aceea zic acum ca ma bucur ca voua v-a placut , pretul dat a fost bun - ati mers si cu autocarul, ma bucur ca nu v-a deranjat sa mergeti cu dolmusul la plaja pana departe. De la balcon privelistea este intr-adevar superba, iti doresc sa revii in Kusadasi, asa cum iti doresti si tu!

Daca doresti sa vezi si pozele mele de la Grand Onder citeste rw. meu,,Turisti prin Kusadasi".

adryana
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Onder Hotel: