ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2011
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 9 ani

ARTICOL ARHIVAT

Din nou la Miramar

M-am intors la Miramar in primul rand pentru ca anul trecut ne-am simtit foarte bine si drumul este foarte usor de doar 5 ore din Bucuresti deci in caz ca se intampla ceva cu copii in cateva ore esti inapoi.

Desi anumite aspecte s-au schimbat per total a fost la fel ca anul trecut. Mancarea diversa si buna. S-a modificat intr-adevar prezentarea fructelor altfel nu am sesizat alte diferente.

In camera a fost curat, i-am lasat menajerei de 2 ori cate 5 leva in semn de multumire. Ne-a facut si cateva figuri din haine si prosoape de cateva ori.

Trebuie inteles cred ca Miramar nu este un hotel cu pretentii sau pentru cei care se duc sa se dea peste cap cu bautura si distractie.

Este cred eu o destinatie relaxanta pentru familiile cu copii de pana la 12 ani.

Personalul este amabil si gata sa te ajute, tot timpul cineva face ceva, curata, repara, ingrijeste. Plaja este curata, se curata si se grebleaza. Piscina se curata temenic in fiecare seara.

Este adevarat ca scaunele pe malul marii se rezerva de dimineata, eu ma duceam pe la 7:30 si duceam lucrurile la plaja si imi faceam si inviorarea, la ora aia erau rezervate deja cele din primul rand. Oricum sa stiti ca cei care ocupau acest prim rand nu erau romani ci bulgari in mare majoritate. Daca nu gasesti loc dar sunt scaune ocupate doar cu prosoape poti cere ajutorul celor de la receptie si se rezolva.

Sunt multi care rezerva de dimineata si la plaja si la piscina dar merg la pranz sau deloc.

In rest crabi, scoici si pestisori in mare. Cateva alge si meduze doar dupa furtuna dar au fost stranse de pe plaja seara.

Mancarea cum spuneam buna si destul de variata, evident multe feluri cu specific bulgaresc sau grecesc care nu se potrivesc cu gusturile tuturor. Noi am gustat din toate si nu am patit nimic nici noi, nici copii. Au tot timpul produse facute pe loc pizza, clatite dupa care se innebunesc copiii. Seara au avut tot felul de fripturi char si purcel de lapte.

Pot sa spun ca in acest loc au mers si alti colegi de servici cu copii si in general au avut probleme stomacale cei care au inghitit apa din mare in special cand erau valuri. Nu cred ca mancarea este de vina pentru ca ar fi fost mult mai multi cei imbolnaviti. Eu nu am vazut pe nimeni bolnav.

Sucurile si berea la dozator nu sunt grozave dar mie si familiei ne-a placut foarte mult sucul de visine nu de la dozatorul de Pepsi ci de la cel situat la intrare. Era deasemeni disponibil si la Beach bar dar nu la Pool bar.

La masa au si compoturi (visine, piersici, capsuni) deasemeni foarte bune.

Restaurantul era uneori aglomerat dar cu exceptia unei zile mai ploioase cand toata lumea a dat navala inauntru nu am avut probleme sa gasim o masa disponibila. Multi stateau in mod normal la terasa. Pot sa spun ca aveau complexul 99% plin deci resursele le erau solicitate la maxim. In aceste conditii am asteptat cam 15 min pana sa gasim o masa. In restul zilelor nu am avut probleme de acest fel. Mesele erau curatate imediat dupa ce te ridicai, iar farfuriile pe care le puneai deoparte erau luate imediat.

La restaurantul bulgaresc meniul este similar cu cel principal doar ca au cateva feluri mai speciale si interiorul este altfel decorat. La cel Italienesc au doar vreo 20 de feluri pe care le servesc inclusiv diferite pizza si paste. Este ceva ce se aranjeaza dupa ora 18 deci putin provizoriu. Nu sunt restaurante cu pretentii ci doar ceva care sa te scoata din rutina. Nu am asteptat la cel italienesc mai mult de 25-30 de minute in conditiile in care am comandat niste feluri care s-au pregatit pe loc.

Bauturile alcoolice sunt bulgaresti. De acord ca berea este apoasa si vinul este slab dar au gust bun si se consuma de toata lumea si nu i-am vazut pe nemti comandand altceva pe bani deci pentru ei este ok. In ce priveste bauturile tari eu am comandat un brandy care era bun la gust si suficient de tare. Cocteilurile sunt ok si poti oricand sa comanzi o altfel de combinatie si vei fi servit.

Nu am mers acolo ca sa beau mai mult decat acasa.

In ce priveste distractia este limitata si este orientata catre turistii Neckerman. Nu este divertismentul hotelului ci al agentiei. De altfel au colaboratori pentru gemana, franceza, poloneza. Sunt sigur ca daca agentia ar avea si turisti romani am avea si noi reprezentantul nostru. Oricum romanii erau bagati in seama in aceeasi masura in care erau rusii sau belgienii.

Se fac tot felul de activitati in timpul zilei, sporturi si concursuri. Cum nu ma intereseaza nu am participat dar erau destui cei care participau iar seara erau premiati castigatorii si erau si din cei de 40+.

Seara la 8 ma duceam la discoteca pentru copii unde cei mici erau urcati pe scena si dansau impreuna cu 3-4 animatori. Cei mici era incantati. Apoi la 9 era un program diferit in fiecare seara: spectacole de varietati cu dansuri si glume, karaoke, iluzionism, folclor. Nu era ceva la un nivel inalt dar pentru un spectacol de amatori era suficient de bun.

Inca o data aceasta nu este o statiune pentru cei de 16-24 ani care vor sa se distreze dansand pana dimineata. Le recomand alte destinatii mai exotice gen Ibiza.

Parcarea este pazita si suficient de mare. Nu am avut probleme cu accesul in hotel dar eu am ajuns dupa ora 14.

In concluzie o destinatie pe care o voi recomanda in continuare si in care o sa revin.

Trimis de Freelancer in 06.09.11 12:38:15
Validat / Publicat: 06.09.11 13:45:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Miramar, Obzor

VIZUALIZĂRI: 1847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Freelancer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.09.11 13:45:31]

@Freelancer: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: